Maminka.czČasopis Maminka

Je podle vás normální, když žena nechce mít děti?

, Časopis Maminka
1. 11. 2012
Je podle vás normální, když žena nechce mít děti?
Zplodit vlastního potomka a předat své geny příštím generacím. To je pro většinu žen naprosto přirozená záležitost. Ale jak to tak chodí, vždy se najdou výjimky, které potvrzují pravidlo.

Ženy, které mají jiné představy o životě, jiný žebříček hodnot a vlastní dítě si jednoduše nepřejí. Ať už jim netikají biologické hodiny a zaměřují se víc na kariéru, cestování, koníčky a zábavu, nebo nemají vhodného muže, či se „jen“ bojí sociálních rizik (náklady spojené s dětmi, hrozba nezaměstnanosti, absence vlastního bydlení apod.), okolí by mělo jejich rozhodnutí respektovat. Vždyť nikdo nemá právo soudit druhé. Psycholožka Mgr. Tereza Beníšková vysvětluje: „Rozhodně se nejedná o většinový postoj, ale nedá se říct, že by to bylo nenormální. Jisté procento žen po dětech netouží (a bylo to tak vždy, ve všech společnostech).

Někdy žena deklarováním postoje,nechci děti‘ vlastně překrývá, že právě nemá vhodného partnera, se kterým by je mít chtěla. Nechuť mít potomky může být způsobena i zdravotními problémy, kdy má obavy, že by nemusela těhotenství a porod vůbec zvládnout či zda by porodila zdravé dítě. Postoj k rodičovství se také mění s věkem. Většinou, jak žena vyspívá a zraje, bývá rodičovství více nakloněna – začnou jí tikat biologické hodiny.“ Podle demografů bude podíl bezdětných žen v české společnosti neustále stoupat. Částečně za to může zvýšená neplodnost, většinu však tvoří dobrovolná bezdětnost. Jak již bylo řečeno, každý má právo svobodné volby. Žena by si však měla své rozhodnutí pořádně promyslet, aby v pozdějším věku nelitovala a necítila se osamocena.

Ano!

Jak to vidí čtenářka Pavlína Tesařová, Ivančice

Od určitého věku se od ženy očekává, že se stane maminkou. Čím víc se blíží ona hranice, tím bývá tlak okolí větší. Nejen ze strany vlastní rodiny, ale i z médií. Všechny spolužačky mají nejméně jednoho potomka, a tak chtě nechtě na ženu doléhají tyto okolnosti. V dnešní době, kdy mnohé touží mít úspěšnou kariéru, cestovat, pracovat v zahraničí, si některé uvědomí, že právě toto je daleko více naplňuje a nemají potřebu zakládat vlastní rodinu. Osobně si myslím, že je mnohem lepší, pokud se žena zodpovědně a dobrovolně rozhodne, že se bude naplno a dobře věnovat něčemu jinému, než být maminkou jen z povinnosti a pak si celý život vyčítat, čeho mohla dosáhnout, kdyby jí v tom nebránily vlastní ratolesti. Závěr tedy z mého pohledu zní, že je lépe být spokojená se svým životem bez dětí než nespokojená s dětmi.

Ne!

Jak to vidí čtenářka Jana Pechová, Plzeň

Co je vlastně normální? Každá jsme jiná. Lidé by měli respektovat to, že někdo nechce děti, i když se jim to zdá podivné. Myslím si, že každá žena má mateřský pud a touží mít vlastní potomky, vychovávat někoho, starat se o něj… V dnešní době jsou ale naše přirozené touhy ovlivňovány řadou okolností. Když je ženě okolo 20, tak se většinou chce bavit, užívat si. Často taky ještě nepotkala toho pravého muže, se kterým by chtěla založit rodinu. Kolem 25 už může mít muže, ale trápí ji třeba problémy s penězi, bydlením a podobně. Okolo 30 už je jakžtakž zajištěná, ale začala ji hodně bavit práce a nechce se jí trávit čas doma s dítětem, když má tak dobře nastartovanou kariéru. Co říct závěrem? Pokud žena nechce mít děti vůbec, tak to podle mě normální není, ale v dnešní době se není čemu divit, když se někdo takhle rozhodne...

Témata: Děti, Časopis Maminka, Nezaměstnanost, Žebříček hodnot, Žena, Norma

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Panna Jste zvyklí být ve všem první a nejlepší. Pracovní sféra je prostě vaše parketa a jedete na plné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nora, Kilián, Edgar

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné