Maminka.czGenetika

Je pravda, že se všechna miminka rodí s modrýma očima? A do kdy se barva očí může změnit?

Ivana Ašenbrenerová 27.  7.  2023
Existuje spousta mýtů o tom, jaké by mohlo mít nenarozené dítě fyzické vlastnosti, a to od pohlaví přes výšku či barvu vlasů. Zatímco většinu mýtů vyvrátí velmi snadno věda, barva očí zůstává pořád tak trochu záhada. Ukazuje se totiž, že předpovědět barvu očí je trošku složitější.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak si stojí mýtus, že všechna miminka se rodí s modrýma očima a teprve v průběhu času se barva očí mění? Barvu očí určuje několik faktorů, včetně genetiky. Odstíny se mohou lišit, oči tak můžou být například světle modré či tmavě modré. Nejčastější barva je hnědá. Po narození má skutečně většina dětí, zejména ty se světlou pletí, i světlou barvu očí.

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Melanin jako „viník“ barvy očí

„Barva očí je určena množstvím melaninu, což je druh pigmentu, který může za barvu našich očí, pokožky i vlasů. Množství melaninu v duhovce, což je barevná část oka, určuje, jakou barvu očí budou děti v budoucnu mít,“ říká Douglas Fredercik z Palo Alto v Kalifornii. Barva očí je taky ovlivněna tím, jak se světlo odráží od melaninu v duhovce.

Kdy se začne barva měnit?

„Očním barvotvorným buňkám trvá asi šest až devět měsíců, než se dostanou tam, kam cestují. Tento proces migrace je řízen sympatickým nervovým systémem,“ vysvětluje Bobby Saenz, ředitel oční kliniky a profesor na Rosenberg School of Optometry. To, že mají tedy všechny děti po narození modré oči, je tak trochu mýtus, protože pravdou je, že děti se rodí se svou celoživotní barvou očí, ale u některých dětí může trvat několik měsíců, než se jejich barva naplno projeví. Podle odborníků se barva očí změní jen u 10 až 20 procent dětí.

Hnědoocí rodiče a modrooké dítě?

Pokud se vaše dítě narodilo s modrýma očima a vy máte s partnerem hnědé oči, možná přemýšlíte, co si na vás příroda přichystala. Bude mít váš potomek pořád modré oči? Nebo mu zhnědnou? Ve většině případů se během několika měsíců modré oči změní na hnědé. Ne vždy to tak ale musí být. Někdy si příroda opravdu s barvou očí zalaškuje a modré oči vašemu dítěti zůstanou i po devíti měsících. V tomto případě za to může genetika, respektive někdo, kdo třeba v předchozí generaci měl oči modré. Jakou barvu tedy vaše miminko bude skutečně mít, to zjistíte až později po narození. Má-li miminko už od narození oči hnědé, množství melaninu mu přidělil genetický kód, takže tahle barva se nikdy nezmění. Rozhodně tedy nemusíte panikařit a spěchat na testy otcovství, pokud máte hnědé oči a miminko má modré. Opakujte si, že za barvu očí můžou genetické mutace a taky množství melaninu. A to opravdu ovlivnit nemůžete.

Utváření osobnosti dítěte: Rozhoduje DNA, nebo výchova?
Témata: Zdraví, Miminko, Oči, Vlasy, Genetika, mýtus, Vývoj, oko, Melanin, Barva očí, Kalifornie, Děti, Barva, School, Modré oko, Vlasová kosmetika na Heureka.cz