Maminka.czPorod

Je dobrá fyzička zárukou snadného porodu? Zeptali jsme se porodní asistentky

Michaela Láchová 29.  12.  2022
Ještě vydržíme, hezky dýcháme! A teď pořádně zabereme! Taky vám to připadá spíš jako pokyny trenéra v posilovně? Podobné věty ovšem padají i na porodním sále. Co si budeme povídat, porod je totiž v mnoha případech takový sportovní výkon. Pomůže nám u něj tedy dobrá fyzička, nebo je to spíš na škodu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Uf, uf, ještě kilometr! Ale já už nemůžu!“ funěla jsem, zatímco jsme dobíhali vlak z Harrachova, kde jsme byli ten den na výletě. Den poté jsem zjistila, že čekám miminko. A hned bylo na co svou mizernou fyzičku svést! Tohle mi samozřejmě hlavou až tak neběželo, spíš to, aby byl prcek v pořádku, když jsem ho v takových začátcích vystavila maratonu, při kterém jsem málem vyplivla plíce. Zajímavé je, že dnes už tohle mé osmileté miminko nesmírně rádo běhá. Do tří let vlastně místo chůze jen běhalo, a když může, dělá to většinu času i teď.

VIDEO: Jak si vybrat porodnici?

To, v jaké jsme fyzické kondici, samozřejmě značně ovlivňuje naše životy ve všech směrech. Jak moc to ale dokáže ovlivnit tak důležitý okamžik, jako je porod miminka? „Hodně se mluví o tom, že když mají ženy dobrou fyzičku, že se jim bude lépe rodit. Já si z praxe úplně nemyslím, že dobrá fyzička rovná se dobrý porod. Na to, aby žena dobře porodila, má vliv velké množství různých faktorů a řekla bych, že psychika je na prvním místě. To je alfa a omega,“ podotýká porodní asistentka Dáša Vlčková s tím, že roli hrají samozřejmě i anatomické parametry, dispozice a poloha miminka, uložení placenty a mnohé další.

Udýchám to?

Mít dobrou fyzičku se v mnoha ohledech u porodu vyplatí. U překotného porodu samozřejmě maminka ani nestihne svůj případný potenciál využít, pokud ale rodí déle, může svou vytrvalost dobře zúročit. „Porod je často poměrně fyzicky náročný a žena v lepší fyzické kondici má předpoklady ho lépe udýchat a zvládnout i delší porod, ale není to tak, že by vrcholové sportovkyně nebo ženy, které celý život aktivně sportovaly, rodily lépe. Ze zkušeností, které mám z porodního sálu, vím, že i žena, která byla obéznější, porodila za hodinu. Myslím, že to s tím zkrátka přímo nesouvisí,“ říká. Jak se říká, duše a tělo jedno jest, a co si budeme povídat, pohyb dělá dobře i psychice člověka. „Žena, která cvičí, se cítí lépe i psychicky,“ potvrzuje Dáša Vlčková.

Diastáza po porodu – jak mít zpět krásné bříško?

Komplikované pánevní dno

U porodu hraje velkou roli stav pánevního dna. A právě to vzhledem k intenzivním tréninkům někdy bývá u hodně osvalených maminek, například vrcholových sportovkyň, fitness trenérek a maminek zvyklých intenzivně sportovat, až příliš „stažené“. „Baletky a tanečnice, které jsem rodila, měly často tak pevné pánevní dno, že prostupnost u porodu pak byla problémovější. Konkrétně baletky jsou navíc drobné a často mají užší pánev, ani to jim porod příliš neusnadňuje. Někdy je to spíš problém než výhoda,“ vyzdvihuje porodní asistentka.

Zatímco po porodu je cílem pánevní dno co nejlépe opět posílit, během třetího trimestru těhotenství je třeba ho naopak cíleně uvolňovat. „Ve třetím trimestru se s maminkami hodně zaměřuji právě na pánevní dno, které jen uvolňujeme. V tomto období by opravdu měly zvolnit, soustředit se spíš na jógové protažení, uvolnění, prodýchání, aby se dechem připravily na porod. Někdy stačí jen ležet na podložce a prodýchávat do bříška. Někdo se jen potřebuje vnitřně zklidnit. Když se žena moc bojí a je vystresovaná, doporučila bych hodně meditovat, hodně se uvolňovat. Je to o dechu, relaxaci. Moc se necvičí, neposiluje, ale protahuje,“ říká.

Proč se rodí více v noci, za bouřky nebo za úplňku? Odborníci znají odpovědi!

Kdy se dobrá fyzička opravdu vyplatí?

Dobrá fyzická kondice se podle slov porodní asistentky přihlásí především po porodu. „Ženy se snadněji vracejí zpátky do formy, netrápí je většinou kila navíc. Ty, které jsou na tom fyzicky dobře, mívají největší výhody po porodu, rekonvalescence u nich bývá rychlejší. Nemívají problémy s diastázou nebo s inkontinencí. Kondička v těhotenství může mít vliv na to, že mají méně problémů, méně je bolí záda, méně jim otékají nohy. Cítí se celkově lépe. Ale nemyslím si, že je to záruka bezproblémového porodu,“ uzavírá.

Porod je zkrátka trošku taková alchymie. Hodně u něj fyzickou a psychickou přípravou dokážete ovlivnit, o tom žádná. Na jeho průběh ovšem může mít vliv tolik faktorů, že soustředit se jen na jeden z nich většinou nepřináší kýžené ovoce. Jak se říká, nic není černobílé. Ať už proběhne váš porod jakkoli, vy všechno zvládnete. Já to vím!

Proč si udržet fyzičku i s bříškem?

Pohyb vašemu tělu i duši prospívá, stačí jen zvolit takový, který vám dělá dobře. S ohledem na miminko je perfektní chůze. Dlouhé procházky jsou naprosto ideální, ale i krátká se počítá!

Vsaďte na těhotenskou jógu. Jednak v rámci ní nezatěžujete nevhodnými cviky sebe a své miminko, jednak má jóga navíc blahodárný vliv na psychiku, připravuje vás tak komplexně.

Pravidelný pohyb zlepšuje vytrvalost, udržuje svalovou hmotu a posiluje pánevní dno. Ve třetím trimestru je v rámci přípravy na porod dobré začít pánevní dno spíše uvolňovat, s jeho posilováním začněte opět po porodu.

Ženy s dobrou fyzičkou umějí většinou dobře pracovat s dechem, což mohou u porodu skvěle využít. Trénované svalstvo se pak zúročí při tlačení.

I v těhotenství je fajn mít svou váhu pod kontrolou, abyste lépe zvládala případnou zátěž při porodu. I po něm je rekonvalescence rychlejší, když shazujete „jen“ pět kilo, a ne třicet.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Miminko, Mateřství, Rodiče, Pohyb, Sport, Cvičení, Porodní asistentka, Tělo, Hubnutí po porodu, Pánevní dno, trenér, Dobrá fyzička, Posilovna, Harrachov, Fyzička, Porodní sál, Fyzická kondice, Sport na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
VIDEO: Co dělat, když dítě nic nejí? Poradí odborník na výživu Petr Havlíček. A nebere si servítky
Makovská Marie
Dětský jídelníček
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita