Maminka.czZdraví

Jóga pomáhá k otěhotnění i udržení kondice před porodem! Který druh zvolit?

Simona Procházková 24.  2.  2019
Zpevňuje všechny svalové skupiny, ulevuje od bolestí zad, pomáhá při poruchách menstruačního cyklu i bolestivé menstruaci, uklidňuje mysl, to jsou jen některé z benefitů jógy. Věděla jste ale, že je přínosná také pro ženské potíže včetně neplodnosti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dá se říci, že jóga je vhodná téměř pro kohokoli a dá se cvičit v podstatě kdykoli a kdekoli, protože nepotřebujete žádné speciální pomůcky ani nářadí, vystačíte si jen s vlastním tělem. „Žijeme ve spěchu a stresu, neumíme se zklidnit a při každodenních povinnostech nemáme možnost utřídit si myšlenky. Jóga je v tomto směru ideálním nástrojem, jak si nastolit v životě harmonii, představuje jednu z nejlepších forem uvolnění, relaxace a meditace. Pomáhá odbourávat stres a kromě toho pomáhá i při „běžných“ fyzických bolestech.

Co se týká oblíbenosti typů jógy, stále vede klasická jóga, což je možná i z toho důvodu, že jsme poněkud konzervativní a máme strach zkoušet nové věci. Myslím si ale, že je jen otázkou času, kdy se tento přístup začne měnit. Pomalu získává na oblibě například cvičení jógy ve tmě – ti nejodvážnější už dokonce vyzkoušeli i tzv. naked jógu (nahou jógu), která se cvičí rovněž ve tmě,“ říká Věra Vojtěchová, zakladatelka a instruktorka Domu Jógy v Praze.

Záda ve formě i šťastná duše

Nejvíce lidí začne s jógou kvůli bolesti zad. „Cvičení jógy prokazatelně přináší úlevu. Pravidelné a správné provádění cviků zcela změní vadné držení těla, které může být jednou z mnoha příčin zdravotních problémů,“ uvádí Jana Havrdová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Cvičení jógy pomáhá udržovat dobrý zdravotní stav, zvyšuje fyzickou kondici, zrychluje metabolismus, zklidňuje nervový systém, rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů, posiluje obranyschopnost organismu a hlavně – odbourává stres. 

„Jógu zvládnou i lidé se zdravotními problémy. Nemusí být složitá a není jen o provádění cviků, ale především o správném dýchání. Nejzásadnější je jógový plný dech, kdy stahujeme a zpevňujeme svaly, což je skvělá věc pro hluboký stabilizační systém, který bývá mnohdy opomíjen,“ dodává Jana Havrdová. Díky hlubokým výdechům se tělo dokáže zbavit nahromaděných toxinů, jsou tedy velmi očistné a hlubokými nádechy se zase zvyšuje množství kyslíku v organismu.

Jóga jako terapie. Zacvičte si jógu společně s dětmi, prospěje to všem

Toužíte po miminku? Zkuste hormonální jógu!

„Ženská neboli hormonální jóga pomáhá přirozenou cestou harmonizovat reprodukční orgány vyrovnáním hormonálních hladin v těle. A to jak v období dospívání, kdy může zmírnit nepříjemně bolestivou menstruaci, tak v čase plodnosti, kdy pomáhá při potížích s početím a zároveň také při menopauze, kde upravuje rozkolísanou hormonální hladinu a celkově zlepšuje průběh období klimakteria,“ vysvětluje Věra Vojtěchová.

Mezi nejčastější komplikace menstruačního cyklu patří dysmenorea (nadměrně bolestivá menstruace), premenstruační syndrom a bolesti hlavy a migrény. Uvádí se, že nadměrnými bolestmi během menstruace trpí až polovina žen. Pokud mezi ně patříte, můžete kromě užívání analgetik proti bolesti vyzkoušet právě cvičení hormonální jógy, která dokáže přispět k uvolnění, přispívá ke správnému fungování štítné žlázy a zároveň zlepšuje krevní oběh. Pravidelné cvičení přispívá ke zvýšení hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu v těle (jehož nedostatek je právě příčinou mnoha „poruch“ po gynekologické stránce), čímž je stimulována ovulace (činnost vaječníků), dochází také ke zlepšení látkové výměny, organismus lépe pracuje s energií, žena se cítí lépe po psychické i fyzické stránce.

Lekce hormonální jógy spojuje dynamické jógové pozice, dechové techniky, práci s energií a antistresové prvky, ze kterých se utvářejí různé sestavy. „Čeká vás sestava určená speciálně pro ženy, klasické cviky a dechová cvičení z Hatha jógy, seřazené za sebou tak, aby pozitivně ovlivňovaly hormonální systém. Pravidelným cvičením předcházíte potížím, které znepříjemňují život, ať už je to bolestivá menstruace, endometrióza, problémy s početím nebo nepříjemné pocity v menopauze,“ shrnuje Veronika Carmanová, zakladatelka Karma Yoga studií.

Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?

Těhotenská jóga (nejen) pro snadnější porod

Gravidjóga neboli těhotenská jóga dokáže pomoci nastávající mamince k tomu, aby se cítila v psychické pohodě a zároveň se udržovala v kondici. „Během těhotenství dochází k mnoha fyzickým, psychickým a hormonálním změnám. Cvičení těhotenské jógy pomáhá především v tom, že protahuje i posiluje svaly celého těla (včetně svalstva pánevního dna, což je více než užitečné) a hlubokého stabilizačního systému, čímž ho pomáhá připravovat na porod,” říká Marcela Rešlová, lektorka těhotenské jógy ze studia Monkey´s Gym. Pomůže vám osvojit si správné dlouhé dýchání, které se vám právě při porodu bude hodit, cvičení navíc výborně pomáhá při bolestech zad, dále snižuje riziko výskytu trombózy, vysokého krevního tlaku, těhotenské cukrovky, uvolní hrudník a zlepší krevní oběh. A co ještě? Uvidíte, že budete s mnohem větším klidem snášet emocionální výkyvy nálad, způsobené hormonální bouří v organismu. Součástí gravid jógy jsou také protahovací cviky určené ke zvýšení pružnosti a otevření kyčlí pro snadnější porod.

„Maminka si postupně během cvičení uvědomuje jednotlivé partie svého těla. Důležitá je především práce s pánevním dnem i zjištění, jaké svaly potřebují posílit a které naopak uvolnit. Intenzita a rychlost dechu velmi ovlivňují psychické rozpoložení a myšlenkové pochody. Když vědomě zpomalíte svůj dech, zpomalíte i procesy v těle, a tím změníte i svou náladu. Je to komplexní, psychosomatický princip a pohled na zdraví člověka, v tomto případě maminky i miminka,“ upozorňuje Marcela Rešlová s tím, že cvičení těhotenské jógy se doporučuje až od druhého trimestru, kdy už většinou poleví nevolnosti a žena se cítí ve fyzické i psychické pohodě. „Těhotenská jóga klade důraz na vnímání sama sebe, svého těla a přes svůj dech propojení s miminkem v bříšku. Je to spíše jemnější cvičení, hluboká práce s dechem a myslí, relaxace. U nás ve studiu vede lekce lektorka, která je zároveň i registrovaná dula a lekce je spojená s povídáním si. Lektorka je tedy zároveň jakýmsi průvodcem žen v těhotenství,“ dodává Veronika Carmanová.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Než otěhotníte, Menstruace, Bolest zad, kondice, Vnímání, Cvičení, Cvik, Hluboká, Praha, Rozkol, Polovina žen, Pór, Karma Yoga, Metabolismus, Veronika Carmanová, Dech, Výkyv nálad, Jana Havrdová, Bolest, Monkey's Gym, Otěhotnění, Karma, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat