Maminka.czČasopis Maminka

Je libo jogurt?

Ivana Ašenbrenerová 21.  7.  2009
Je libo jogurt?
Odmítá vaše dítko po ránu láhev s mlékem? Nevadí, pokud baští jiné mléčné výrobky, nic mu nechybí a není zapotřebí ho ke konzumaci nutit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle primáře Fuchse není až tak důležité, o jaké mléčné výrobky se jedná, ale rozhoduje spíše kvalita, kvalitní zdroj a kvalitní složení. Takže není zase tak moc důležité, jestli jí vaše batole raději jogurt, zakysaný produkt či sýr, ale jde spíše o obsah přírodních látek versus přidané a přídatné látky. „Bohužel to často souvisí se zmlsaností kupujících, jakož i s potřebou trvanlivosti. Takže výsledný produkt je plný cukru či umělých sladidel, barviv, konzervantů, aromat a stabilizátorů,“ říká MUDr. Martin Fuchs.

Přitom podle něj je nejlepší nekonzervovaný, neochucovaný a pokud možno jinak neupravovaný bioprodukt. V této podobě ale není dostatečně atraktivní, a proto je bohužel i málo prodejný. Výrobci pak lákají zákazníky nekorektně na „plný hrnek mléka“, i když o to jde až na posledním místě.

Kdy začít dávat dětem bílý jogurt? A jaké sýry nepatří do jídelníčku kojence?

Recepty od 1 roku

Dušená mrkev s bramborem

Suroviny: 5 mrkví, 3 brambory, 1/2 sáčku mraženého hrášku, 1/2 sáčku zelených fazolek, máslo (rostlinné), špetka soli, asi 200 ml plnotučného mléka, hladká mouka

Postup: Na másle osmažíme na nudličky nebo na kolečka nakrájenou mrkev, zalijeme vroucí vodou a na mírném plameni dusíme, dokud mrkev nezměkne. Pak přidáme hrášek a fazolky a ještě asi 15 minut dusíme. Osolíme, přidáme mléko a zaprášíme moukou. Podáváme s vařenými bramborami.

Těstoviny se zeleninou

Suroviny:100 g těstovin, 140 g brokolice, 200 g sterilované kukuřice (pokud možno bio, bez konzervantů), 25 g másla (RAMA), 100 ml plnotučného mléka, 100 g nastrouhaného sýra, troška soli

Postup: Podle návodu uvařte těstoviny a na poslední 4 minuty k nim dejte růžičky brokolice a scezenou kukuřici. Máslo rozehřejte v mléce, uveďte do varu, stáhněte z ohně a vmíchejte postupně sýr. Scezené těstoviny se zeleninou dejte do hrnce a promíchejte s omáčkou, trochu osolte. Nevíte si rady nebo si nejste jisti vhodností jídelníčku svého dítěte? Posílejte nám své dotazy na adresu: asenbrenerova@mf.cz, rádi vám na stránkách Maminky odpovíme. Posílejte nám také své tipy na oblíbené batolecí jídlo.


Maminčin odborník MU Dr. Martin Fuchs primář pediatrického oddělení FN Na Bulovce, Praha

Kolik mléčných výrobků by měl náš téměř dvouletý syn denně sníst? Bohužel je trochu baculatý, takže se mu snažím dávat nízkotučné jogurty, ale někdo mi řekl, že to pro takhle malé děti není vhodné. Jak je to tedy?
Čtenářka z Jilemnicka

Množství mléčných výrobků na jeden den by mohlo a mělo odpovídat ekvivalentu 400–500 ml polo- až plnotučného mléka, tedy 200–250 ml minimálně 3% jogurtu či 100–120 g běžného sýra. Ze sýrů preferujeme sýry tvrdé do 40 % tuku v sušině a sýry tvarohového typu, kde bývá tuků ještě méně. Nevyhledávejme sýry tavené a sýry s tučností nad 50 % tuku v sušině. Nejsem zastáncem nízkotučných výrobků. Plnotučný produkt je sice, pravda, plnotučný, ale proč se vlastně tuků tolik obávat? Tloustneme přece z kalorií a z nedostatečného pohybu. Netloustneme z tuků, to je hluboce zakořeněný omyl. A případným cukrem v mléčných výrobcích by měl být výhradně vlastní cukr mléčný, ne doslazování cukrem řepným (disacharid). V tomto smyslu jsou jakékoli jiné cukry dokonce mnohem zákeřnější. A zrovna tak light produkty. Ty nezasytí a člověk má neustále hlad, jí všeho nadmíru, často k disacharidům ještě přidává škroby, například v podobě těstovin, rýže, pečiva, resp. obilovin nebo v horším případě třeba v podobě sušenek a jiných sladkostí a výsledek je zcela opačný. Určitě není vhodná nepravidelná konzumace více než litru jogurtů denně, snad kromě sportovců a kojících matek. Mléčné výrobky dochucujme sami pomocí například kvalitního kakaa nebo čerstvého ovoce.

Témata: Děti, Časopis Maminka, jogurt, Plný cukr, Light produkt
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci