Maminka.czJména

Čekáte chlapečka, ale ještě pro něj nemáte vybrané jméno?

redakce 10.  12.  2019
Čekáte chlapečka a přemýšlíte nad tím, jak ho pojmenujete? Jakými pravidly je dobré se při výběru jména řídit? Třeba vám pomůže náš průvodce.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jméno dáte chlapečkovi vy, rodiče, a dítě si ho nese s sebou celý život. Přistupujte proto k výběru jména s co nejvyšší zodpovědností. Vyvarujte se jmen postav z vašich oblíbených zahraničních seriálů, archaických jmen a jiných málo známých a používaných jmen. Váš chlapeček by vám jistě později nepoděkoval. Pokud trváte na neobvyklém jménu, můžete vybrat jména dvě, např. Jan Nicolas, a necháte pak na vašem chlapečkovi, které jméno bude později více využívat.

Jaká jména se v ČR používají?

Každoročně vydává Český statistický úřad tabulku nejoblíbenějších a nejpoužívanějších jmen v celé České republice. Často se vyskytují tradiční česká jména, jako jsou Jakub, Jan, Adam, Tomáš, Matyáš, Filip, Ondřej, Vojtěch, Matěj a David. Objevila se také neobvyklá jména, jako např. Lučiano, Bohuš, Logan, Diego, Kaito, Paris nebo Mikeš. 

Zapsána v matričních knihách jsou také různá kuriózní jména jako třeba Heliodor, Atrey, Lionel, Šanel, Kelvin nebo Pranav. Používají se také zahraniční jména jako třeba Denis, Tobias, Nicolas, William, Mathias nebo Matteo.

Heliodor i Madonna Mia. Jaká neobvyklá i tradiční jména letos rodiče dávali dětem?

Při výběru jména byste se měli řídit několika základními pravidly:

 • jméno chlapečka by mělo být v českém kalendáři – mělo by být jasné, který den bude váš chlapeček slavit svátek. Při výběru si tedy nejlépe vezměte kalendář a vybírejte to správné jméno odtamtud;
 • jméno by se mělo hodit k příjmení – pokud máte dlouhé příjmení, nedoporučuje se dávat dlouhé jméno. Také se kvůli dobré výslovnosti nedoporučuje, aby jméno a příjmení měly stejné slabiky, např. Petr Trnavý nebo Karel Krásný;
 • pokud máte kuriózní příjmení, nedávejte také kuriózní chlapecké jméno;
 • celé jméno i s příjmením by mělo být lehce vyslovitelné;
 • zkuste si celé jméno a příjmení napsat – uvidíte, jak celé jméno vypadá a jestli není moc dlouhé. Dlouhá jména mohou způsobit problémy ve škole při podepisování testů, ale také později, např. na úřadech při vyplňování formulářů.

Jak to správné jméno pro chlapečka nakonec vybrat?

 • řiďte se výšeuvedenými pravidly ;
 • vybraná jména si i s příjmením sepisujte;
 • vylučovací metodou postupně jména vyřazujte;
 • můžete se podívat na významy jednotlivých jmen;
 • můžete zvážit blízkost svátku a narozenin pro následné oslavy;
 • můžete zvážit oblíbenost jména v ČR, aby pak váš Honzík nebyl ve školní třídě s dalšími čtyřmi Honzíky. ČSÚ každý rok zveřejňuje oblíbenost jmen také podle krajů. Třeba v Praze je oblíbené jméno Jan a Filip, v Olomouckém kraji je to Michal a Lukáš.

V minulosti bylo trendem dávat jména dětem po rodičích, případně po prarodičích. V posledních letech se k této tradici rodiče nevědomky vracejí. ČSÚ uvádí, že je to až 16 % z narozených chlapečků. Nejvíce se dědí jména Jan, Petr a Tomáš. Pokud patříte k těmto rodičům, máte proces výběru jmen velmi ulehčen.

V případě, že si vůbec nevíte rady, jaké jméno zvolit, můžete použít generátor náhodných jmen. Na internetu je mnoho verzí, které vám po zadání příjmení a pohlaví napoví několik náhodných jmen. Třeba se vám některé hned zalíbí.

Témata: Rodiče, Chlapec, Jména, jméno, Lucia, Madonna, Diego, Lucián, Saně, Chlapeček, Kaito, Výběr jména, Česká republika, Tobias, Jan, Nicola, Matteo, Tomáš, Lionel, Český statistický úřad, Celé jméno, Matyáš, Nicol, Mikeš, William