Maminka.czPeníze a kariéra

Jesle, nebo paní na hlídání?

19. 10. 2012
Jesle, nebo paní na hlídání?
Pokud není vyhnutí, doma je to na zblbnutí, máte dvouletou variantu mateřské nebo vás nutí finanční pnutí, možná uvažujete o hledání spolehlivé chůvy, nebo by snad byly lepší jesle?!

Jelikož můj manžel časopisy pro ženy nečte (ostatně bylo by to poněkud zvláštní), mohu na něj „prásknout“, že byl jedním z mála dítek, které byly v šedých dobách komunismu vyloučeny z jeslí. Maličký klouček řval a řval, až rozplakal i ty nejotrlejší mazáky, jesle se třásly, učitelky ztrácely nervy a kuchařky vybíhaly z kuchyně a chodily koukat na neuvěřitelné výkony malého rockera. Zkrátka a dobře některé děti mohou být v jeslích spokojené, pro jiné bude lepší, zůstanou-li doma ve známém a bezpečném prostředí s hodnou chůvou.

Doma je doma

Čím je miminko či batole menší, tím více se odborná (i laická) veřejnost přiklání k hlídání dítka v domácím prostředí, nejlépe stále stejnou spolehlivou osobou. Mezi 6 měsícem a 1 rokem života se dle našeho nejznámějšího pediatra, pana profesora Matějčka, v dítěti formuje pevný citový vztah k pečující osobě. Mrně se cítě bezpečně a spokojeně, je-li tento člověk nablízku.

Mezi 1 a 2 rokem se u dětí obvykle projevuje tzv. separační úzkost, dítě má najednou strach z cizích lidí a neznámého prostředí. Někdy jsou rodiče velmi překvapeni, jak moc se jejich veselý extrovert změnil; už nerozdává úsměvy na potkání a nedá se s každým „do řeči“, stydí se, schovává se za maminku, dožaduje se nošení. Dítko s intenzivní separační úzkostí bude v jeslích trpět. Pro mnohé kojence a citlivější batolata je z těchto důvodů vhodnější volbou spolehlivá a hodná teta na hlídání, která bude chodit k vám domů.

ČTĚTE TAKÉ: Šílené zdrobněliny aneb Nekažte mému dítětí jméno!

Jesle vám neonemocní či neotěhotní

Ale i jesle mají své výhody! Už totiž vypadají (i ty státní) jinak, než v dobách, kdy z nich vyloučili mého chotě. Některá – mimochodem velmi vzácná – státní zařízení od těch soukromých takřka neodlišíte. Výhodou jesliček je, že se nemůže stát, že by vám onemocněly, otěhotněly, odjely na dovolenou nebo si našly lepší práci. Z tohoto pohledu jsou jesle jistota. U větších batolat, kdy u mnoha dětí pozvolna roste potřeba kontaktu s druhými dětmi, si jej ty jesličkové mohou užívat plnými doušky. Malý extrovert se může v této době cítit v jeslích velmi spokojeně.

Ach ty finance (chůva je bez šance)

Dostat se do státních jeslí je ještě obtížnější, než se dostat ve třech letech do státní školky. Státních jesliček je v ČR jen okolo 50! Pokud jste měli to štěstí do nich své dítko umístit, možná jste doma bouchli i „rychlé špunty“. V soukromých jesličkách sice mohou mrňata dostávat stravu v BIO kvalitě, přes den mívají spoustu aktivit a tet zde bývá na děti více, než v jesličkách státních, avšak za veškeré tyto služby zde necháte v průměru okolo 15 tisíc za měsíc. V porovnání se státními jeslemi je tato suma obrovská.

A jak je na tom s finanční náročností chůva? Ještě hůře, pokud by vám dítko hlídala celý týden mimo víkendů, každý den 8 hodin, zaplatíte v průměru 16 – 20 tisíc! A tak, si milí rodiče, hýčkejte své babičky, dědečky a tetičky, kterým můžete při pravidelném hlídání také finančně přilepšit, ale určitě vás to nezruinuje.

den deti
Témata: Hlídání dětí, Peníze a kariéra, Neznámé prostředí, Malé dítě, Laická veřejnost, Finanční náročnost, Hlídání, Jesle, Státní jesle

Mohlo by vás zajímat
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem

Horoskopy

Panna Víkendové radovánky oceníte. Už nejste ani tak nabručení, smutní a zabraní do myšlenek ohledně práce.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamila, Petronila, Petronela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné