Maminka.czotužování

Jenda má poruchu autistického spektra: Přátele i sám sebe našel díky otužování, říká dojatá babička. Podívejte se na video!

Simona Formánková 16.  11.  2022
Odmalička slýchal, že je nevychovaný a že potřebuje pevný režim. Když mu ve 12 letech lékaři diagnostikovali Aspergerův syndrom, pohled na neposlušného Jendu změnilo nejen okolí, ale hlavně jeho rodina. Obrovskou pomoc našli v otužování, které chlapci přináší zdravotní benefity, a navíc tolik potřebný řád a přátele.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Od doby, kdy mu byla stanovena diagnóza autista-asperger, začali jsme k němu přistupovat úplně jinak," vzpomíná paní Jaroslava Kunová, babička čtrnáctiletého Jendy. Protože byla voda odmalička jeho druhý živel, přáli si, aby mohl závodně plavat. To se bohužel s jeho diagnózou příliš neslučovalo. Nakonec se shodou náhod dostali k otužování, které se časem ukázalo jako naprosto ideální koníček. 

Pomáhá mu nejen po zdravotní stránce, má ale také velmi pozitivní vliv i na jeho psychiku. Vzhledem k Aspergerovu syndromu měl totiž vždy problémy s navazováním vztahů s vrstevníky. Mezi otužilci, staršími mnohdy i o dvě generace, si našel přátele a cítí se tu doslova jako ryba ve vodě. "Otužování mě baví, protože mi pomáhá se v životě posouvat. Rozhodně jde v první řadě o osobní hranice, a to nejen fyzické, ale i psychické," říká o svém koníčku Jenda. 

Do Vltavy v říjnu – a proč ne? Podívejte se na video, jak se otužují děti. Byli jsme u toho!

Jeho babička navíc dodává, že pravidla pro otužování jsou velmi přísná a absolutně nepřichází v úvahu, aby je její vnuk neposlouchal. "Neexistuje, aby mi řekl: mně se dneska dobře plave, já budu plavat pět set metrů. V jeho věku je jasně daná a omezená trať. Nejstudenější voda, ve které plaval, měla minus jeden stupeň a venku bylo minus osmnáct. Když vylezl a namrzalo na něm všechno, včetně chlupů, tak jsme vážně přemýšleli, jestli jsme všichni normální, že ho v tom vážně podporujeme," říká se smíchem paní Kunová. 

Co vidí, když se ze břehu dívá na šťastného vnuka? "Vidím šikovné dítě, které nám roste v budoucího muže. Také pevně doufáme, že si v otužileckém plavání najde přátele a lidi, kteří mu budou rozumět. Vidím dítě, které ačkoli je jiné a jeho výchova je těžká, je naše, a my ho bezmezně zbožňujeme," dodává pyšná babička. 

Témata: Rodina, Video, Příběhy, Babička, Rozhovor, otužování, Autismus, Aspergerův syndrom, přítel, Jaroslava Kunová, Autistické spektrum, Jenda, Lékař, Porucha
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky