Maminka.czBatole

Jídlo pro neposedy

Ivana Ašenbrenerová 2.  12.  2009
Jídlo pro neposedy
Patří vaše dítě k přehnaně živým, které nevydrží ani okamžik na jednom místě? Možná byste se měli zamyslet nad složením jeho jídelníčku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když vypijete kávu nebo černý čaj, jste okamžitě aktivnější, totéž platí i u vašich dětí. Těžké jídlo jim přivodí ospalost, nevhodná potravina zase může způsobit alergickou reakci nebo zvýšenou aktivitu. Dětí s ADHD skutečně přibývá, a protože jich není málo, intenzivně se hledá viník, respektive příčina. A bylo jen otázkou času, že ten Černý Petr padl i na stravovací režim a chemii v potravinách.

Tenhle medicínský pohled původně vznikl nejspíš z pozorování zvýšeného neklidu kojenců při určitých typech potravinové intolerance, především u alergie na bílkoviny kravského mléka. Při nasazení bezmléčné diety se skutečně v některých případech frekvence pláče, křiku a nespavosti statisticky významně zlepšila a diagnóza potravinové alergie coby příčiny jakési kojenecké formy ADHD byla na světě. Ono to však ale není jednoduché, jak říká dr. Martin Fuchs.

Neklid se vyvětluje přítomností alergického zánětu ve střevech, za který může histamin, který, pokud ho je nadbytek, může způsobit poruchu soustředění a zvýšit nadměrnou bdělost alergika. U léků blokujících histamin dobře známe naopak sedativní účinky. Tahle teorie se v 80. letech minulého století rozšířila i na vyšší věk a zacílila se proti přídatným látkám, resp. „ éčkům“. Začaly se obviňovat barviva, konzervanty, glutamáty... „Neumím si představit, jak by mohla fungovat psychologická péče bez diety, pokud by byla příčinou z diety neodstraněná potravina. Pro potvrzení spouštěcího vlivu potravin na poruchu lidského chování budou ale potřeba ještě rozsáhlé kontrolované studie. Do té doby nechte pracovat zdravý rozum,“ říká lékař.

Recepty od 1 roku

Mrkvový karbanátek

Suroviny: 400 g mrkve, 1/2 svazku jemně pokrájené petrželky, 2 lžíce vody, 8 lžic špaldové nebo bramborové mouky, bylinková sůl, 2–3 lžíce olivového oleje

Postup: Mrkev očistíme, nastrouháme na jemném struhadle, přidáme petržel, vodu a mouku, dobře promícháme a okořeníme. Olivový olej nalijeme na pánev a při střední teplotě rozehřejeme. Z mrkvové hmoty děláme lžící malé kuličky, položíme na pánev a stlačíme. Opečeme pomalu z obou stran. Podáváme se zeleninovým salátem.

Ryba v těstíčku

Suroviny: 400 g filé z mořské ryby, bylinková sůl, 200 g zeleniny (cuketa, brokolice, květák, mrkev). Na těstíčko: 100 g špaldové mouky, 150 ml ledové vody, 5–6 kostek ledu, špaldová mouka na obalení, olivový olej na fritování

Postup: Rybu opláchneme, osušíme a nakrájíme na proužky, okořeníme solí. Zeleninu oloupeme, nakrájíme na kostky a podusíme v páře. Mouku smícháme s ledovou vodou, přidáme kostky ledu a hned zpracujeme, aby těsto bylo ledové. V případě, že je těsto moc tekuté, přidáme mouku. Proužky rybího masa a zeleninu ponoříme do těstíčka a po kouskách fritujeme. Necháme okapat na ubrousku. Podáváme s bramborem.


Maminčin odborník MUD r. Martin Fuchs specialista na alergologii, imunulogii a výživu, Ambulance alergologické a klinické imunologie, Immunoflow, s. r. o., Rychnovská 651, Praha 9

Patnáctiměsíčního syna jsem kojila do ukončeného 10. měsíce, s příkrmy jsme začali od 6. měsíce. Ráno a večer mu dávám mléčné kaše (150–180 ml, více nesní) a 4–5x týdně jogurt ke svačině, ale není to málo? Občas ho přistihnu, jak větší kousky jídla polyká místo toho, že by je rozkousal. Co dělat?

Je otázka, zdali jde o problém a zda jej třeba vůbec řešit. Z hlediska denní doporučené dávky mléka (500 ml tekutého mléka či ekvivalent mléčných výrobků, například jogurtu, se připouští 250 ml, tvrdého sýra 100 gramů apod.) může mít váš syn relativní nedostatek některých minerálů, hlavně vápníku. Nicméně na druhé straně se domnívám, že masa, ovoce a zeleniny má dítě víc než dostatek. Takže vápník není odkázán jen na výrobky z kravského mléka a možná váš syn ani žádným nedostatkem netrpí. Řešení je tedy dáno složením ostatního jídelníčku, pokud je pestrý, není se čeho obávat. Násilné vnucování toho, co dítě z nějakého důvodu odmítá, může být větším zlem než tolerování odchylky od běžné doporučované normy. Nejsme přece stejní a nemůžeme trvat na univerzálním jídelníčku bez kompromisů. S nedostatečným kousáním dítěte bych si rovněž hlavu nelámal, neumím si představit výchovný prostředek, který by roční dítě naučil dostatečně kousat.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Výživa a stravování, Batole, jídlo, Nevhodná potravina, Karbanátek, Bylinková sůl, Lidské chování, Špaldová mouka, Černý Petr