Maminka.czPeníze a kariéra

Jesle, nebo paní na hlídání?

19. 10. 2012
Jesle, nebo paní na hlídání?
Pokud není vyhnutí, doma je to na zblbnutí, máte dvouletou variantu mateřské nebo vás nutí finanční pnutí, možná uvažujete o hledání spolehlivé chůvy, nebo by snad byly lepší jesle?!

Jelikož můj manžel časopisy pro ženy nečte (ostatně bylo by to poněkud zvláštní), mohu na něj „prásknout“, že byl jedním z mála dítek, které byly v šedých dobách komunismu vyloučeny z jeslí. Maličký klouček řval a řval, až rozplakal i ty nejotrlejší mazáky, jesle se třásly, učitelky ztrácely nervy a kuchařky vybíhaly z kuchyně a chodily koukat na neuvěřitelné výkony malého rockera. Zkrátka a dobře některé děti mohou být v jeslích spokojené, pro jiné bude lepší, zůstanou-li doma ve známém a bezpečném prostředí s hodnou chůvou.

Doma je doma

Čím je miminko či batole menší, tím více se odborná (i laická) veřejnost přiklání k hlídání dítka v domácím prostředí, nejlépe stále stejnou spolehlivou osobou. Mezi 6 měsícem a 1 rokem života se dle našeho nejznámějšího pediatra, pana profesora Matějčka, v dítěti formuje pevný citový vztah k pečující osobě. Mrně se cítě bezpečně a spokojeně, je-li tento člověk nablízku.

Mezi 1 a 2 rokem se u dětí obvykle projevuje tzv. separační úzkost, dítě má najednou strach z cizích lidí a neznámého prostředí. Někdy jsou rodiče velmi překvapeni, jak moc se jejich veselý extrovert změnil; už nerozdává úsměvy na potkání a nedá se s každým „do řeči“, stydí se, schovává se za maminku, dožaduje se nošení. Dítko s intenzivní separační úzkostí bude v jeslích trpět. Pro mnohé kojence a citlivější batolata je z těchto důvodů vhodnější volbou spolehlivá a hodná teta na hlídání, která bude chodit k vám domů.

ČTĚTE TAKÉ: Šílené zdrobněliny aneb Nekažte mému dítětí jméno!

Jesle vám neonemocní či neotěhotní

Ale i jesle mají své výhody! Už totiž vypadají (i ty státní) jinak, než v dobách, kdy z nich vyloučili mého chotě. Některá – mimochodem velmi vzácná – státní zařízení od těch soukromých takřka neodlišíte. Výhodou jesliček je, že se nemůže stát, že by vám onemocněly, otěhotněly, odjely na dovolenou nebo si našly lepší práci. Z tohoto pohledu jsou jesle jistota. U větších batolat, kdy u mnoha dětí pozvolna roste potřeba kontaktu s druhými dětmi, si jej ty jesličkové mohou užívat plnými doušky. Malý extrovert se může v této době cítit v jeslích velmi spokojeně.

Ach ty finance (chůva je bez šance)

Dostat se do státních jeslí je ještě obtížnější, než se dostat ve třech letech do státní školky. Státních jesliček je v ČR jen okolo 50! Pokud jste měli to štěstí do nich své dítko umístit, možná jste doma bouchli i „rychlé špunty“. V soukromých jesličkách sice mohou mrňata dostávat stravu v BIO kvalitě, přes den mívají spoustu aktivit a tet zde bývá na děti více, než v jesličkách státních, avšak za veškeré tyto služby zde necháte v průměru okolo 15 tisíc za měsíc. V porovnání se státními jeslemi je tato suma obrovská.

A jak je na tom s finanční náročností chůva? Ještě hůře, pokud by vám dítko hlídala celý týden mimo víkendů, každý den 8 hodin, zaplatíte v průměru 16 – 20 tisíc! A tak, si milí rodiče, hýčkejte své babičky, dědečky a tetičky, kterým můžete při pravidelném hlídání také finančně přilepšit, ale určitě vás to nezruinuje.

Maminka Roku 2019
Témata: Peníze a kariéra, Hlídání dětí, Jesle, Laická veřejnost, Neznámé prostředí, Hlídání, Finanční náročnost, Malé dítě, Státní jesle

Mohlo by vás zajímat
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Rak Během víkendu se mohou objevit nepříjemné rozhovory s blízkými. Raději byste neměli nic rozpitvávat a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu