Maminka.czChování a vztahy

Je mi ho líto

, Časopis Moje psychologie
16. 8. 2010
Je mi ho líto
Asi se vám to už stalo. Známý je bez práce, vy mu pořád půjčujete a dokonce i práci mu seženete, byť o jeho kvalitách nejste přesvědčeni. Proč to děláte? Protože je vám ho líto. A co příště – zase vyhovíte?

Protože máte pocit, že se jaksi nesluší nevyhovět. „V podtextu bývá prostá nechuť říkat ne a obava o vlastní sebeobraz. Jak bychom vypadali v očích druhých a jak ve svých, pokud bychom odmítli vyhovět tam, kde bychom to udělat mohli?“ říká psycholog Petr Šmolka.

Soucit ve smyslu sdílení pocitů a poskytnutí pomoci do mezilidských vztahů patří. Ale tento soucit se nesmí změnit v lítost, abychom začali dělat věci jenom proto, že „je nám někoho líto“.

Altruismus nemusí být motivován jen úmysly – může souviset s obavami, že bychom bez něj dali najevo svou zlobu, jindy může být formou manipulace s okolím. „Naše,dobrota‘ nám pak vlastně poskytuje jistou moc.

Vždyť by ty druhé ,musela hanba fackovat‘, pokud by někomu tak hodnému a pomáhajícímu měli cokoli odříct,“ vysvětluje Petr Šmolka. Lidé občas žádají od druhých laskavost nebo pomoc – jednou prosíme my někoho, podruhé on prosí nás – každý má však právo nejen pomoc žádat, ale zároveň i odmítnout žádosti vyhovět.

Když nás třeba někdo žádá o práci a my mu nechceme vyhovět, psycholog doporučuje mluvit o vlastních pocitech: „Nezlob se na mě, ale v tomhle já ti nevyhovím. Měl bych problém jednat s tebou jako s kýmkoli jiným. Bylo by pro mě hrozně těžké ti cokoli vytknout a už vůbec si nedovedu představit, jak bych se zachoval, pokud bych tě z nějakého důvodu musel třeba propustit.“

Skuteční přátelé pochopí a ti ostatní…opravdu chcete mít vedle sebe takové lidi? Prevence je nejlepší, ale co když už je pozdě? Půjčujeme peníze, známým šéfům doporučujeme známé podřízené nebo je dokonce k vlastní nespokojenosti sami zaměstnáváme – a vidina konce nikde.

Jediný způsob, jak zastavit tento kolotoč, je využít právě popisu vlastních pocitů – jak bídně se cítíte už jen proto, že je pro vás těžké chovat se ke známému stejně jako k ostatním – nebo jasného stanovení kritérii, která je třeba plnit.

„V zaměstnání si lze pomoci třeba tím, že mezi sebe a dotyčného začleníme do organizační struktury někoho, kdo jej povede, bude dohlížet na jeho výkon a případně podá návrh na potřebné změny, včetně eventuálního propuštění.

Pak ale musíme důsledně trvat na dané struktuře a nedopustit, aby náš známý onoho mentora obcházel a snažil se jednat přímo s námi,“ vysvětluje psycholog.
Nejspíš sami cítíte, jak těžké je skloubit něco podobného s osobním přátelstvím. I proto je moudřejší už na začátku odmítnout, byť nám třeba „srdce krvácí“. A to nejen kvůli zachování přátelství, ale třeba také proto, aby se z nás nakonec nestal štvanec.

Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

Témata: Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie

Mohlo by vás zajímat
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Býk Konečně byste měli začít naplňovat plány nebo předsevzetí, jež jste si dali na začátku roku. Není třeba…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu