Maminka.czJména

Dítě můžete pojmenovat až po porodu. Máte na to měsíc od jeho narození

Mezi formuláři, které odevzdáte před porodem v porodnici, je také jeden s prohlášením o jméně dítěte. Pokud ovšem nemáte jasno a chcete s pojmenováním potomka počkat až po jeho narození, můžete. Máte na to totiž celý měsíc.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ne každý rodič má před narozením dítěte jasno, jak ho pojmenuje. Někdy chce prostě počkat na to, až své děťátko poprvé uvidí a podle toho vybere jméno, které se k němu hodí. Praxe je však taková, že ještě před porodem odevzdáváte v porodnici formulář s vyplněnými jmény pro ještě nenarozené dítě. Uvádí se přitom varianta jména pro chlapce a pro dívku.

Hned po porodu je tak dítě zapsáno pod jménem, které rodiče uvedli ve formuláři, například Natálie Nováková. Informace o narození děťátka je potom odeslána na matriku pro vystavení rodného listu.

Jaké křestní jméno zvolit k cizímu příjmení, aby výsledek nebyl pěst na oko?

Ještě nemám jasno, jak se bude jmenovat

Pokud si chcete nechat nějaký čas na rozmyšlenou, jaké jméno dítěti vyberete, můžete. A rozhodně to není nic neobvyklého. Na pojmenování potomka máte totiž ze zákona právo celý měsíc.

To nám potvrdila také tisková mluvčí Ministerstva vnitra Hana Malá: "Rodiče mohou dítěti určit jméno, popřípadě jména před narozením nebo po jeho narození.  Jméno musí  být určeno do jednoho měsíce od narození. Pokud tak neučiní, matrikář uzavře zápis narození v knize narození. Místo jména dítěte uvede v knize narození slovo „nezjištěno" a vydá rodný list dítěte. Zároveň matrikář učiní o této skutečnosti oznámení příslušnému soudu. Poté, co soud na základě takto učiněného oznámení určí jméno, matrikář provede dodatečný záznam do knihy narození a vydá dítěti nový rodný list, na němž již bude jméno dítěte uvedeno," vysvětlila tisková mluvčí.

Jaký je tedy postup?

Pojmenování dítěte po porodu není problém, jen myslete na to, že je třeba dodržet termín, abyste se vyhnuli zbytečným problémům. Jakmile už máte ohledně jména jasno, je třeba dostavit se na matriku. S sebou si nezapomeňte vzít občanské průkazy (obou rodičů), oddací list (pokud jste manželé), případně prohlášení o otcovství (vyřizuje se ještě před porodem) a vyplněné souhlasné prohlášení o jméně dítěte, které musí být podepsáno jak matkou, tak otcem. Na matriku zajděte nejpozději do jednoho měsíce od narození dítěte.

Jaká jména dětí frčí ve světě a u nás? V Berlíně třeba Mohamed

V jakém případě nezapíše Matriční úřad do knihy narození jméno?

Matriční úřad nezapíše do knihy narození jméno, popřípadě jména, a učiní o tom oznámení soudu, jestliže rodiče:

  1. Se nedohodnou na jménu, popřípadě jménech dítěte do jednoho měsíce od narození dítěte nebo
  2. jméno dítěti neurčí do jednoho měsíce od narození dítěte nebo
  3. určí dítěti jméno, popřípadě jména, které nelze do knihy narození zapsat nebo
  4. nejsou známi.

Příjmení dítěte

Na příjmení dítěte se rodiče dohodnou před uzavřením manželství a je uvedeno v oddacím listě. V případě, že nejsou rodiče sezdáni, musí uzavřít dohodu o příjmení dítěte a oznámit to matričnímu úřadu.

Každý osmý kluk má jméno po otci a nejvíce se dědí jméno Jiří

Jméno jsem si na poslední chvíli rozmyslela

"Před porodem jsme byli s manželem dohodnutí, že syn se bude jmenovat Adam. Vůbec by mě nenapadlo, že by to bylo jinak. Jenže jakmile se narodil a já ho uviděla, měla jsem pocit, že Adam se k němu vůbec nehodí, ale proletělo mi hlavou, že by se měl jmenovat Honzík. Nedokážu říct, proč zrovna toto jméno. Hned jsem to řekla manželovi a ten se divil, ale kupodivu souhlasil. Narychlo jsme tak v porodnici ještě přepisovali prohlášení o jméně. Naštěstí nám vyšli maximálně vstříc. U druhého porodu jsme se dohodli, že dceru pojmenujeme až po porodu. Nerozmýšleli jsme se ale dlouho, do druhého dne jsme měli jasno," svěřila se nám maminka Ivana, která rodila ve Fakultní nemocnici v Motole.

A jak jste to měli vy? Měli jste vybrané jméno ještě před porodem, nebo jste dítě pojmenovali až po jeho narození?

Témata: Porod, Porodnice, Rodiče, Tisková mluvčí, Jména, Matriční úřad, Uzavření, Narození, MEŠ, Záznam, Pojmenování, Narození dítěte, Děti, Ivana, Pór, Formulář, Jméno dítěte

Video