Maminka.czDudlíky

Je návykový, kazí kojení i skus! Proč se z dudlíku stalo mezi maminkami skoro zakázané slovo? Známe názor odborníků

Hana Langrová 30.  11.  2023
Dudlík – dát, či nedat? Až hamletovská otázka mnoha novopečených maminek. Zeptali jsme se odborníků, zda se dudlíku opravdu máme bát, nebo se z něj v posledních letech stal zbytečný strašák.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Určitě jste kolem sebe striktní tvrzení týkající se dudlíku zaznamenala: Je návykový! Kazí kojení! Skus! Artikulaci… Podobné výroky vedou k tomu, že mezi některými maminkami se stalo z dudlíku skoro zakázané slovo. Na co všechno má ale ve skutečnosti šidítko dopad? A jak vážný? A má třeba naopak nějaké výhody? 

VIDEO: Maminka podcast: Kojení a dokrmování v porodnici

Sání nutritivní i nenutritivní 

Rodiče často sahají po dudlíku, aby utišili dítě a dopřáli tak sobě klid a trochu pohody. „Sama jsem maminkou tří dětí a vím, jak náročná péče o ně je. Každá maminka by ale měla znát i rizika dudlíku. Pokud si jich je vědoma, dokáže lépe vyhodnotit, zda by mohl být v případě jejího dítěte přínosem nebo spíš naopak,“ říká laktační a nutriční specialistka Eliška Pivrncová. Vysvětluje, že dudlík opravdu může narušovat kojení a být příčinou některých kojících nezdarů, bojkotu, ale i úplného ukončení kojení.

„Dudlík často maskuje známky, kterými se dítě hlásí o kojení. Může tak ovlivnit tvorbu mateřského mléka, která odpovídá potřebám kojence. Sání dudlíku se liší od techniky sání prsu, což může vyvolat v hlavě miminka zmatek a vést k bojkotu kojení jak v prvních dnech po porodu, tak i později.“ Dudlík prý také ovlivňuje schopnost přirozeného uklidnění a ztrátu nenutritivního sání. Co že to je?

Během nenutritivního sání „dumlá“ dítě zdánlivě jen tak. Nejde při něm totiž o výživu, jde o kontakt, který mu pomáhá se ukonejšit a zároveň podporuje tvorbu mateřského mléka. A podle některých odborníků dudlík schopnost nenutritivního sání oslabuje. No a zase podle jiných odborníků dudáním dudlíku dítě nenutritivní sání trénuje. A teď si vyberte… 

Děti nešpuntovat, prosím! 

Pediatrička a laktační poradkyně Alena Šebková se za svou třicetiletou praxi nesetkala s dítětem, které „by se odstavilo“ kvůli používání dudlíku. „Děti v mé ordinaci jsou kojené dlouhodobě, v šesti měsících v téměř sedmdesáti procentech výlučně či plně. A mnohé z nich používají dudlík,“ říká plzeňská pediatrička. Samozřejmě souhlasí s tím, že by maminky aktivně dudlík nabízet neměly. A když už, dítě by mělo mít dobře zavedené kojení, aby se nekazila technika.

Jak zbavit dítě dudlíku? Máme pro vás 10 zaručených tipů od maminek

Pro uklidnění dítěte se dají použít i další prostředky. Proto pokud dudlík ‚povolím‘, je to pro situace, kdy už nikdo z rodiny ‚neví, kudy kam‘,“ říká pediatrička. Proti „špuntování“ dětí za každou cenu a po většinu dne se určitě vymezuje. „Nadužívání dudlíku má totiž i další souvislosti – křivé zuby, otevřený skus, ekzém kolem úst, poruchu vývoje artikulace řeči.“ Přimlouvá se proto nejednat extrémně – ani na jednu, ani na druhou stranu. „Pokud budete používat zdravý rozum, bude dudlík jen dobrým sluhou a nikoli špatným pánem,“ říká pediatrička. 

Lepší než cucání palce 

S fatálními dopady dudlíku na kojení nesouhlasí neurologopedka Anna Kejíková: „Domnívám se, že pouhé používání dudlíku v prvních týdnech po narození neohrožuje kojení. Úspěšnost kojení je přece dána mnoha faktory a zužovat jej na používání či nepoužívání dudlíku mi přijde neadekvátní. Mnohem důležitější jsou aktuální možnosti a dovednosti, které dítě po narození má, a také pozitivní přístup maminky.“ 

Lékařka připomíná i další pohled na dudlík: „Ve své praxi se setkávám s častou situací, kdy naopak dítěti v prvních měsících života dudlík nenabídli a následně si začalo potřebu sání kompenzovat sáním palce. To u mnoha dětí přetrvává další roky a ortodontické dopady takového zlozvyku jsou nezanedbatelné.“ Proto, co se (nejen) dudlíku týče, doporučuje Anna Kejíková přistupovat k dětem individuálně: „Vždy je potřeba vzít v úvahu, jaké dítě máme před sebou. Zda narozené v termínu, předčasně narozené či s genetickými nebo jinými obtížemi. Pokud nabízíte šidítko v situacích, kdy je nespokojené, například i po kojení, není používání dudlíku jistě žádným nevhodným způsobem pro uklidnění dítěte.“ 

V pokračování pro předplatitele také najdete

Kdy je správný čas dítěti dudlík přestat nabízet?

Jaké jsou výhody a nevýhody dudlíku?

Které praktické tipy spojené s používáním dudlíku byste měli znát?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Speciál o dudlících

Dudlík (někdy též šidítko) je gumová nebo silikonová náhrada prsu. Je používán k utišení nebo uklidnění dítěte.

Témata: Batole, Časopis Maminka, Novorozenec, Kojení, Miminko, Kojenec, Dudlíky, Názor odborníka, Mez, Děti, Pediatrička, Názor odborníků, SIDS, Maminka, Nesouhlas, Tvrzení, Dudlík, Sání, Šebková, Používání, Dudlíky na Heureka.cz