Maminka.czJen pro maminku

Jsem stále negativní

, Časopis Moje psychologie
8. 6. 2010
Jsem stále negativní
Někdo se denně budí s povzdechem „už zase ráno“ a celý den myslí jen na nejhorší. Když si přečte noviny, potvrdí se mu: všechno je špatné. Smýšlíte podobně? Zadržte! Jinak vás čeká věčný neúspěch a deprese.

Celý den se vám v hlavě honí negativní myšlenky? Pak se nedivte, že podvědomí bere vaše negace jako fakt a vy se dostáváte do začarovaného kruhu, kdy se vám opravdu nedaří. Navíc jste nedůvěřiví a máte sklony k agresivitě. Stáváte se přeborníky ve vytváření nejhorších možných scénářů, a místo abyste svůj život žili, přežíváte.

Sklony k negativismu souvisí podle psychologa Petra Šmolky s temperamentem, ale hlavní vliv má rodina a životní zkušenosti: „Pokud jsme vyrostli v prostředí, které svou atmosférou připomínalo mauzoleum, nelze se divit, vnímáme-li svět spíš jako šedivý či dokonce rovnou černý.

Pokud se k tomu přidá pár nepříjemných životních zkušeností, pak už je jenom kousek k tomu, abychom každou sklenici viděli jako poloprázdnou.“ Že je život boj, prohlásí občas asi každý z nás. Jak tedy poznat skutečného negativistu? Podle odborníka je takový člověk nejen přesvědčený, že vše špatně dopadne, ale nedokáže se radovat ani z nahodilého úspěchu.

„I z tohoto důvodu se raději do ničeho nepouští. A zpravidla předem odrazuje i ostatní. O skutečných negativistech se někdy mluví jako o přivolávačích katastrof,“ říká psycholog. Když stále vzdycháte, že nikdy nebudete šťastní, asi opravdu nebudete. Říká se, že až 89 % všech informací, které se k nám za den dostanou, je negativních nebo tragických.

Vliv těchto vnějších faktorů na negativní smýšlení lidí se podle Petra Šmolky přeceňuje. „Pokud jsme přesvědčeni o tom, že život je jedno velké trápení, pak nás mohou depresivní přátelé a stávající společenská situace úspěšně ,dorazit‘. Ve vlastním zájmu bychom se proto měli obklopovat pozitivními lidmi a pozitivními událostmi – ostatně kdo nás nutí pouštět si každý den v sedm televizi nebo nakupovat v přecpaném nákupním centru, když se nákup dá objednat i přes internet?“

Jestliže ve své hlavě opakovaně slyšíte negativní hlasy („to ty nedokážeš“, „ty na to nemáš“), musíte se naučit je překřičet. Začněte tím, že budete pátrat po jejich původu a vyloučíte přitom pesimistické myšlení jako součást duševní nemoci, např. deprese.

Už samotný proces pátrání může mnohé změnit. „Bohužel naše myšlenky mají skutečně značnou samonaplňující sílu a není snadné z podobného kruhu vystoupit. Pomoci mohou prožitky vlastního úspěchu,“ doporučuje odborník.
Jedna moje známá si začala vést deník, kam si zapisuje své úspěchy a také to, za co je vděčná, a denně si v deníku čte.

Dále psycholog doporučuje stanovit si snadno splnitelné cíle a za jejich dosažení se patřičně odměnit. „Třeba tím, že si dopřejeme něco, co bychom si jinak odpírali,“ dodává. Výborně funguje i povzbuzení – když se obklopíte lidmi, kteří vás budou zásobovat vírou, že cokoli chcete, můžete dokázat.

Povzbuzení je něco, co pro vás může udělat i psycholog nebo kouč, pokud nemáte nikoho takového ve svém okolí. Hlavně na nic nečekejte a pusťte se do toho!

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.

Témata: Jen pro maminku, Časopis Moje psychologie, Možný scénář, Duševní nemoc

Mohlo by vás zajímat
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila

Horoskopy

Váhy Myslíte si, že už svůj vztah nedáte nikdy dohromady? Po pravdě to bude dlouhá cesta plná překvapení. A…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu