Maminka.czDěti a mateřství

Je vaše domácnost připravená na miminko?

5. 3. 2014
Je vaše domácnost připravená na miminko?
První týden je pro novopečené matky nejnáročnější. Jsou v nové situaci a navíc už nejsou zodpovědné jen samy za sebe, ale i za miminko, které si spolu s partnerem přinesly domů. Nebuďte však nervózní a toho malého uzlíčku se nebojte.

Skoro by se chtělo říct, že ať se na vaše první dny společného sžívání doma bude připravovat sebepečlivěji, na některé věci se zkrátka nepřipravíte. Ale ne tak docela.

Nečekejte, že se vyspíte

Psychicky se připravte na to, že prvních několik týdnů se příliš nevyspíte. Pokud se vám poštěstí a vaše miminko bude v noci zázračně hodné, budete jedině mile překvapeni. Bohužel, ale tohle není , u prvních dětí přiliš obvyklé. Je až s podivem, že novorozená miminka, která většinu dne prospí (až 20 hodin!), dokážou člověka obrat o tolik spánku.

www.maminka.cz">10 hlavních zásad pro správný spánek kojence

Co s tím? Rozdělte si s partnerem noční šichty. Vy si běžte lehnout hned po večerním krmení, ať máte alespoň ty první dvě tři hodiny jisté, a na stráži zůstane partner. Uvidíte, že jít si lehnout s pocitem, že ať se děje, co se děje, příští chvíle vás nic ze spánku nevyruší, je samo o sobě nabíjející.

Co miminko potřebuje v prvních dnech doma

Postýlka, autosedačka, vanička, místo, kde budete miminko přebalovat a oblékat a kam si naskládáte plenky, tělové mléko, pár dupaček, bodíček a kabátků a hotovo. Můžete s miminkem domů. V prvních dnech toho dětičky opravdu moc nepotřebují. Hlavní je, aby byly v teple a co nejblíž u maminky a tatínka.

Připravte se na nový režim

Přes noc jste se stali rodiči. Najednou už nejste zodpovědní jen za sebe, ale i za svoje dítě. V první řadě se musíte postarat o něj a teprve až pak o sebe. Toto omračující poznání na vás plně dolehne opravdu až po porodu a ať už jste si předtím představovali váš život s dítětem jakkoli, bude pravděpodobně hodně jiný.

Nenechte se tím rozladit. Nelpěte na svých dřívějších prohlášeních a nebojte se přiznat si, že teoreticky si sice můžete jít s miminkem v kočárku sednout večer do nekuřácké hospody s kamarády, ale prakticky se to zatím nedá.

Krabička první (či poslední?) záchrany

Pamatujete na kápézetky? Mimochodem nedokázaly jsme se nedávno s kamarádkou shodnout, šlo o krabičku poslední, nebo první záchrany? Nicméně stejně jako je pro skauta ztraceného v divočině životně důležitá březová kůra a provázek, zjistíte, že vaši šanci na přežití v prvních týdnech po porodu výrazně zvyšuje přítomnost určitých věcí doma.

Co patří do povinné poporodní výbavy? Rozhodně krém na bradavky a dětské opruzeniny, dudlík (možná si ho vaše miminko nevezme hned ze začátku, ale pokud nemá problémy se sáním, rozhodně neuškodí mu ho nabízet, pokud pláče), čokoláda (ta je přirozeně pro vás a věřte, kalorie budete potřebovat), kapičky na prdíky (ty pro vás nejsou) a všechny sezóny vašeho oblíbeného seriálu na DVD. Přijdou totiž dny, kdy nebudete muset k pediatrovi, ani se neobjedná žádná návštěva, a pak s partnerem ještě moc rádi zůstanete celý den v pyžamech, nanosíte si do obýváku dobroty a mezi kojením, tišením, spaním a opět kojením skouknete 10 dílů v kuse. A budete ta nejspokojenější rodinka na světě.

Témata: Děti, Krabička, Nový režim, Mimi, Domácnost

Mohlo by vás zajímat
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké

Horoskopy

Panna Klidná domácí atmosféra je po dlouhé době povzbuzující. Přemýšlíte dokonce o tom, že pozvete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květuše, Zbyšek, Lydia

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu