Maminka.czKojení

Je hubnutí během kojení vhodné? Zeptali jsme se odborníků

Simona Procházková 21.  3.  2017
Začít shazovat těhotenská kila co nejdříve po porodu, nebo si dát načas? Některé maminky se pustí do diety v podstatě hned po návratu z porodnice, pro jiné je tato představa naprosto nepřípustná.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ano

MGR. LADA NOSKOVÁ, VÝŽIVOVÁ PORADKYNĚ, DIET PLAN

Rozhodně ale nedoporučuji žádné drastické diety. Strava podporující mírné ubývání váhy by měla vycházet ze zásad racionální výživy. Úbytek zhruba jeden kilogram měsíčně by měl být natolik mírný, že neohrozí kvalitu složení mateřského mléka.

Výživa by měla být především pravidelná (jezte v přibližně tříhodinových intervalech), pestrá (s ohledem na nadýmavé potraviny) a vyvážená. Stejně jako v těhotenství bychom neměly chybovat v tom, že jíme „za dva“ nebo že jíme „tučně“, aby bylo mateřské mléko plnohodnotné.

To neplatí. Pestrou, rozmanitou, energeticky vydatnou stravou je myšleno především omezení potravin bohatých na jednoduché cukry a tuky, které neposkytují žádné bílkoviny, vitaminy a minerální látky. Důležitá je konzumace dostatečného množství zeleniny, ovoce, bílého masa, ryb a mléčných výrobků (tučnost mléka přibližně 3 %). Pokud se na hubnutí necítíte, odložte to.

Podívejte se na video o stravování kojící ženy:

Ne

MUDR. RADKA GREGOROVÁ, GYNEKOLOŽKA, LÉKAŘSKÝ DŮM PRAHA

Kojení je energeticky náročné, takže k hubnutí dochází samo o sobě.
V těhotenství dochází během devíti měsíců k průběžnému přibývání na váze, přičemž váhový přírůstek u nastávajících maminek je velmi variabilní (ideálně by měl být 10 až 12 kg, ale může to být i 20 nebo 30 kg).

Je doporučeno, aby maminka po porodu hubla postupně a cíleně tak, aby se za stejně dlouhou dobu (tedy devět měsíců až jeden rok) dostala na svoji původní hmotnost.

Pokud se žena rozhodne, že k redukci hmotnosti přistoupí aktivně, mělo by to být ideálně půl kila za týden. Ne více. Vždy je lepší se předem poradit s nutričním specialistou, který sestaví vyvážený a pestrý jídelníček tzv. na míru tak, aby nebyla ovlivněna kvalita mateřského mléka. Při rychlém hubnutí se totiž škodlivé látky uvolněné v těle dostávají právě do mléka.

GALERIE: Kojení na neuvěřitelných místech

Při kojení myslete na zdraví

Rychlé a neuvážené hubnutí může negativně ovlivňovat zdravotní stav kojící ženy. Objeví se výrazná únava, slabost, psychické potíže, problémy s vlasy, kůží a nehty, snížená imunita.

Pitný režim při kojení

Pro tvorbu a kvalitu mléka je důležitý dostatečný příjem tekutin. Kojící maminka by měla vypít zhruba 400 ml vody (neslazeného čaje, ředěných šťáv) na 10 kg své hmotnosti.

Chytré hubnutí

Základem vyváženého jídelníčku jsou bílé maso, ryby, polotučné mléčné výrobky, zelenina v neomezeném množství, ovoce. Není vhodné během kojení vynechávat přílohy.

A jak jste to měly vy? Hubnuly jste kojením, nebo jste hubnutí vůbec v tomto období neřešily?

Jednoduché triky, jak vzbudit miminko na kojení
GALERIE: Podívejte se na slavné maminky, pro které je kojení na veřejnosti zcela přirozené
Nesnesitelná bolest při kojení: Znáte syndrom bělavé bradavky?
Témata: Časopis Maminka, Děti, Video, Kojení, Kojenec, Hubnutí, Hubnutí po porodu, odborník, Váhový přírůstek, Kojení vhodné, Snížená imunita, Radka Gregorová, Mírné ubývání, Přírůstek, Bílé maso, Bělá, Lékařský dům, Běh, Výživová poradkyně, Kojící maminka, Dostatečný příjem, Pestrý jídelníček, Dostatečné množství, Lékařský dům Praha, Lada Nosková