Maminka.czSeriál

Jitřní záře: Porody doma, děti bez očkování a školy. Nová minisérie na Voyo otevírá třaskavá témata

Tereza Víchová 15.  6.  2022
Jméno a rodiče si nevybereš – tak zní podtitul série Jitřní záře. První díl už je ke zhlédnutí na Voyo a vyvolává rozporuplné reakce. Jak moc máme právo žít „po svém”, když jsme součástí systému společnosti? Jak moc je naše dítě „naše” a jak nám ho „bere” společnost? A co to samotné dítě, když přestává být dítětem a vzepře se ať už nám rodičům (v tomto případě) nebo normám?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Žít po svém, kde se to hodí

Pavla Junková, učitelka s vlastní hlavou a svými metodami, se zamiluje do volnomyšlenkářského Karla Balcara. Opustí práci i město a přestěhují se na samotu na vesnici. Chtějí žít po svém. Pěstovat vlastní zeleninu, chovat zvířata. Počít si vymodlené dítě. Žít mimo systém, ale některé jeho výhody přece jen využívat. Po čase se narodí holčička, kterou pojmenují Jitřní záře. To spustí spirálu událostí, které vedou k jejímu odebrání. Do příběhu vstupují média, začíná boj s úřady. Inspirací pro minisérii na Voyo byl skutečný příběh rodičů, kteří své dítě chtěli pojmenovat Půlnoční bouře, úřady to ale nedovolily. Dívka později od rodičů utekla do Klokánku. 

 

Žít mimo systém, ale jeho výhody využívat?

 

 Jitřní záře se dotýká mnoha témat, která rezonují mateřstvím a rodičovstvím – třeba domácích porodů, (ne)očkování dětí, domácí výuky. Právě v těchto věcech se velmi různí názory: na co má člověk jako rodič právo, kde má povinnost, jak moc je v (ne)pořádku vzepřít se většině, zavedenému systému? Když někde začíná naše svoboda, nekončí tak náhodou svoboda těm ostatním? A co samotné dítě, které se z náruče rodičů postupně odpoutává a hledá vlastní názor na život?

VIDEO: Jak vznikl hit Knoflíky lásky, popisuje jeden z dílů minisérie Voyo Iveta


Když se dítě vymaní z rodičovské náruče

„Jitřní záře je příběh rodiny, která chtěla jít vlastní cestou a po svém i vychovávat děti. Jitřní záři, titulní hrdinku, proto úřady rodině seberou. Rodiče ji sice vybojují zpět, obhájí své právo na vlastní životní styl, ale Záře pak z rodiny odejde,” říká k příběhu autor námětu, scénáře i režisér minisérie Dan Wlodarczyk. „Hledá si vlastní cestu – paradoxně mainstreamem, proti kterému děti v pubertě rebelují, je v tomto případě specifický způsob života její rodiny. Pro Záři není mainstreamem velký – řekněme že konzumní – svět. Ten – na rozdíl od rodičů, kteří z něj odešli – vůbec nezná a je pro ni paradoxně skutečnou alternativou k alternativnímu stylu její rodiny.”

 

pro záři je alternativním způsobem života mainstreamová společnost.

 

„Důležitý moment je, když má Jitřní záře začít chodit do školy a rozevírají se nůžky mezi světem její rodiny a okolím. Sedmiletá Záře si ale poprvé postaví hlavu. A posledním milníkem je přerod dítěte v mladou dívku, která si dělá vlastní názory na svět – a stejně jako její rodiče i ona si chce žít po svém,” doplňuje scenáristka Hana Wlodarczyková.

Lze zůstat mimo systém?

Otázka (ne)fungování ve společnosti, která má svá pravidla, zákony a normy, se line celým příběhem. Navíc potřeba „zapadnout” je dětem vlastní už od doby, kdy poprvé vkročí do kolektivu. Zůstat mimo systém třeba pro některé rodiče znamená „uchránit” dítě od škodlivých vlivů, ale také toho dítěti spoustu potřebného bere.

„Otcem už jsem delší dobu, teď jsem se jím stal podruhé. Vychovávat podobně (jako v Jitřní záři – pozn. red.) myslím chvilku jde, ale opravdu jen chvilku, a to třeba v létě,” zamýšlí se představitel Karla Jan Plouhar. „Jakmile dítě nastoupí do školky nebo do školy, je třeba dodržovat řád. Neumím si představit žít v jurtě přes zimu a také to, že by dítě bylo bez sociálních kontaktů, které mu školka a škola dávají.”

 

svobodným rozhodnutím neočkovat své dítě limituji zdraví druhých.

 

Svobodu jedince v rámci systému komentuje i Veronika Žilková, která si zahrála sociální pracovnici, jež rodičům dítě odebere z péče. Podle ní je nejdůležitějším tématem série Jitřní záře svoboda jedince v mezích společnosti:

„Svobodným rozhodnutím neočkovat své dítě limituji zdraví druhých. Svoboda na úkor druhých je forma sobectví.” Lze podle Veroniky Žilkové utéct mimo systém?
„Lze utéct. Ale nemohu zároveň požadovat výhody, které společnost poskytuje těm, kteří se podřídí konvenci. Například sociální dávky na svůj svobodný život.”

Jitřní záře vyvolá spoustu otázek a možná i sporů. Každopádně stojí za to ji vidět – především rodiče tu najdou mnoho věcí k zamyšlení nebo diskusi. Na Voyo bude postupně zveřejněno všech šest dílů nové minisérie.

Témata: Porod, Rodina, Rodiče, Domácí porod, Seriál, Očkování, Domácí výuka, kultura, Děti, Záře, Minisérie, Veronika Žilková, Třaskavé téma, Právo, Voyo, Svobodný
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tak co bude na vysvědčení? Jak si o něm povídat s dětmi
Potužníková Jana
Časopis Maminka
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky