Maminka.czKojenec

Je libo biokašičku?

, Časopis Maminka
28. 6. 2010
Je libo biokašičku?
Je čas na příkrmy? Začít byste měli zeleninou, pak ovocem, masem a nakonec obilninami. Ovšem jaké kaše svému dítěti nabídnout? Doma připravené, kupované, bio, nebo „nebio“?

Možná v tom nemáte tak docela jasno, ale pokud jste máma, která chce pro dítě to nejlepší, pak není co řešit - kupovat byste měla to, co je zdravé, co neobsahuje škodlivé látky, pesticidy, a je přísně kontrolováno. Což zcela určitě nevíte, pokud kupujete ovoce nebo zeleninu někde na tržišti.

Biopotraviny, respektive biosuroviny, pocházejí z kontrolovaného ekologického zemědělství, neobsahují pesticidy a hormony, takže mají výraznější chuť, a dětem tedy více chutnají. Na trhu dnes už seženete řadu biopotravin, ze kterých můžete sama doma „vyrábět“ dětské kašičky - ať už ze zeleniny nebo ovoce.

Nemáte tu možnost? Není nic snazšího než se podívat na internet, kde najdete kontakty na desítky ekozemědělců, kteří prodávají své produkty i na svých webových stránkách.

Jsou opravdu lepší?

Domácí kašičky jsou možná pracnější a časově náročnější než kupované kaše, ale zase je máte vždy čerstvé. Kupované přesnídávky a kašičky jsou pak praktické, protože jsou po ruce, a máte jistotu, že všechny výrobky určené pro malé děti jsou přísně sledovány a kontrolovány. Takže v případě výrobců kojenecké výživy lze téměř stoprocentně vyloučit, že byste koupila svým ratolestem něco nezdravého.

Chcete bio? Biopříkrmy nabízí řada firem, například HiPP nebo Hamé. Pokud kupujete například Hami přesnídávky či kaše, ona tři písmenka bio sice v názvu nenajdete, ale i zde máte jistotu, že dáváte dítěti to nejlepší. Všechny jsou vyrobeny z prvotřídních, přísně kontrolovaných surovin, bez použití konzervačních látek, umělých barviv a aromat. Receptury kaší odpovídají požadavkům České pediatrické společnosti.

Ptáte se sama sebe, zda jsou biokašičky pro vaše dětičky skutečně lepší? Podle odborníků prý neexistují skutečně přesvědčivé důkazy, že by organické potraviny byly nutričně výživnější než „běžné“ potraviny. Na druhou stranu, jak říká MUDr. Martin Fuchs, imunolog a odborník na výživu, maminka, která kupuje biovýrobky, zcela jistě velmi pečlivě přemýšlí nad složením jídelníčku svého dítěte.

Taková máma určitě nekoupí biopárek, protože párek je prostě pro dítě nevhodný, ať je bio, nebo ne. Pravdou je, že při výrobě biopotravin se nepoužívají pesticidy ani jiné chemikálie, takže biokaše a další biovýrobky pro děti lze jen doporučit.

Na co si dát pozor

Pokud jste se rozhodla, že kaše budete svým dětem vařit doma z koupených surovin, vždy vybírejte pečlivě. Biopotraviny, i když o tom asi výrobci nechtějí slyšet, mají své nedostatky. Výhodou je samozřejmě zachování jejich přirozené chuti, barvy i vůně, negativem pak většinou menší velikost, horší vzhled a rychleji se objevující hniloba. Je to ale zcela přirozené, protože při výrobě nejsou používány látky, které prodlužují jejich trvanlivost. Ideální proto je nakupovat přímo v ekofarmách, kde máte čerstvost zaručenu. Ve velkých supermarketech takovou jistotu už nemáte. Kaše je vhodné připravovat doma jen tehdy, když víte, odkud pocházejí použité potraviny a zda neobsahují škodlivé látky.

Ovoce a zelenina by měly být mezi nákupem a přípravou kaše uskladněny v chladu, jinak dojde ke ztrátě cenných vitaminů. Pro skladování používejte nejlépe spodní přihrádku v lednici. Dítě sní zpočátku jen pár lžiček - takže pokud kašičku připravujete, odeberte zhruba jen takové množství, které dítě sní, zbytek zamrazte.

Z výše uvedených důvodů je tedy pro většinu maminek snadnější nakupovat již hotové výrobky - ať už ovocné, zeleninové nebo mléčné či obilné kaše od renomovaných výrobců. I přesto sledujte etikety uvedené na výrobku. Zajímat by vás mělo především složení (obsah sacharózy, lepku, barviv, sodíku, který je součástí soli).

V případě biovýrobku by pak mělo být přítomno patřičné označení - nejen nápis bio, ale také by měl mít certifikát, který potvrzuje, že jde o skutečný biovýrobek - u nás je to Biozebra s označením Produkt ekologického zemědělství. Chcete-li se dozvědět, kde můžete nakupovat biovýrobky, podívejte se na www.biospotrebitel.cz

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Výživa a stravování, Bio, Uvedený důvod, Cenný vitamín

Mohlo by vás zajímat
Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Býk Konečně byste měli začít naplňovat plány nebo předsevzetí, jež jste si dali na začátku roku. Není třeba…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu