Maminka.czSlavní rodiče

Jedna profese jim prostě nestačí

, Časopis Maminka
26. 10. 2009
Jedna profese jim prostě nestačí
Když se nechytnu v jednom oboru, můžu to zkusit v druhém. Anebo když se mi daří, což nezkusit ještě něco jiného? A taky - baví mě vlastně to i ono, tak proč nedělat obojí!

Ještě dnes se mezi námi najdou lidé, o kterých se dá říct, že jsou do určité míry renesanční -v tom smyslu, že jim nestačí jedna profese, ale zkoušejí jich víc. Nebo je dokonce několik profesí živí. Někdy mohou být podobné - třeba scenárista píše romány. Jindy úplně odlišné, jako je například herectví a malování. Ženy rovněž mívají dvě profese, jsou matkami a zároveň třeba herečkami nebo zpěvačkami. Nikdo se nad tím nepozastavuje. Ale co když si i ony přiberou ještě něco navíc…

Maluju, maluješ, malujeme…

Když se fanoušci Karla Gotta, o kterém se všeobecně tvrdilo, že má zlato v hrdle, dozvěděli, že ještě navíc maluje obrazy, kdekdo se nad tím podivil. „Copak nestačí, že má od Boha takový krásný hlas?“ pomysleli si a většinou byli přesvědčeni, že půjde o nějaké čmáranice. Jak byli ale překvapeni, když se ukázalo, že Gottovy obrazy jsou skutečně na profesionální úrovni! Zlatý slavík byl dokonce zařazen mezi moderní malíře, ačkoli je tak trochu zvláštní malíř - maluje, jen když má chuť a svoje dílka neprodává.

Čas od času některý ze svých obrazů daruje. Proti větru, První polibek… to jsou názvy jeho prvních děl. Setkat se s nimi můžete jen vzácně, například v knize reprodukcí. Napůl herec, napůl výtvarník, to je například i Jan Kanyza, který se v poslední době věnuje převážně malování. Nejspíš si ho budete pamatovat z nováckého seriálu Hospoda, který je víc než deset let starý. Kanyza byl obviněn ze spolupráce s StB, uzavřel se do sebe a prohlásil, že vycestuje a už se do Česka nikdy nevrátí. Všechno je ale jinak - zůstal tady a chystá se na natáčení televizního seriálu o Berdychově gangu.

Dvě umělecké profese má iIva Hüttnerová, která původně vystudovala herectví, ale brzy začala kromě hraní i malovat. Možná nám jako jedna z prvních ukázala, že naivní umění není až tak náročné na zručnost, spíš je důležité mít fantazii a nebát se barev. Kromě hraní divadla a malování také navrhuje kostýmy, jevištní dekorace a plakáty pro různá divadla a televizní pořady.

Františka Ringo Čecha známe jako muzikanta, zpěváka, hudebního skladatele, moderátora, spisovatele, scenáristu, divadelníka a režiséra. A poslance. O něm se dá říct opravdu bez nadsázky, že je renesanční člověk. A k tomu všemu se dlouhá léta věnuje i malování. Letošní září vystavoval například v Mladé Boleslavi. Kromě svého divadla má tedy ještě jednu vášeň -a tou je barva a štětec. On ale, na rozdíl třeba od Karla Gotta, své obrazy prodává.

Ani mladí se nenechají zahanbit

Že je herečka Bára Srncová dcerou výtvarnice Emmy Srncové, ví každý, tak proč by se i právě u ní nemohlo rozvinout výtvarné cítění? K malování se však dostala zvláštní cestou. „Oslovili mě Jirka Sequens a Dana Bartůňková z Metropolitního divadla Praha. Jirka, se kterým jsem byla kdysi v angažmá, si myslel - nevím z jakého důvodu - že jsem výtvarnice.,Vím, že od tvé mámy to nemůžu chtít, ale od tebe… nemohla bys udělat scénu pro pohádku?‘ zeptal se mě.

Musím říct, že mě opravdu hodně překvapil. Kulisy pro divadlo byla ale výzva, tak jsem to zkusila. A pak jsem dělala hned další, ke Strašidelnému zámku a ten viděl pán z golfového centra a nabídl mi, abych pro něj namalovala obrazy… Tak nějak to bylo…“ vypráví. Mimochodem, Bára hraje také ráda golf, ale k namalování velkých pláten pro golfové centrum se opravdu dostala „přes kulisy“. Jestlipak podědí výtvarné geny i její dcera Emma?

Maluje také novopečená maminka malého Romana Michaela Kuklová. Její obrázky jsou krásné, ale zná je málokdo. „Kreslila jsem odmalička, dokonce jsem chtěla jít na uměleckou průmyslovku. Nakonec mi ale malování zbylo pro radost. Sem tam něco ze svých obrázků prezentuji, třeba veliký portrét koně - v jeho případě se na mne vrhla kritika, že má nepřirozené barvy! Zábavné, že? Neprezentuji se jako umělec, a tak je mi to jedno.“ Míša na rozdíl od naivních malířek tvoří věci realisticky, přirozeně, někdy dělá i kopie známých děl. „Většinou maluji obrázky jako dárky; takže i přesně vím, pro koho je určený. Nebo je dávám do charit a těší mne, že se prodávají a peníze jdou pak na dobrou věc.“

A jak je to s herečkou Janou Krausovou? Jana vlastně ani herečkou není; pracuje pro vlastní keramický ateliér a maluje obrazy. Vzhledem k tomu, že účinkuje na několika divadelních scénách a celkem pravidelně také natáčí, je nazývána hrající výtvarnicí. V jejím případě jde doslova a do písmene o typickou ženu dvou profesí.

Tanečnice a modelky

Někdy se druhá profese připlete člověku do cesty, že ani neví jak. To se stalo například tanečnici Kristýně Kloubkové-Bastienové. A pohyb se dá zkombinovat s čímkoli. Že bude tanečnicí, se dalo předpokládat; její maminka baletila v Národním divadle a tatínek v Pražském komorním baletu Pavla Šmoka. A tak vystudovala Kristýna klasický balet, později se přeorientovala na účinkování v muzikálech. Její první větší zkušeností před kamerou byl pohádkový seriál o Ztracené lásce, kdy hledal režisér tři ženy, které zatančí, zazpívají a také zahrají. Ale nejraději Kristýna vzpomíná na natáčení filmu Milenci a vrazi. A pak se přidalo ještě moderátorství -moderuje odpolední zprávy na Nově. Navíc ještě tu a tam zaskočí na předváděcí molo jako modelka. Docela hezká kariéra, že? A hodně šikovná ženská, nemyslíte?

Pohyb se stal vášní i bývalé miss a příležitostné modelce Andree Vránové-Kloboučkové.
Provdala se, porodila dceru Aničku a - křivky modelky byly pryč. „Hladovění, diety, nic nepomáhalo. Pak mi někdo poradil, ať zkusím pilates. A pomohlo to!“ Pilates Andreu tak zaujalo, že ho začala předcvičovat. Udělala si kurz, který není tak jednoduchý, jak to na první pohled vypadá, a dnes je cvičitelkou. Respektive právě teď nepředcvičuje, protože zanedlouho čeká narození druhého potomka. Co to bude, tají, anebo to možná ani neví. Tak se spolu s ní necháme překvapit! Kateřina Kornová, která vychovává dvě děti, které jsou dnes ve věku teenagerů, také vyzkoušela různé profese -a vždy jí celkem šly. Byla moderátorkou, modelkou, pak majitelkou salonu krásy a dokonce i herečkou; hrála v Prozatímním divadle F. R. Čecha. Ve stejném divadle hrála svého času i modelka Alena Šeredová, matka malého Luise Thomase, která čeká brzy narození druhého dítěte.

Ne vždy se ale vyplatí zkoušet další profese, zvláště v případě některých modelek. Nemálo z nich si totiž usmyslelo, že když se umí projít po molu a zatvářit do kamery, tak mohou být herečkami. Platí to například o Agátě Hanychovénebo o světově proslulé modelce Cindy Crawfordové. Ta si zahrála po boku Williama Baldwina ve filmu Jako štvaná zvěř, který stál padesát milionů dolarů a vydělal jen jedenáct! O filmu Crash Road, ve kterém hrála Agáta Hanychová, podobné informace nemáme, ale recenze říká, že: „…herecké vlohy po matceVeronice Žilkové očividně nezdědila. Věrna kariéře modelky se před kamerou spíše vnadně vlní či sošně postává.“

A co svět?

Když si položíme tuto otázku, ihned nám na mysli vyvstane několik hrajících režisérů - například Quentin Tarantino, stejně jako náš Filip Renčnebo Woody Allen, kteří točí zásadně své scénáře. A když otočíme úhel pohledu o sto osmdesát stupňů? Pak najdeme spoustu herců, kterým nestačí stát před kamerou, ale staví se i za ni. Skoro jako by to bylo v USA módou. Například Mel Gibson - který mimochodem právě se svou přítelkyní čeká dítě. Léta byl přitom považován za vzorného otce a věrného manžela, se svou ženou Robin má sedm dětí. Režíroval čtyři filmy, z nich tři byly výjimečné - Statečné srdce, Apocalypto a Umučení Krista. Za typického představitele člověka, který umí snad opravdu všechno, se dá považovat Matt Damon, herec, který se dlouho nemohl pořádně chytit. V roce 1997 napsal a natočil spolu s Benem Affleckem film Dobrý Will Hunting a okamžitě prorazil!

Na co sáhne, to se mu teď daří - je hercem režisérem, producentem, scenáristou a dává dohromady i soundtracky! Kvůli filmu Talentovaný pan Ripley se dokonce naučil hrát na klavír! A jak je to s jeho osobním životem? Je vzorným manželem Luciany Barrosové, se kterou má tři dcery, roční Giu Zavalu, tříletou Isabellu a jedenáctiletou Alexiu. Jeho žena se už také dostala na filmový portál; v loňském roce hrála sama sebe v televizním seriálu. Za člověka dvou profesí se považují i hvězdy, které hrají ve filmu a zároveň koncertují. Začít můžemeMadonnou, i když ta se jako herečka nevytáhla, a pokračovat s Jennifer Lopezovou, která si do výčtu svých povolání přidává ještě módní návrhářku, tanečnici a producentku. Kromě toho otevřela v kalifornské Pasadeně restauraci, která bohužel zkrachovala. Začátkem loňského roku tahle diva porodila dvojčata, chlapečka Maxe a dcerušku Emme, a tak si dala na chvíli pauzu. Zřejmě tančí teď kolem kuchyně a připravuje dvojčatům borůvkové vafle.

Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Jan Kraus, Molo, Filip Renč, Bastien, Quentin, Profese, První polibek, NEST, Woody Allen

Mohlo by vás zajímat
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
7 triků jak vyvolat porod, když se miminku nechce na svět...
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!

Horoskopy

Střelec Váš život je momentálně jedno velké dobrodružství. Je jedno, zda jste svobodní, či zadaní. Vždy si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zuzana, Susana, Filomén

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné