Maminka.czCestování

Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout

Simona Procházková 14.  7.  2020
Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout
Plánujete rodinnou dovolenou a čeká vás dlouhá cesta autem? Cestování s malými dětmi je náročné za každých okolností, natož když se jim dělá za jízdy nevolno. Co můžete udělat, abyste nemuseli narychlo hledat igelitový pytlík a stavět doslova na každé mezi? Poradíme!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Některé děti zvládají jízdu autem bez problémů, pro jiné je ale utrpením. Co je příčinou? Takzvaná kinetóza neboli nemoc z pohybu, která se projevuje nevolností, motáním hlavy, nucením na zvracení nebo přímo zvracením. Laicky řečeno, jde o stav, kdy je mozek zmatený z rozporuplných signálů, které k němu přicházejí zvenku, a nedokáže se s nimi dostatečně vyrovnat. Organismus jednoduše nechápe, že se pohybuje, i když pro to nic nedělá.

Dělá se vašim dětem při cestování špatně? Víme, jak nevolnosti zvládnout

Kinetózou trpí mnohdy i dospělí, děti jsou ale mnohem citlivější, kinetóza se u nich objevuje již kolem druhého roku věku, kdy dozrává v mozku centrum rovnováhy. Oči za jízdy vidí ubíhající krajinu, ale hlava říká, že je něco divně, protože podle ní tělo stojí na místě. Existuje na cestovní nevolnost nějaké účinné řešení? Nabízíme rady a doporučení lékařů i zkušenosti samotných maminek, co můžete udělat, abyste nemuseli narychlo řešit pozvracenou sedačku nebo sjíždět z dálnice na každém odpočívadle. Jak potíže během cesty udržet pod kontrolou a dítě v pohodě?

Vyjeďte na noc a s plným žaludkem

Pokud vás čeká dlouhá cesta a je to jen trochu možné, vyrazte večer nebo na noc. Máte tak velkou naději, že ratolesti během jízdy brzy usnou a nevolnost se jim vyhne. Navíc v noci nejsou okolní vjemy tak silné a mozek informace lépe zpracovává. A pamatujte, že prázdný žaludek má mnohem větší sklony ke vzniku cestovní nevolnosti. Nevyjíždějte proto s hladovým dítětem. Před jízdou by se mělo najíst, volte ale lehká, netučná a snadno stravitelná jídla. Na cestu mějte stále po ruce například banán, suchary, kukuřičné křupky nebo sušenky. A samozřejmě dostatek tekutin.

Pomoc, budu zvracet!
Praktické rady

Pomoc, budu zvracet!

Zapomeňte na knížky

Během jízdy autem se vyvarujte prohlížení a čtení knížek, které u citlivých jedinců kinetózu spolehlivě spustí. Oko totiž sleduje statická písmena, ale tělo zaznamenává změnu polohy. Lepší je zpívat dětem písničky či vyprávět pohádku, věnovat se slovním hrám nebo společně pozorovat okolní krajinu a povídat si o tom, co všechno vidíte.

Dělejte si přestávky

Během jízdy dopřejte dětem i sobě časté přestávky, během nichž se všichni protáhnete na čerstvém vzduchu a občerstvíte. Respektujte potřeby potomků, sledujte jejich chování. Starší dítě si už samo řekne, že chce, aby „auto jelo pomaleji“, u těch nejmenších je signálem jakéhokoli problému vytrvalé pofňukávání. Naprosto jasný signál, že prcek potřebuje pauzu! I desetiminutový odpočinek spojený s malou svačinkou, vyčuráním, proběhnutím venku nebo s opláchnutím žínkou čistou vodou hodně pomůže.

Vyhněte se rizikovým úsekům

Nejideálnějším řešením je samozřejmě jízda po dálnici a rovných úsecích upravených vozovek, tím se riziko vzniku nevolností výrazně sníží. Pokud ale míříte třeba do Alp nebo například na pobřeží Chorvatska, ostrým zatáčkám, prudkému stoupání nebo klesání a nepříjemným serpentinám, které spolehlivě rozhoupou téměř každý žaludek, se nejspíše nevyhnete. I to se ale dá dobře zvládnout, pokud pojedete plynule a hodně pomalu.

Co se stane, když se proti dítěti vymrští v autě airbag

Pomůže zázvor i obklad

Pro každý případ si připravte jakousi „lékárničku první pomoci“. Co by v ní nemělo chybět? Spolehněte se na pomoc z přírody. Skvěle funguje zázvor, který podporuje zažívání a zklidňuje žaludek. Nabídněte dětem zázvorové bonbony, lízátka nebo sušenky, případně kandovaný zázvor. Připravit můžete vlastní zázvorový sirup nebo limonádu a máte zároveň výborný osvěžující nápoj na cestu. Nebo nachystejte do auta k pití vlažný mátový čaj oslazený medem nebo hroznovým cukrem. Máta udělá dětskému žaludku také dobře. Zmoženému mrňousovi rychle uleví chladivý obklad na čelo nebo na zápěstí, za vyzkoušení stojí také homeopatika, osvědčuje se například cocculine. V lékárnách samozřejmě seženete i tabletky určené speciálně na potíže spojené s kinetózou. Vždy si pozorně přečtěte příbalový leták a počítejte tím, že většina jich má tlumivé účinky.

ČTĚTE TAKÉ: Se psem na dovolenou. Víte, jak správně a bezpečně převážet psa v autě?

Maminky radí, co pomohlo jejich dětem:

Máme dobrou zkušenost s tabletkami Antimetil. Žádná chemie, jen sušený zázvor, vhodný pro děti od tří let. A dokonce i nám dospělým pomáhá na žaludek třeba po tučném obědě. Helena D. 

Naše malá, to je vždy po čtyřiceti minutách jízdy šavle jak vyšitá. Na doporučení jsme vyzkoušeli homeopatika cocculine a dvouapůlhodinovou cestu do Krkonoš přestála bez úhony. Helena H. 

Mým osvědčeným tipem vždy bylo dát jednu ruku chladit z okna, druhou položit na holé břicho a ruce střídat. Zatím to pomáhá i starší dcerce. Mon Les. 

Dáváme plenku přes boční okýnka, aby dcera neviděla ven. Kouká jen dozadu (máme autosedačku proti směru jízdy) a celkem to pomáhá. Michaela J.

Staršímu synovi bývá špatně a celkem pomohlo dát autosedačku na přední sedadlo. A nesmí před jízdou jíst, v autě dáváme piškoty. Dominika B.

Před jízdou žádné mléčné výrobky a homeopatika cocculine. Když nás čeká dlouhá jízda, dávám jednu tabletku už večer a další ráno před cestou. A v autě dítě zabavit koukáním z okna. Hančí V.

Pomáhalo mi nedávat dětem během jízdy pít, ale hlavně si celou dobu povídat, zpívat, prostě děti zabavit. A nedávat knížku ani tablet. Hanka Č.

V autě nesmí být moc teplo a žádné pachy, jídlo a pití během jízdy synovi nevadí. Marie F.

Syn žvýká pravidelně žvýkačky. Jakékoli. A pomáhá to spolehlivě. Marina H.

Dlouhá cesta před vámi? 15 tipů, jak zabavit děti v autě a nepřijít o nervy
Myslete na bezpečnost dětí při cestování autem a vyvarujte se těmto chybám
Jedete na dovolenou autem? Připravte dětem svačiny, které nezklamou
Témata: Zdraví, Děti, Naše tipy, Cestování, Bonbony,, nevolnosti, Ověřeno rodiči, Žvýkačky, Přední sedadlo, Dlouhá, Sklon, Sedadlo, Mléčný výrobek, Igelitový pytlík, Cestovní nevolnost, Dobrá zkušenost, Nejlepší rada, Dětský žaludek, Jízda, Osvědčený tip, Hroznový cukr, Malá svačinka, Máťa, Líza, Centrum, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Bít, či nebít? Které celebrity jsou striktně proti fyzickým trestům a které "pár na holou" vůbec neřeší?
Mrázková Dita
Slavní rodiče
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie