Maminka.czŠkolák

Ježíšku, přines mi aktovku!

, Časopis Maminka
11. 12. 2010
Ježíšku, přines mi aktovku!
Vánoce se kvapem blíží a za okny už máte zřejmě obálky s přáními. Pokud je v nich i prosba o školní aktovku nebo batoh, pak nejste sami, tisíce dětí si přeje najít pod stromečkem právě tento dárek.

Ptáte-li se, zda je to vhodný vánoční nebo narozeninový dárek, pak potvrzuji z vlastní trojnásobné zkušenosti, že ano. Symbolizuje totiž začátek něčeho nového, co malého pětiletého kluka nebo holku teprve čeká, takže by měl vypadat co nejlépe, aby se na zádech malého školáčka vyjímal skutečně s hrdostí.

Vždyť v nové aktovce budou vaše děti nosit první učebnice, pracovní sešity, listy a první známky…

Na výběru tedy velmi záleží. Samozřejmě že chcete-li ji koupit jako dárek, který by měl být třeba pod vánočním stromečkem překvapením, nemůžete ji zajít vybrat společně s ratolestí. Starší děti by už však měly ve volbě určitou roli sehrát, přece jen nosit tašku s malým Krtečkem třeba v páté třídě je poněkud infantilní.

Jak vybírat a podle čeho?

Kladete si otázku, zda je lepší aktovka, nebo batoh? Odpovědi na ni jsou různé, někteří odborníci tvrdí, že pro prvňáčky a druháky je lepší aktovka, protože je přehlednější a všechno v ní má své místo, jiní tvrdí, že dnešní firmy už vyrábějí i kvalitní školní batohypro první třídy. Jsou stejně praktické a pohodlné a vejde se do nich také spousta věcí. Kromě toho mají delší životnost a po roce nebudete muset kupovat nový. Na co tedy myslet při rozhodování?

Není a nebude to jistě snadné, stačí se rozhlédnout a oči vám ani nebudou stačit, kolik nejrůznějších aktovek tam uvidíte.

Čtěte také: Česká nebo anglická školka? Co je lepší?

Rozhodně si ale všímejte následujících věcí:

  • Školní aktovka nebo batoh by měly splňovat kritéria daná normou, jedině to vám dává záruku, že jde o bezpečný výrobek pro školáka.
  • Vybírejte podle věku dítěte a také podle velikosti - řada výrobců má své produkty rozdělené podle těchto kritérií, nemusíte se obávat, že byste se spletli.
  • Aktovky by měly být co nejlehčí (uvidíte, kolik toho budou školáci nosit!), normy říkají, že pro 1. stupeň by neměla hmotnost aktovky převýšit 1200 gramů, samozřejmě že méně znamená lépe.
  • Důležitá jsou pevná, anatomicky tvarovaná záda a dostatečně široké popruhy, to vše pomůže ke správnému držení těla a vývoji páteře. (Pevná konstrukce by měla být podmínkou, aktovka musí stát i sama na rovné podložce, a to jak prázdná, tak plná.

V takovém případě může školák používat obě ruce, když z ní bude něco vyndávat. Polstrování zad a tvarované řemeny dnes má již každá taška.)

  • Čím barevnější, tím lepší (zejména v mlze a dešti bude dobře vidět). V případě, že chodíte pěšky, pak jsou bezpečnostní výrazné prvky to nej, co můžete pro své dítě udělat. Reflexní pásky by měly být nejen na předním, ale rovněž na bočních dílech.
  • Nepromokavý materiál - to také hraje důležitou roli. Přiléhavá klopna, která má postranice proti bočnímu dešti, je skvělá a lépe chrání obsah aktovky.
  • A nakonec - školní taška nebo batoh by měly mít dostatek jednotlivých přihrádek, kapes a podobně a také pevné, vyztužené dno.

Čtěte také: Česká nebo anglická školka? Co je lepší?

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Chci si rodit po svém!
Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Školní aktovka, Následující věc, Pracovní sešit, Školní taška, Školní batoh, Ježíš

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Vodnář Vlastně se ani moc nesnažíte a v práci sklízíte jen samé pochvaly. Buďte ve střehu, protože si na vás…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné