Maminka.czTěhotenství

Je vám špatně a musíte do práce? Poradíme vám, jak na nevolnosti

Veronika AgeiwaČasopis Maminka 13.  10.  2016
Je vám špatně a musíte do práce? Poradíme vám, jak na nevolnosti
Ranní nevolnosti jsou jedním z nejčastějších příznaků těhotenství. Co když se ale tyto stavy neomezují jen na ranní hodiny a vy musíte do práce? Pro všechny nastávající maminky tu máme několik rad, jak co nejlépe zvládnout první měsíce.

Nevolnosti jsou bohužel naprosto normální a zároveň je to známka toho, že se těhotenství vyvíjí a vše pokračuje tak, jak má. Ano, to si můžete každé ráno stokrát opakovat, ale cesta do práce občas bude připomínat kovbojku. Jakmile dorazíte, hned míříte na toaletu. Se záchodovou mísou se totiž takhle po ránu potkáváte čím dál častěji.

Co s tím? Jak zvládnout dopoledne, aby si kolegové ničeho nevšimli a vy jste mohla v klidu pracovat? Mezi jednu z hlavních příčin patří únava, stres a nevyspání, proto rada číslo jedna zní: odpočívat, odpočívat, odpočívat. To se sice snadno řekne, ale mnohem hůře zařídí, takže jaké jsou další vychytávky?

Pravidelně svačte

Když budete mít v žaludku pořád aspoň trochu jídla, pocity nevolnosti to omezí. Stačí i malá sušenka nebo mentolový bonbon. Snažte se sníst něco malého každé dvě až tři hodiny, protože spouštěčem nevolností může být i samotný pocit hladu. Z téhož důvodu se doporučuje ráno co nejdříve posnídat a dát si něco malého i těsně před tím, než půjdete večer do postele.

Pokud během dne nemáte na jídlo čas, přibalte si do kabelky mentolové žvýkačky. K dalším těhotenským „hitům“ patří suché svačinky, například krekry, suchary, müsli a preclíčky. Sama vyzkoušejte, na co váš organismus nejlépe zareaguje, každá jsme přece jiná. Naopak se obecně nedoporučují velké porce a také mastná a kořeněná jídla, která by váš žaludek zbytečně zatížila a rozdráždila.

Hydratujte

Správný pitný režim vám pomůže dostat těhotenské nevolnosti pod kontrolu. Navíc je důležité, abyste tělu doplnila tekutiny, o které při zvracení přišlo. Pokud nejste typ člověka, který se rád „nalívá“, vyzkoušejte sama na sebe pár triků. Slané jídlo obecně probouzí v lidech chuť k pití, tak co si dát jako malou svačinku pár chipsů?

Důležitá je i teplota nápoje; dobře vychlazený nápoj vypijete spíš než vodu o pokojové teplotě. Rozhodně však nezapomínejte na to, že je podstatné nejen kolik, ale také co pijete. Nejznámějšími zbraněmi proti nevolnostem jsou zázvorový čaj a citronová šťáva. Pomohou vám však také některé druhy bylinek, které váš trávicí systém zklidní.

Jak předcházet těhotenským nevolnostem?

Vyzkoušejte třeba heřmánkový, meduňkový, kopřivový nebo šípkový čaj. Naopak se vyhýbejte syceným nápojům, které mohou podporovat nutkání ke zvracení, a vyvarujte se nadměrnému pití slazených nápojů, černého čaje a kávy.

Zchlaďte se

Připravte si do kuchyňky v práci zásoby mražených svačinek. Studené jídlo, například sorbety, zmrzliny nebo mražené ovoce, vám pomůže zklidnit žaludek. Blahodárný účinek má i vychlazený meloun nebo třeba hrušky.

Pohyb a odpočinek

Sedíte v kanceláři a pracujete na počítači? Jeho obrazovka může vaše nevolnosti zhoršovat. Zkuste v nastavení upravit jas a zvětšete velikost písma. Nezapomeňte rovněž na malé počítačové přestávky, třeba jen na chvíli zavřete oči nebo si zajděte na malou svačinku do kuchyňky.

Pokud vám to pracovní prostředí umožňuje, zklidněte svou mysl malou procházkou mezi prací. Stačí se trochu vyvětrat v parku za kancelářemi, kde se osvěžíte na čerstvém vzduchu. Pro těhotné ženy je navíc chůze jednou z nejbezpečnějších a doporučovaných forem cvičení.

Pozor na pachy

V těhotenství jsme my ženy velmi citlivé na okolní pachy. Souvisí to se zvýšenou hladinou estrogenu v těle, protože právě tento hormon je zodpovědný za náš čich. Sice si možná připadáte jako lovecký pes a „vidíte“ teď svět jinak než dřív, například stoprocentně víte, co vaří k večeři vaše sousedka, ale určitě je to schopnost, která má i své kladné stránky.

Snadno „vyčmucháte“ zkažené potraviny a nemusíte se bát, že své křehké počínající těhotenství ohrozíte potravinovou otravou. Pokud jste ale natolik citlivá, že vám to v běžném provozu působí potíže, cíleně se vyhýbejte pachům, o nichž víte, že vám nedělají dobře. Může sem patřit například zápach rybiny nebo jídla z mikrovlnné trouby. Možná vás začaly iritovat i pachy, které vám dřív vůbec nevadily, třeba partnerův parfém. Pokuste se co nejvíc takových spouštěčů nevolnosti ze svého okolí vymýtit.

I váš partner určitě ocení spíše vaši upřímnost než špatnou náladu a přecitlivělost, kterou si sám nedokáže nijak vysvětlit. Své nově zostřené smysly také zkuste využít ve svůj prospěch. Některé vůně jsou totiž známé tím, že přinášejí podrážděnému žaludku zklidnění a úlevu. Vyzkoušejte třeba vůni čerstvých citronů nebo rozmarýnu.

Promluvte si s doktorem

Pokud jsou pro vás těhotenské nevolnosti opravdu nezvladatelné, poraďte se se svým gynekologem o případné medikaci. Některým ženám přinese úlevu i pouhé dodání vitaminů, především pomalu se uvolňující vitamin B6. Dále existují léky, které pomohou nevolnosti zmírnit, musíte však počítat s jejich vedlejšími účinky, k nimž nezřídka patří i nadměrná únava a ospalost.

Těhotenská KPZ

Pokud víte, že budete muset do zaměstnání i přes své nevolnosti, sbalte si s sebou záchrannou výbavu. Co by v ní nemělo chybět?

  • čistá halenka
  • kartáček a pasta na zuby nebo malé balení ústní vody
  • láhev vody
  • kapesníčky nebo vlhké ubrousky
  • mentolové žvýkačky
  • pevný igelitový pytlík (pro případ, že dojde na nejhorší)
  • krekry nebo suchary pro následné zklidnění žaludku
Co jíst a nejíst v těhotenství? Pozor na množství ovoce nebo plísňáky
8 brutálních pravd o těhotenství aneb co vám nikdo neřekne
S přírodou proti nevolnostem  
Od těhotenství k porodu

S přírodou proti nevolnostem  

Témata: Časopis Maminka, Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, pořad, Pracovní prostředí, Trávicí systém, Kartáček, Známka, Sycený nápoj, Nevolnost, Lovec, Práce, Malá sušenka, Blahodárný účinek, Pasta, Pořadí, Počínající těhotenství, Šípkový čaj, Jak, Nadměrná únava, Slané jídlo, Slazený nápoj, Pár triků, Obrazovka
Mohlo by vás zajímat
Jak děti vnímají barvy? Fakta z výzkumů vás překvapí
Vajsejtlová Barbora
Péče o dítě a jeho výchova
Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout
Procházková Simona
Cestování
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Procházková Simona
Batole
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020