Maminka.czJen pro maminku

8 rad, jak se bránit nemocem

Mirka Koníčková 22.  6.  2009
8 rad, jak se bránit nemocem
Nachlazení, kašel, rýma, bolest v krku... Tyhle nepříjemnosti bohužel patří k zimnímu období a dokážou pěkně potrápit celou rodinu. Jak se jim vyhnout? Vyzkoušejte naše tipy na posilování imunity.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nachlazení, kašel, rýma, bolest v krku... Tyhle nepříjemnosti bohužel patří k zimnímu období a dokážou pěkně potrápit celou rodinu. Jak se jim vyhnout? Vyzkoušejte naše tipy na posilování imunity.

1. JEZTE ZDRAVĚ

Vybírejte si lehkou stravu – určitě by v ní neměl chybět dostatek zeleniny a ovoce. Vařte si zeleninové polévky, luštěninová jídla a nezapomeňte na čerstvé zeleninové a ovocné saláty. Ve vašem jídelníčku by určitě nemělo chybět čínské zelí, hlávkové zelí bílé i červené a kysané zelí, dále brambory, řepa, kořenová zelenina a růžičková kapusta. Nezapomeňte ani na cibuli a česnek, které jsou v lidové medicíně ceněné hlavně pro svůj baktericidní efekt. Nepřejídejte se, snažte se dostatečně pohybovat, ale i odpočívat. Pokud kouříte, raději přestaňte.

2. NEZAPOMEŇTE NA VITAMINY

Vaše strava (a zejména vašich dětí) by měla být obzvlášť v zimním období bohatá na vitaminy. Nejlepší je konzumovat je přirozeným způsobem – pokud je jídelníček dostatečně pestrý, nehrozí vám ani v zimě jejich nedostatek. Zvýšený přísun vitaminů a minerálních látek potřebují těhotné a kojící ženy nebo lidé v období rekonvalescence. Například v těhotenství stoupá potřeba kyseliny listové, železa nebo vápníku. Pro svůj pozitivní vliv na obranyschopnost organismu je v prevenci infekčních onemocnění tradičně doporučován vitamin C. Imunitní systém vám posílí i vitaminy A a D.

3. SAUNUJTE SE

Sauna příznivě ovlivňuje naše tělesné funkce – upravuje správnou činnost imunitního, hormonálního a oběhového systému. Má však smysl jen jako preventivní opatření – rozhodně do ní nechoďte, pokud už jste nemocní. Aby byla prevence účinná, měli byste se saunovat aspoň jednou týdně. Chcete-li pořádné prohřátí organismu dopřát i svým dětem, přizpůsobte tomu i teplotu – kojenci snesou 85 °C, ale dítě by nemělo být mladší 6 měsíců. Dospělí by se měli prohřívat asi 8–15 minut, děti se zahřívají mnohem rychleji, měly by tedy být v sauně kratší dobu – kojenci a mladší batolata maximálně 3 minuty, větší děti 5–8 minut. Nesaunujte dítě po nemoci a následné rekonvalescenci ještě nejméně dva týdny po návratu do kolektivu. K ochlazení dětí je vhodné sprchování vlažnou vodou.

4. NEBOJTE SE OTUŽOVÁNÍ

Pomůže vašemu tělu naučit se udržovat tělesnou teplotu, což je důležité pro ochranu organismu proti nemocem – při snížení teploty periferních částí těla a dýchacích sliznic mohou viry snadněji pronikat do organismu. U malých dětí se schopnost dokonale udržovat tělesnou teplotu teprve vyvíjí, lze ji ale zdokonalit navykáním na chlad. Otužování by mělo být postupné a soustavné.

Při otužování vodou se začíná mírnější formou –smáčením celého těla vodou, zpočátku příjemně vlažnou (mezi 30 °C a 34 °C tak, aby ji dítě dobře snášelo).

Teplota vody se vždy po několika dnech snižuje zhruba o 1 °C, během 1-2 měsíců k 20 °C. Sprchování studenou vodou by zpočátku nemělo trvat déle než dvě minuty. Otužování také stimuluje látkovou výměnu, celkově aktivizuje, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje příjemnou duševní pohodu.

5. VYZKOUŠEJTE PROBIOTIKA

Jsou to živé mikroorganismy, které podporují zlepší složení střevní mikroflóry a tím i imunitu. Zvýšený obsah probiotik mají především kysané mléko a jogurty. Konzumace těchto potravin pomáhá udržovat ve střevech rovnováhu.

Na trhu je velký výběr mléčných výrobků s obsahem probiotických kultur, ne všechny však obsahují dostatečné množství těchto bakterií. Údaje o obsahu živých kultur i jejich množství by měl výrobce vždy uvádět na obalu. Odborníci doporučují denně konzumovat alespoň 100 gramů mléčného výrobku s obsahem 10 milionů probiotických bakterií v 1 gramu nebo mililitru. Můžete je konzumovat i ve formě potravinových doplňků.

6. DBEJTE NA HYGIENU

Zejména v době šíření různých virových a bakteriálních nákaz si častěji umývejte ruce. Je to nejjednodušší ochrana proti choroboplodným zárodkům. V hromadných dopravních prostředcích, na klikách u dveří a madlech nákupních vozíků je jich spousta. Málokdo ví, že nejčastějším zdrojem nákazy jsou špinavé ruce, kterými se dotýkáte svého obličeje.

7. ZVLHČUJTE VZDUCH

Snažte se udržovat vzduch v bytě a na pracovišti vlhký – suchá nosní sliznice je totiž náchylnější k nákaze.

Pořiďte si více pokojových rostlin, zvlhčovač vzduchu nebo si alespoň dávejte na topení vlhké ručníky. Nepřehřívejte místnosti, ideální teplotou pro ložnici je 16 –18 °C, pro obývací pokoj 20 –22 °C.

8. OTESTUJTE HOMEOPATIKA

Homeopatie je přírodní léčba, která léčí podobné podobným. Je to více než dvě stě let stará, osvědčená metoda, jak uvádět tělesnou, ale i duševní stránku člověka do harmonie, skutečného zdraví.

K léčbě jsou využívána naředěná množství energie z rostlin, živočichů či minerálů, které projevené příznaky nemoci netlumí, ale snaží se nemoc co nejvíce urychlit, projevit a tím zcela vyléčit bez stop toxinů a jiných infekčních činitelů, které zůstávají v těle třeba po antibiotikách.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Nemoc, Nejčastější zdroj, Jak, Periferní část, Přírodní léčba, Hlávkové zelí, Teplota vody, Nemo, Osvědčená metoda, Řád, Růžičková kapusta