Maminka.czZdraví

Jídlo jako lék: Vyřešte zdravotní problémy správnou stravou

Reklama
26. 1. 2021
Jídlo jako lék: Vyřešte zdravotní problémy správnou stravou
Ačkoliv farmaceutický průmysl dnes nabízí léky takřka na všechno, většina zdravotních potíží lze řešit, nebo minimálně zmírnit správnou stravou.

Správná dieta a vyvážená strava dokáže s vaším tělem divy. A pokud patříte mezi šťastlivce, které žádné zdravotní potíže netrápí, alespoň své tělo odměníte.

Na mnoho zdravotních potíží často stačí jako lék správná dieta. Speciálně upravené diety jsou určeny pro cukrovkáře, pacienty, kteří mají problém s trávením apod. Tyto diety ale také mohou sloužit jako prevence zdravotních potíží. Svým játrům, žlučníku i jiným orgánům můžete ulehčit práci a odměnit je tak za bezproblémové fungování. Každý organismus někdy potřebuje ulevit, i ten váš.

Žlučníková dieta a její blahodárné účinky

Nejen těm, kteří mají se žlučníkem problémy, může žlučníková dieta pomoci k lepšímu životu. Hlavní funkcí žlučníku je trávení přijaté potravy. Žlučník se stará o rozpouštění tuků, a pokud na něj navalíte příliš práce, je orgán oslabený. Žlučníková dieta může sloužit i jako prevence proti problémům se žlučníkem, které v naprosté většině souvisí právě s nesprávným stravováním. Hlavními principy diety jsou omezení tuků, pravidelný jídelníček, pitný režim, omezení alkoholu, silné kávy a pálivých potravin.

Podpořte funkci jater jaterní dietou

Játra jsou jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Jejich úkolem je hlavně detoxikace organismu, ale i zpracování tuků, sacharidů a aminokyselin. Špatná funkce jater může způsobit rozsáhlé zdravotní problémy. Játrům škodí především nadměrná konzumace alkoholu, kouření, konzumace potravin s ochucovadly, barvivy a konzervanty, a dokonce i stres. V první řadě je tedy důležité se vyhnout těmto nezdravým spouštěčům. Jaterní dieta není předepisována lékaři pouze v případě zdravotních problémů, využívá se také jako prevence. Blahodárné účinky má na játra například kopřiva, medvědí česnek, kardamon a libové maso.

Ketodieta jako cesta ke snížení váhy

Závažným zdravotním problémem může být samozřejmě i nadváha. Vzniku nadváhy se dá předcházet právě zdravým stravováním. Pokud jde o samotnou léčbu nadváhy, velkým trendem poslední doby je ketodieta. Principem ketodiety je omezení příjmu sacharidů, které by mělo vést k tomu, aby si tělo bralo energii z tuků. Dochází tak k úbytku váhy zdravou cestou a bez hrozby nepříjemného jojo efektu. Stravu během ketodiety tvoří především potraviny obsahující ve velké míře bílkoviny a tuky. Naopak dochází k omezení konzumace uzenin, soli a cukru. Ve stavu ketózy by však tělo nemělo setrvat příliš dlouho. Ketodietu je dobré po nějakém čase přerušit a dál se stravovat podle zásad zdravého jídelníčku.

Dopřejte svému organismu očistu

Každý organismus si někdy potřebuje odpočinout. Cílem detoxikace je očistit organismus od všech nežádoucích látek, které se v těle během určité doby nahromadily. Přirozená detoxikace probíhá v těle neustále, mají ji na starosti játra, ledviny a střeva. Přesto se někdy člověk může cítit unavený, nafouknutý, vystresovaný nebo se potýkat s nespavostí. Právě tehdy je nejvyšší čas tělo “vyčistit” a ulevit tak přetěžovanému organismu.

Velmi často je za ideální dobu pro očistu organismu považováno jaro. Není pochyb o tom, že po zimním období, kdy má většina lidí omezený pohyb a tělo vyžaduje více cukru, je právě jaro nejlepší dobou pro detox. S očistou však nemusíte čekat až do jara, začít můžete kdykoliv, třeba s novým rokem. Ať už je jakýkoliv měsíc, organismus vám za detoxikační kůru rozhodně poděkuje. Způsobů detoxikace je velmi mnoho, stačí si najít druh očisty, který vám bude vyhovovat. Obecně je však dobré během detoxikace dopřát tělu dostatečné množství vlákniny, ovoce a zeleniny. Ideálním nápojem jsou bylinné čaje. Během období očisty se také nevystavujte příliš velké fyzické aktivitě a hodně odpočívejte.

Maminka
Témata: Zdraví

Mohlo by vás zajímat
Co se dostane k miminku v děloze? Svým jednáním ho můžete ovlivnit
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa
Nejoriginálnější kostým? Dívka šla za strhanou matku a bodovala!
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
Jste spolu šťastní? Tři klíčové zásady zdravého partnerského vztahu!
Nejlepší kosmetické tipy a vychytávky pro unavené mámy
Bolest, slzy a pleny pro dospělé. Tohle je realita po porodu, ne jak píšou!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!

Horoskopy

Blíženci Mars s Jupiterem jsou v parádní konjunkci, což je skvělé pro vzdělávání a zdokonalování se v různých…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Tomáš, Thomas, Tom

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné