Maminka.czČasopis Maminka

Rozmazlení, sebestřední a sobečtí? Psycholožka vyvrací nejčastější mýty o jedináčcích!

Ivana Ašenbrenerová 20.  6.  2022
Zdroj: iStock
Rozmazlení, sebestřední a sobečtí? Psycholožka vyvrací nejčastější mýty o jedináčcích! | Zdroj: iStock
Kolem jedináčků koluje spousta stereotypních představ. Třeba že jsou sebestřední, rozmazlení nebo podivíni bez kamarádů. Pokusíme se některé z nejčastějších mýtů vyvrátit. Odemykáme pro vás článek ze sekce Premium Plus.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mýtus první:

Jsou to skleníkové květinky

Záleží na přístupu rodičů. Pokud by byl přehnaně ochranitelský, tak dítě bez sourozenců přirozeně nezažije tolik situací, kdy by muselo zvládnout konflikt s vrstevníky, vymezit si své teritorium a naučit se prosadit se mezi dětmi. Já osobně vnímám, že dnešní rodiče už výchovu mnohem víc promýšlejí.

Snaží se, aby prostředí bylo pro dítě optimální, aby trávilo čas i mezi jinými dětmi, aby pokaždé nedostalo vše, na co si ukáže. Navíc jedináčci obvykle zase lépe zvládají prosadit se mezi dospělými, umí s nimi zdatněji mluvit a vyjednávat, protože s nimi tráví víc času. Takže v některých zátěžových situacích mohou být naopak jedináčkové odolnější.

VIDEO: Jak vnímají děti nové miminko? Poradíme vám, jak zatočit s žárlivostí

Mýtus druhý:

Jsou rozmazlení, sebestřední a sobečtí

Rozhodně ne. Žádné současné výzkumy tuto hypotézu nepotvrzují. Dokonce se naopak může stát, že jedináček bude velkorysejší a s jiným dítětem se rozdělí o své dobroty nebo mu ochotně půjčí hračku, protože má z domova dosycenou potřebu vlastnit něco svého.

Nikdo mu nebere věci a neujídá sladkosti, takže o své vlastnictví nemusí tolik bojovat a své věci si tolik chránit. A možná je pro něj i důležitější dobrý vztah s druhým dítětem než eventualita, že by náhodou o danou věc přišel. Rozmazlenost dítěte vzniká přístupem rodičů. V rodině může být rozmazleno i víc dětí, naopak jedináček nemusí být rozmazlený ani trochu.

Mýtus třetí:

Ve škole jsou vytrvalejší a motivovanější

Může to tak být, ale nemusí. Podle některých studií jsou na prestižních vysokých školách výše zastoupeni jedináčci a prvorození, než by odpovídalo poměrnému rozložení v populaci. Jiné studie to však nepotvrzují. Pokud je v rodině jen jedno dítě a pro rodinu je vzdělání důležité, mají rodiče mnohem víc času, energie i finančních zdrojů na to, aby se potomek co nejlépe rozvíjel a dosahoval co nejlepších školních výsledků.

A pokud mu to ve škole půjde, bude i motivovanější a vytrvalejší. Na druhou stranu každý z nás určitě zná jedináčky, pro které škola nijak extra důležitá nebyla. A ačkoli nebyli hloupí, příliš se v ní nesnažili.

Mgr. Tereza Beníšková, psycholožka, Pedagogicko-psychologická poradna Kadaň,
pppuk.cz

Témata: Časopis Maminka, Rodiče, Rodina, mýty, Jedináček, Předsudky, mýtus, Podivín, Premium Plus, Psycholožka, Kadaň, Beníšková, Boření, Fakta, Děti
Mohlo by vás zajímat
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Mám svou porodní „bábu” a bude u mého porodu: Na Bulovce je to možné a o službu je velký zájem
Víchová Terezaswp
Maminka v porodnici
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy