Maminka.czBatole

Poševní výtok: kdy je ještě normální a kdy je čas vyhledat lékaře?

19. 5. 2012
Poševní výtok: kdy je ještě normální a kdy je čas vyhledat lékaře?
S poševním výtokem se během život setká zřejmě každá žena. Většina se s touto nepříjemnou záležitostí vydá ke svému lékaři, jsou však i takové, co se za tyto potíže stydí. I z toho důvodu je dobré vědět, kdy se jedná o normální přirozený jev a kdy byste měla patřičně zpozornět.

Určité množství výtoku z pochvy je normální. Tento fyziologický sekret je zpravidla čirý nebo má bělavou zbarvení a nijak nezapáchá. Jeho množství závisí na fázi menstruačního cyklu, ale také na věku ženy, jejím psychickém rozpoložení a dalších faktorech.

Každá žena s postupem času sama pozná, jaké množství sekretu a jaká konzistence jsou v jejím případě obvyklé, a dokáže tak celkem snadno odhadnout, když něco není v pořádku.

Běžný výtok slouží především ke zvlhčení pochvy, čistí její prostředí, zabraňuje infekci a pomáhá také jako lubrikant při pohlavním styku. Problém nastává ve chvíli, kdy má výtok jinou příčinu – není tedy prevencí, ale naopak následkem nějakého problému.

Příčinou vzniku takových vaginálních výtoků je zpravidla infekce, a to buď způsobená bakteriemi, viry či plísněmi, a nebo mechanickým poškozením rodidel. To, že se jedná o výtok, který značí infekci, pozná žena celkem snadno: Sekret sice nemusí změnit množství, ale vždy se vyznačuje zápachem. K tomu se přidávají další potíže – svědění, pálení či bolest intimních míst, buď zvnějšku, nebo uvnitř, třeba při pohlavním styku. Výtok také často změní barvu nebo konzistenci, nejčastěji zežloutne či zezelená a stává se hustším nebo je vylučován v podobě hrudek.

Jakmile žena některý z těchto projevů zaznamená, měla by neprodleně navštívit gynekologa. Čím dříve je příčina odhalena, tím menší škody způsobí a tím kratší může být léčba.

Snad nejčastěji způsobí výtok takzvaná kvasinková infekce (vaginální mykóza), způsobená plísněmi Candida albicans. Za svůj život se s kvasinkami setkají zhruba tři čtvrtiny žen, mnoho z nich bohužel opakovaně. Příčin vzniku je tolik, že je prakticky nemožné dodržet účinnou stoprocentní prevenci. Kvasinky totiž mohou začít bujet, když: užíváte hormonální antikoncepci, berete antibiotika, máte cukrovku, jste těhotná, procházíte hormonální léčbou. Zaděláte si na ně nošením těsného spodního prádla a upnutých kalhot z tvrdého materiálu (tedy džínsů), riziko zvyšuje koupání, delší setrvávání v mokrých plavkách, používání tamponů, vložek, vonných mýdel a sprchových gelů, parfémovaného toaletního papíru. A jakékoli oslabení organismu jako chřipka, průjem nebo „obyčejný“ stres mykózám rovněž nahrávají.

Jak tedy co nejvíce snížit riziko kvasinkové infekce? Snažit se o pravý opak věcí popsaných v předchozím odstavci, u kterých to lze. Tedy nosit volné prádlo, nejlépe bavlněné, upnuté džíny oblékat spíše výjimečně než jako běžný každodenní oděv, hormonální antikoncepci čas od času vysadit, používat Ph neutrální prostředky pro intimní partie, hygienické pomůcky kupovat neparfémované, snažit se o zdravý životní styl, abychom nebyly nemocné.

Základem je však důkladná hygiena a samozřejmostí by měla být také partnerská věrnost a používání kondomu při styku s neznámým protějškem. V této souvislosti je určitě vhodné, aby se nechal vyšetřit také partner ženy, neboť je velmi pravděpodobné, že infekcí může trpět i on. Pokud nejsou léčeni oba partneři, dochází k ping-pong efektu a léčba ženy v podstatě postrádá smysl. Rozhodně není radno zkoušet infekci porazit různými babskými radami, jako jsou bylinkové výplachy nebo tampony namočené v jogurtu. Možná mohou mít tyto praktiky nějaký racionální základ, ale rozhodně nejsou bezpečné a mohou naopak nadělat ještě více škody. Vhodnou léčbu ženě navrhne lékař, a to zpravidla jednak lokální (mast, čípek), tak ve formě orálně užívaných léků (antibiotika, antimykotika).

Kromě vaginální mykózy může výtok upozorňovat i na jinou bakteriologickou infekci, například chlamydie, trichomoniázu, herpes, streptokoka, mycoplasmu a další.

Mechanické příčiny zánětu mohou být různého typu. Často to bývají potíže s antikoncepčními prostředky – ženu dráždí nitroděložní tělísko či pesar. Jindy se jedná o uvolněný kousek tamponu (nebo infekci z tamponu, který zůstal v těle příliš dlouho). K podráždění často dochází při pohlavním styku a výjimkou není ani zanesení cizího tělesa například při masturbaci.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Jen pro maminku, Kvasinková infekce, Lék, Nepříjemný zánět, Norma, Lékař, Výtok, Čas, Vaginální mykóza, Důkladná hygiena, Candida albicans, Vaginální výtok, Užívaný lék, Psychické rozpoložení, Výhled

Mohlo by vás zajímat
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení

Horoskopy

Býk Únava je znát na první pohled, ale to neznamená, že se musíte vymlouvat na lenošení. Nadbytek ležení u…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Edeltruda, Mahulena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu