Maminka.czMaminka roku 2023

Její syn se narodil bez ouška, proto založila sbírku na operaci v USA. Dnes Kateřina Vacková pomáhá dalším rodinám

maminka roku vas 27.  9.  2023
Kateřina Vacková, záchranářka a finalistka Maminky roku 2023 v kategorii Maminka hrdinka, je mámou dvou synů – 17letého Filipa a 7letého Vojty. Ten se narodil bez pravého ouška. Odhodlaná Kateřina se nevzdala, našla řešení a Vojtíšek už má své vysněné ouško. Nyní pomáhá ostatním dětem se stejným handicapem. Na její příběh se podívejte ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vojtíšek se narodil bez pravého ouška, s asymetrií obličeje, parézou lícního nervu, srdeční vadou a postižením krční páteře. "My jsme čekali naprosto zdravé dítě, a zlom přišel až na porodním sále, když jsem viděla, že Vojtíšek má asymetrii obličeje a nemá pravé ouško. Lékaři nám vůbec nedokázali nic odpovědět, jenom nám říkali, co všechno mu je, co všechno mu může být, s čím se musíme vypořádat, že to budeme mít v životě těžké,“ vypráví Kateřina. Zpočátku netušili, jestli na levé ouško slyší. Informovanost rodin v České republice byla v té době skoro nulová.

Vojtovi byl diagnostikován Goldenharův syndrom. „Já osobně jsem velmi těžce nesla, že se Vojtíšek nenarodil jako úplně zdravý kluk. Tady je to maloměsto a lidé se koukali do kočárku, ptali se,“ popisuje maminka.

„Vojtíšek se asi zhruba v těch třech letech začal ptát, proč nemá ouško. To ouško chtěl, takže jsme vymysleli to, že si ho prostě zapomněl v bříšku. S čímž se spokojil v těch třech letech," říká. Kateřina a její manžel pracují jako zdravotníci a celý život pomáhají lidem, kteří bojují o záchranu života, proto nechtěla Vojtův sen o oušku jen tak vzdát. „Já myslím, že jsem sebrala veškerou sílu, energii, protože jsem mu chtěla dopřát, aby se jednou mohl stát normálním klukem. Zkontaktovala jsem kliniku v Los Angeles. Další den jsem měla na e-mailu odpověď. A tak v roce 2020 začala naše cesta. Sami jsme na to peníze neměli. Společně s nadačním fondem Kryštůfek a Nadačním fondem manželů Pokorných jsme založili sbírky. Protože operace v Americe je nákladná, podpořila nás Nikol Leitgeb​. Společně se nám podařilo díky tolika dobrým lidem vybrat přes 2,5 milionu korun,“ vypráví Kateřina.

„Nejde jenom o estetiku. Nikdo z nás, kteří slyšíme oběma ušima, si nedovede představit, jaké to je, slyšet jenom na jedno ucho. To dítě nemá prostorovou orientaci. Vojtíšek se mi ztrácel v obchodě,“ doplňuje. 

Po půlroce po rekonstrukci boltce vůbec nikdo nepoznal, že to ouško má z medporu, což je porézní polyuretan. Ale tím příběh nekončil. Po úspěšné operaci společně s kamarádkou založila spolek na pomoc rodinám dětí narozených s mikrocií a atrésií boltce. „Založily jsme společně s kamarádkou spolek Microtia Czech Republic a sdružily jsme okolo sebe okolo stovky rodin. Podporujeme rodiny už od začátku, když se miminko narodí. Aby už nikdy rodiče nemuseli být v té situaci jako já, aby nebyli bezmocní, aby maminky nemusely plakat. Vždycky vědí, že se můžou na mě obrátit. A já jsem řekla, že když lidi pomohli splnit přání Vojtíškovi, takže já pomůžu každé mamince, která mi zavolá,“ vypráví Kateřina. 

V současné době je po rekonstrukci boltce v Americe několik dětí. S ostatními rodinami se společně podporují, pomáhají si a předávají nové informace o možnosti řešení mikrocie v ČR a ve světě.

Co tahle složitá cesta Kateřinu naučila? Podívejte se na video medailonek v úvodu článku a nezapomeňte 17. října sledovat finálový galavečer. 

Finalistky Maminky roku 2023: Toto jsou maminky hrdinky

Témata: Maminka roku 2023, Rodina, Maminka roku 2022, USA, operace, Maminka hrdinka, Filip, Vojta, sbírka, Kryštůfek, Nikol Leitgeb?, Maminka, Amerika, Goldenharův syndrom, Los Angeles, Česká republika, Kateřina Vacková, Ouško

Video