Maminka.czPorod

Je vhodné přemlouvat partnera, aby byl u porodu?

Muž u porodu je určitým fenoménem dnešní doby. Ze statistik vyplývá, že stále více budoucích tatínků chce takto podpořit svou partnerku a sdílet okamžik narození společného potomka. Přestože přesná čísla neexistují, odhaduje se, že na porodní sál doprovází své ženy přibližně padesát procent mužů.
, Časopis Maminka
4. 9. 2012
Je vhodné přemlouvat partnera, aby byl u porodu?

Není pochyb, že jejich přítomnost má spoustu pozitiv (pro rodičky představují oporu, pomáhají jim snižovat stres atd.), problém však nastává, pokud muž k porodu nechce a vnímá to jako nepříjemný tlak. Je vhodné ho přemlouvat? Psycholožka Mgr. Tereza Beníšková odpovídá: „Žádné velké přemlouvání není žádoucí. Obecně si myslím, že je lepší, když partner u porodu je. Není to však pro každého tatínka. Někteří muži se na přítomnost u porodu necítí, i když jinak jsou to třeba stateční chlapi. Porod vnímají jako výsostně ženskou záležitost a svou přítomnost při něm jako nepatřičnou. Nátlakem se situace jen zhorší. Žena může partnerovi účast u porodu nabídnout, ale pokud skutečně nebude chtít, je vhodnější vzít s sebou někoho jiného, komu věří - kamarádku, sestru, dulu atp.“

Rozhodnutí by se tedy mělo vždy učinit až po oboustranné dohodě. Naše rada zní: Nepodléhejte módním trendům a nenechte sebe nebo druhého vmanipulovat do něčeho, co sami nechcete. Při rozhodování se proto vždy řiďte svými pocity a rozumem a nepodléhejte názorům okolí.

Ne!

Jak to vidí čtenářka Lenka Krausová, Vitice

Chtěla bych se podělit o svůj názor na téma partner u porodu. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že pohled na věc se může změnit. Než jsem byla těhotná, myslela jsem si, že je to jednoznačné rozhodnutí.

Muž přece musí být u porodu, aby v těchto chvílích pomáhal své partnerce a podporoval ji. Jenže můj manžel to viděl jinak a vůbec si nebyl jistý, jestli u porodu chce být. Jen co jsem otěhotněla, změnila jsem názor a spíše se bála toho, že kdyby na sále byl a nastaly nějaké komplikace, tak by ve snaze pomoci vyvolal ještě něco horšího. Proto už jsem na tom netrvala a nechala rozhodnutí na něm. Nakonec se sám odhodlal, a i když náš porod byl velmi rychlý a manžel ho málem nestihl, přece jen na poslední chvíli přiklusal i s taškou, kterou jsme nechali v autě. Byla jsem mu moc vděčná, dodával mi po celou dobu neskutečnou energii a otíral upocené čelo. Nezapomenu ten pohled, kdy si moji kluci koukali poprvé z očí do očí. Tatínek si na to ale musel přijít sám a myslím, že by znovu neváhal.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na září 2012

Ne!

Jak to vidí čtenářka Kateřina Benešová, Bystřice nad Pernštejnem

V příštím týdnu očekávám narození svého prvního děťátka a už teď vím, že partner u porodu nebude.
Původně jsem předpokládala, že porod proběhne přirozeně, a chtěla jsem ho mít u sebe. Osud to ale zařídil jinak, protože musím rodit císařským řezem. Takže mému příteli spadl „obrovský“ kámen ze srdce.
Celé naše těhotenství se děsil toho, že bude muset asistovat na porodním sále. Už dopředu hlásil, že by s ním zdravotnický personál měl více práce než se mnou jako rodičkou, protože nesnese pohled na krev. Ani kdyby to takto nedopadlo, určitě bych ho nenutila, aby se porodu účastnil.

Neříkám, že by mi, byť jen svou přítomností, nepomohl, ale nutit ho nemohu. Myslím, že je to každého rozhodnutí, a pokud někdo něco nechce, tak na něj druhý nemá naléhat. I o tom je vztah, umět se respektovat navzájem. Vím, že i tak se o nás bojí a bude velmi šťastný, až budeme oba s miminkem v pořádku. To je pro mě v tuto chvíli to nejdůležitější, že mu na nás záleží a chce, abychom byli zdraví.
Myslíte, že je vhodné přemlouvat partnera, aby byl u porodu?

(Hlasovat můžete v anketě umístěné v pravém sloupci.)

Témata: Porod, Časopis Maminka, Partner
Mohlo by vás zajímat
Chodí k vašim dětem zoubková víla? Děti milují fantazii a imaginaci
Víme, proč kluci obvykle komunikují hůře než holčičky
Jak přežít zimní chmury? Tipy, které vás z toho dostanou
Syn má jinou barvu kůže než táta. Podezírali mě z nevěry

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu