[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Vypadáte ráno jako mátoha a váš partner se pro jistotu přestěhoval na nepohodlný, ale v jistém ohledu bezpečný gauč? Asi si kladete otázku, kdy tohle skončí. Cynik by mohl namítnout, že to výhledově moc dobře nevypadá, a mnoho rodičů to jen potvrdí.
A když už konečně ten váš zlatý drobeček zabere, vy místo abyste ho následovala, dojímáte se nad tím, jak je v tom spánku roztomilý. Co tedy s tím spánkem provést a lze vůbec dlouhodobě vystačit s málem?
Podle německého profesora Jürgena Zulleyho, který se zabývá výzkumem spánku, to samozřejmě jde, ale člověk musí počítat s vedlejšími účinky. Nedostatek spánku může způsobovat různá onemocnění, můžete začít hloupnout, nebo vám dokonce hrozí obezita.
Tělo si na nedostatek spánku může zvyknout a snadno se tak přehlédne, že vedlejší účinky nastupují plíživě. Sice můžete délku svého spánku trochu zredukovat, měli byste ale s takovými experimenty přestat, jakmile během dne pozorujete výrazná omezení v podobě extrémní únavy, nepozornosti nebo bolestí hlavy. Po čtyřech dnech bez spánku dokonce můžete začít halucinovat.
Ve spánku dochází také k třídění informací načerpaných v průběhu předchozího dne. Zdaleka ne všechno, co se v předešlých dnech stalo, je pro nás důležité. Naopak některé informace, jež zůstaly zasunuty v záplavě těch nepotřebných, jsou pro nás důležité a je nutné jim dát v mozku takové postavení, jaké jim náleží.
Ve spánku se mozek podobá dobrému archiváři: dělá si pořádek v nashromážděných datech. Některá ukládá tak, aby je měl vždycky pohotově po ruce, jiná jednoduše vyhodí. Přísloví o ránu, které je moudřejší večera, tuto situaci vystihuje dokonale.
Při absenci takového „nočního úklidu“ máte v hlavě dokonalý nepořádek. A pokud vám pravidelně každý den chybí několik hodin spánku, nepořádek se hromadí stejně jako hora prádla na žehlení. A po pravdě, v takových situacích si přiznejte, že začínáte blbnout.
O životní důležitosti spánku není pochyb. Člověk se během dvacátého století vyvinul v prvního tvora, který se pokouší tyto zákonitosti ignorovat, ať už z jakýchkoli důvodů. Naši předci trávili spánkem přibližně devět hodin denně. Pak někdo velmi nerozumný řekl, že v životě musíme stihnout až příliš mnoho věcí, než abychom se mohli zdržovat spánkem.
Čas na práci, povinnosti, rodinný život i zábavu si ukrádáme z hodin, které naši předci prospali. Průměrná délka spánku se zkrátila na necelých sedm hodin a čas od času, například právě pod tíhou rodičovských povinností, se i taková doba ještě radikálně zkrátí. Někdy dokonce probdíme celou noc.
Přírodní zákonitosti však neošálíme a za jejich ignorování nakonec tvrdě zaplatíme. Jistě ne náhodou se společně s epidemií ponocování valí světem i epidemie obezity. Nejnovější výzkumy dokazují, že regulace spánku a příjmu potravy fungují jako spojité nádoby.
Mozek, který nespí, je hladový. Stoupá v něm produkce hormonů posilujících hlad, a naopak klesá koncentrace hormonů, jež navozují pocit sytosti. A tak se lékaři začínají pomalu, ale jistě vracet ke spánku jako k léčebné metodě.
Není to všelék, ale proti některým neduhům chronicky nevyspalého světa zabírá přímo zázračně. Pomohl například proti obezitě, na kterou předtím nezabraly ani diety, ani cvičení.
Když jsem poprvé odvezla svou dceru k babičce, aby u ní přespala, cestou domů jsem si plánovala, co všechno s mužem podnikneme. Kino, večeře… nebo si doma otevřeme láhev vína? Anebo se začtu do té hromady knih na nočním stolku? Noční procházka? Pustíme si skvělý film? To všechno se mi honilo hlavou do chvíle, než jsem po návratu doma v ložnici zavadila okem o peřinu.
Spánek, sladký spánek, to je ten nejlepší mejdan novopečených rodičů. Na všechny večeře, filmy i procházky bude ještě spousta času. Když vám po příchodu z porodnice někdo řekne, že musíte hlavně odpočívat, nikdy na to nezapomeňte. Spěte, kdykoli spí vaše miminko, kdykoli ho někdo vezme na procházku. V životě je mnoho věcí, bez kterých se obejdete, ale spánek mezi ně rozhodně nepatří.
DENNÍ SVĚTLO
Nikdy ve dne nezatahujte závěsy! Světlo nás činí bdělými, proto se zdržujte ve světlých místnostech. Lepší variantou je chodit ven, jak jen to jde. Tady není místo na výmluvy, musíte přece nakoupit, jít na procházku s miminkem a podobně. SPRCHOVÁNÍ
Pomozte krevnímu oběhu sprchováním, při kterém budete střídat horkou a studenou vodu. Když to bude nutné, dopřejte si osvěžující sprchu klidně několikrát denně. SVAČINKY
Hlad, ale zároveň i přejídání v našem těle snadno vyvolají únavu. Abyste nezatěžovali organismus, jezte během dne více malých svačin. Nevymlouvejte se na nedostatek času. Někdy stačí ke svačině banán nebo hrst oříšků. POHYB
Zapomeňte na pohodlná křesla. Pokud opravdu nutně musíte něco vyřizovat vsedě, je nejlepší tvrdá stolička. Na té se totiž nemůžete uvelebit. Na cvičení asi nebudete mít pomyšlení, ale vyprázdnit myčku plnou nádobí, urovnat si věci, pověsit prádlo, zařadit pár cviků na pánevní dno, to zvládnete a účinek poznáte ihned. ŠPATNÁ HUDBA
Rada od řidičů dlouhých tras, kteří chtějí zabránit usnutí za volantem: strašná hudba. Nechte si od patnáctiletého souseda udělat mix. INTENZIVNÍ PACHY
Při bezvědomí se dříve podávaly k čichnutí páchnoucí soli. Dráždí určitý nerv a tím aktivují centrální nervový systém. Příjemnější a stejně účinné jsou rozmarýn, máta, grapefruit nebo vonné oleje. Určitě vám ochotně poradí v každé prodejně specializované na aromaterapii.