Maminka.czKojenec

Je vaše miminko nejkrásnější ze všech? Nejde o náhodu...

Jasně, všechny děti jsou roztomilé, prostě k sežrání. Jenže každá maminka jen své vlastní mimi považuje za ten nejdokonalejší „velevýtvor“ přírody. Čím to je, že býváme vůči svým dětem tak nekritické?
18. 6. 2012
Je vaše miminko nejkrásnější ze všech? Nejde o náhodu...

Začíná to už v porodnici. Přiznejte se: určitě jste se také při procházce po nemocniční chodbě nenápadně dívala do vozíčků ostatních maminek… A to jen proto, abyste se utvrdila v názoru, že právě vy máte to nejúžasnější miminko! Je to úplně normální a přirozené. Prostě si takhle potvrzujeme svůj vlastní úspěch. Srovnávání dítěte s jinými koneckonců pokračuje celý život - na hřišti, ve školce…

ČTĚTE TAKÉ: Risk nebo zisk? Slavné těhotné maminky v „pokročilém“ věku

Příroda je moc chytrá! Vyloženě si nás naprogramovala tak, aby vznikla co největší pravděpodobnost, že své potomky neopustíme a nenecháme je napospas. Děti jsou tak neskutečně roztomilé právě proto, aby je měli všichni kolem tendenci opečovávat a chránit, což je pro totálně závislého tvorečka zásadní. Vzpomeňte si na ty probdělé noci, strach a nervové kolapsy, které zažíváte jen kvůli tomu, že jste matkou. Kolikrát je to za hranicí únosnosti. A pak si vybavte také ten úžasný bezzubý úsměv svého malého broučka. Právě pro tenhle malý okamžik jste ochotná ta muka vydržet i nadále, že?

Žádné mamince nevadí, že má její mimi odstáté uši nebo hrbolatou strupatou hlavičku. „Za svou dlouholetou praxi jsem zažila jen párkrát, že by se maminka hned po porodu vyjádřila nějak negativně o svém dítěti. Všechny bývají v euforii a stále opakují: ten je ale kráááásný! A není divu. Objektivně řečeno, drtivá většina novorozenců moc krásná není. Leckdy si pro sebe říkám, snad z toho ten špunt brzy vyroste,“ vypráví o svých zkušenostech s humorem porodní asistentka Alena Baborovská. „Kdyby se mamince dítě vyloženě hnusilo a tento pocit přetrval, byl by to jasný signál, že není něco v pořádku. V takovém případě by bylo asi nejlepší se poradit s psychologem,“ uzavírá Baborovská.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Sluneční brýle jsou v létě pro děti nezbytné. Čím dříve je naučíte nosit, tím lépe
Dceru vychovávám jinak než syna. Genderová korektnost mě děsí
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu