Maminka.czDěti a mateřství

Jiřina: Dcera podstoupila sterilizaci. Jsem na dně.

Martina Machová 7.  8.  2014
Jiřina: Dcera podstoupila sterilizaci. Jsem na dně.
„Jsem na dně. Má jediná dcera podstoupila sterilizaci. Nechce mít nikdy děti, nechce mít rodinu. Jsem nešťastná a bojím se, že všeho bude časem litovat.“

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zatímco dříve u nás legislativa nařizovala, že žena, která podstupuje sterilizaci, musí splňovat určitá kritéria (více než tři děti, nebo 35 let a víc jak dvě děti, anebo více jak 40 let atd.), od roku 2012 je legislativa mnohem benevolentnější. Dříve rozhodovala o sterilizaci zdravotní komise, dnes o ní rozhoduje žena sama. Sterilizace je její svobodnou volbou, výkon si hradí sama. Jiný případ nastává, pokud je sterilizace provedena na základě zdravotních důvodů, tehdy je potřeba vyjádření lékaře a výkon hradí příslušná zdravotní pojišťovna.

V Zákoně o specifických zdravotních službách (Předpis č. 373/2011 Sb.) se uvádí: „Sterilizaci z jiných než zdravotních důvodů lze provést pacientovi, který dovršil věk 21 let, nebrání-li jejímu provedení závažné zdravotní důvody, a to na základě jeho písemné žádosti. Žádost je součástí zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi.“

Jiřinka (55 let): Nechce děti, nechce rodinu

„Jsem už skoro 20 let rozvedená, Máju jsem vychovávala od jejích 4 let sama. Vždy jsme si hodně rozuměly, dalo by se říct, že jsme byly víc kamarádky, než matka a dcera. A to i v pubertě! Na gymnáziu patřila Mája mezi premianty, zkrátka mi dělala radost. Vždy byla trochu plachá až introvertní, hodně času jsme tedy trávily spolu. Než by jela na tábor, bývala raději se mnou na chatě.

Po maturitě se jí naskytla skvělá možnost, strávit rok v Anglii. Měla sice obrovské obavy, jak změnu zvládne, ale hodně jsem ji podporovala a na podobný pobyt jsem jí dlouhá léta šetřila. Domů se mi vrátila naprosto jiná Mája: samostatná, nezávislá, komunikativní a velmi cílevědomá. Už v Anglii se připravovala na přijímací zkoušky na veterinu, které bez problémů udělala. Nyní má za sebou první rok náročného studia, při němž si ještě zvládá vydělávat jako lektorka angličtiny v jedné firmě.

Asi i díky tomu si vydělala na sterilizaci, kterou si nechala provést ambulantně. Vše mi oznámila až po zákroku. Prý mě i sebe nechtěla stresovat, ví, že bych byla proti a přemlouvala ji. Takhle prý není co řešit. Dcera nechce děti, nechce klasickou rodinu, má ve svých životních prioritách naprosto jasno. Je jí líto, že mě to trápí, ale měla bych se prý smířit s tím, že žije svůj život. Samozřejmě má pravdu, ale je to strašně těžké, a po pravdě, bojím se i o ni. Bojím se toho, že bude jednou strašně litovat. Jsem opravdu nešťastná!“

Je to skutečně tak jednoduché?

Ano, dle platných zákonů opravdu stačí, aby se svéprávná žadatelka (žadatel) starší 21 let pro sterilizaci rozhodla. Žádná další kritéria už nemusí splňovat, vše je pouze na jejím svobodném rozhodnutí! Nárok na informace o zákroku, jeho rizicích a důsledcích vyplívá ze Zákona o specifických zdravotních službách – „Před provedením sterilizace ze zdravotních nebo jiných než zdravotních důvodů je ošetřující lékař povinen podat pacientovi informaci o povaze zdravotního výkonu, jeho trvalých následcích a možných rizicích. Informace musí být podána před svědkem, kterým je zdravotnický pracovník. Jestliže pacient požaduje přítomnost dalšího svědka podle vlastního výběru, poskytovatel to umožní.“

Jak se sterilizace provádí

Při ženská sterilizaci se nevratně přeruší oba vejcovody. Vajíčko už nemůže putovat do dělohy a být oplodněno. Takové vajíčko se pak přirozeně vstřebá v těle. Při sterilizaci se však nepoškozují ani neodstraňují pohlavních žlázy. Sterilizace se provádí obvykle laparoskopicky, může se však provést například i při císařském řezu nebo některých jiných gynekologických operacích. I v ČR se již pomaličku prosazuje ambulantní sterilizace formou tzv. hysteroskopie (přes pochvu a dělohu).

Paní Jiřince však stále zůstává jiskřička naděje. Například na serveru www.zenska-neplodnost.cz, který se věnuje neplodnosti, se uvádí: „Pokud žena po sterilizaci přece jen změní názor a přeje si miminko, je asistovaná reprodukce jednou z metod volby.“ Mája sice už nikdy nepočne přirozenou cestou, ale v případě, že by změnila své životní priority a nasměrování, může být Jiřinka přeci jen babičkou...

Témata: Děti, Dcera, matka a dcera, Zdravotní důvody, Zdravotní výkon, Legislativa, Stěr, Zdravotnický pracovník, Zdravotní dokumentace, Sterilizace, Zdravotní služba, Asistovaná reprodukce, Životní priorita, Jiřinka, Přijímací zkoušky