Maminka.czRodina

Jedno, dvě nebo tři děti? Maminky se svěřily, kolik potomků je tak akorát

Každá maminka to cítí jinak. Jedna touží po velké rodině a s narůstajícím počtem dětí roste i její štěstí. Jiným vyhovuje mít tradiční klasiku, dvě děti. A jsou i ženy, které jsou šťastné s jedináčkem a nechtějí na tom nic měnit. Je jedno, kolik dětí jste se rozhodla mít nebo už máte. Ať si okolí říká, co chce. Jen vy cítíte a víte, co je správně. Stejně tak jako naše tři maminky, které se s námi podělily o své pocity, jaké je to mít jedno, dvě nebo tři děti.
, Časopis Maminka
16. 7. 2017

 

Velká rodina má své kouzlo, ale i pravidla

Tereza Hanč (36), oděvní návrhářka 
děti: Filip (13), Stella (1,5) a Lotta (8 TÝDNŮ) 

Klepněte pro větší obrázek

Velká rodina pro mě má své kouzlo, ale samozřejmě je v ní potřeba dodržovat nějaká pravidla. Je to o vzájemném respektování, toleranci, maximální opoře a ochotě navzájem si pomoci, kdykoli je potřeba.

Dětem nastavuji hranice
Svoje děti miluji a jsou nejdůležitějšími osobami v mém životě. Stejně jako většina matek jsem i já na ty svoje strašně pyšná, ale neznamená to, že jim všechno dovolím. Snažím se v nich už odmalička vybudovat odpovědnost za všechno, co dělají, a proto mají nějaké hranice a musejí respektovat určitá pravidla. Chci z nich vychovat slušné lidi s úctou ke vzdělání a moudrosti, aby všichni měli pevnou vůli a odhodlání, které jim bude pomáhat překonávat životní překážky.

Tři jsou asi dost
Mám tři děti a o čtvrtém zatím neuvažuji, ale jsem zastáncem hesla „Nikdy neříkej nikdy“, takže kdoví… Mít víc dětí je určitě výhoda a hlavně si s nimi užijete spoustu zábavy a zajímavých situací. Náš život je nejen o tom, že se děti učí od rodičů a sourozenců, ale i o tom, že my se učíme od svých dětí. Děti samy si asi zatím všechny ty výhody, že jich je tolik, neuvědomují. Zvlášť Filip, který byl dlouhou dobu jedináčkem, neshledává v sestrách zatím nějaké parťáky do hry, ale už teď na ty malé holky nedá dopustit. A nemyslím si, že by narozením holek nějak strádal. Myslím si, že všechna ta pozitiva si děti uvědomí v pozdějším věku a také v dospělosti. O ten pocit sdílení života s někým naprosto blízkým jsou podle mého jedináčci ochuzeni.

Sourozenecká rivalita může být i prospěšná. Musíte jen vědět, jak ji zvládnout

Věkový rozdíl nebyl záměrem
To, že má Filip od svých sester takový věkový odstup, je vlastně taková životní náhoda. Když byl malý, bydleli jsme s bývalým manželem v Londýně, kde jsem sedm let studovala, a to v tak malém bytě, že by se nám tam další dítě už nevešlo. Pak následoval rozvod a teprve s druhým mužem přišly na svět Stella a Lotta.

Děti nejsou přes kopírák
V každém ze svých dětí vidím rozdílnou povahu a osobnost a snažím se k nim proto i tak přistupovat. Jsem ráda, že jsem si dcery pořídila tak rychle po sobě, protože mají možnost se jedna od druhé učit, časem se spolu zabaví a nikoho dalšího vlastně ke hře ani nebudou potřebovat.

Děti a kariéra
I když mám tři děti, které nadevše miluji, své práce se vzdát nechci. Nezastávám názor, že žena se má starat jen o děti a muž může dělat kariéru. Jsem hrdá na to, co jsem vystudovala, co jsem zatím dokázala, a mám spoustu plánů, jak chci ve své práci pokračovat dál. Když se chce, všechno jde, ale samozřejmě je k tomu zapotřebí pochopení a zázemí ze strany rodiny. A to já naštěstí mám. 

Mohlo by vás zajímat
Krásná moderátorka Sandra Parmová se pochlubila svou dcerou
Nový přístroj na sledování embryí zvyšuje šance na úspěšné umělé oplodnění
Od euforie k porodu. Úžasné video zachycuje těhotenství ve dvou minutách
Noste své děti, budou šťastnější! Nezapomínejte ale na zdravé polohy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu