Maminka.czotužování

Jenda má poruchu autistického spektra: Přátele i sám sebe našel díky otužování, říká dojatá babička. Podívejte se na video!

Simona Formánková 16.  11.  2022
Odmalička slýchal, že je nevychovaný a že potřebuje pevný režim. Když mu ve 12 letech lékaři diagnostikovali Aspergerův syndrom, pohled na neposlušného Jendu změnilo nejen okolí, ale hlavně jeho rodina. Obrovskou pomoc našli v otužování, které chlapci přináší zdravotní benefity, a navíc tolik potřebný řád a přátele.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Od doby, kdy mu byla stanovena diagnóza autista-asperger, začali jsme k němu přistupovat úplně jinak," vzpomíná paní Jaroslava Kunová, babička čtrnáctiletého Jendy. Protože byla voda odmalička jeho druhý živel, přáli si, aby mohl závodně plavat. To se bohužel s jeho diagnózou příliš neslučovalo. Nakonec se shodou náhod dostali k otužování, které se časem ukázalo jako naprosto ideální koníček. 

Pomáhá mu nejen po zdravotní stránce, má ale také velmi pozitivní vliv i na jeho psychiku. Vzhledem k Aspergerovu syndromu měl totiž vždy problémy s navazováním vztahů s vrstevníky. Mezi otužilci, staršími mnohdy i o dvě generace, si našel přátele a cítí se tu doslova jako ryba ve vodě. "Otužování mě baví, protože mi pomáhá se v životě posouvat. Rozhodně jde v první řadě o osobní hranice, a to nejen fyzické, ale i psychické," říká o svém koníčku Jenda. 

Do Vltavy v říjnu – a proč ne? Podívejte se na video, jak se otužují děti. Byli jsme u toho!

Jeho babička navíc dodává, že pravidla pro otužování jsou velmi přísná a absolutně nepřichází v úvahu, aby je její vnuk neposlouchal. "Neexistuje, aby mi řekl: mně se dneska dobře plave, já budu plavat pět set metrů. V jeho věku je jasně daná a omezená trať. Nejstudenější voda, ve které plaval, měla minus jeden stupeň a venku bylo minus osmnáct. Když vylezl a namrzalo na něm všechno, včetně chlupů, tak jsme vážně přemýšleli, jestli jsme všichni normální, že ho v tom vážně podporujeme," říká se smíchem paní Kunová. 

Co vidí, když se ze břehu dívá na šťastného vnuka? "Vidím šikovné dítě, které nám roste v budoucího muže. Také pevně doufáme, že si v otužileckém plavání najde přátele a lidi, kteří mu budou rozumět. Vidím dítě, které ačkoli je jiné a jeho výchova je těžká, je naše, a my ho bezmezně zbožňujeme," dodává pyšná babička. 

Témata: Video, Příběhy, Rozhovor, Rodina, Babička, Autismus, otužování, přítel, Aspergerův syndrom, Přátelé, Vid, Autistické spektrum, Porucha, Báb, Jenda, Jaroslava Kunová, Lékař