Maminka.czRozhovor

Jsem trochu psychomatka, říká modelka Tereza Fajksová

Gabriela Kolinová 4.  12.  2019
"Mateřství je zatraceně těžká práce, na kterou vás nikdo předem nepřipraví," myslí si usměvavá modelka a držitelka titulu Miss Earth 2012 Tereza Fajksová. O tom, jak se sžila s rolí mámy malé Lilien, jsme si povídaly v Nízkých Tatrách na vrcholu Chopoku v rámci otevření lyžařské sezóny. Tereza odmítla zelňačku, protože svou osmiměsíční holčičku stále kojí. Raději si dala vývar. Proč o sobě říká, že je tak trochu psychomatka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak si užíváte mateřství?

Po pravdě? Hrozně moc miluju své dítě. Opravdu tak, že bych za dceru položila život. Ale mateřství je zatraceně těžká záležitost. A nikdo vás na to nepřipraví. Dokud to dítě nemáte, tak opravdu nevíte. Ať vám kamarádi říkají cokoliv.

Co vám na mateřství přijde nejtěžší?

Nejtěžší je být ve střehu 24 hodin denně. To člověka unavuje nejvíce. Také nejste pánem svého času. Celý čas obětujete dítěti, což miluju, ale ten stereotyp není dobrý na psychiku. Zvláště pro člověka, který je zvyklý cestovat a chodit si na kafíčka, do kina, tak najednou celý svůj čas obětujete dítěti. Pro partnery se toho zase tolik nezmění, ale ženy to „schytávají“ ve velkém. Pokud tedy nemáte chůvu…

A vy máte chůvu?

Strašně moc mi pomáhá maminka od přítele, ale snaží se i přítel, když může. Ale holt někdo ty peníze vydělávat musí. Já jsem s malou dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu. A jsem opravdu velmi vděčná za každou pomoc. Tchyně je třeba se mnou každý den dvě hodiny a to mi opravdu hodně pomáhá.

Marie Doležalová: Jsem prostě jen matka! Je to málo? Zřejmě ano!

Kdo hlídá malou právě teď?

Právě přítelova maminka. Příteli bych malou na celý den svěřila, ale jsem klidnější, když je s Lili některá z babiček. Protože, ať se bavím s jakoukoliv kamarádkou, je to všude stejné. Matky jsou prostě matky a pro své dítě udělají vše. Muži samozřejmě také, ale mají to takzvaně na háku. Dítě je pokakané, počůrané, tátové si všimnou za pět hodin. Nemá ponožku? Všimnou si za šest hodin. Ale je možné, že my matky to moc hrotíme (směje se).

Všimla jsem si, že si hlídáte stravu. Nejíte nadýmavé potraviny kvůli kojení?

Jsem psychomatka, já se přiznávám. Když jsem byla těhotná, tak jsem dávala pozor na to, co jsem jedla. Jakmile jsem snědla něco špatného, hned jsem to „googlovala“, což je asi to nejhorší, co jsem mohla udělat. A matkám by měly zakázat internet. Teď, když kojím, tak si také dávám pozor na to, co jím, ale od pátého měsíce už to tolik neřeším. Nejím jen vyloženě nadýmavé věci, takže teď jsem si nedala zelňačku, nedám si hrášek... Ale třeba jsem nejedla šest měsíců čokoládu, protože jsem slyšela, že to staví a malá trpěla na prdíky. A dokážete si představit půl roku bez čokolády? To mě teď musí pochválit každý milovník sladkého.

A co skleničku, dáte si?

Nepila jsem ani před těhotenstvím, takže alkohol mi nechybí. Maximálně jsem si dala nějaký míchaný koktejl, ale opravdu jen výjimečně. Ale že bych si dala víno nebo pivo? To ne! Takže aspoň jedna věc, co mi nechybí, díky bohu za to.

A co vám teď nejvíc schází?  

Spánek. Mám spánkový deficit. Byla jsem připravená na to, že nebudu spát, ale přerušovaný spánek je horší než spát třeba čtyři hodiny v kuse. Ale to opravdu nikdo neví, dokud to nezažije na vlastní kůži.

Monika Bagárová se zastává kojení na veřejnosti! "A odhalené zadky nikomu nevadí?"

A dcera spí dobře?

Když byla malinká, spala krásně. Vstávala v pět hodin a pak v sedm. A to jsem si stěžovala. Teď vstává po dvou, třech hodinách a je to náročné. Ale člověk si zvykne. Jen se těším na dobu, kdy bude spát celou noc – třeba od devíti do sedmi do rána. Pak má člověk i víc energie se tomu dítěti věnovat.

Lili je osm měsíců, letos ji čekají první Vánoce, jak se na ně připravujete?

Ona to ještě vnímat nebude, ale já se strašně těším, protože to pro mě bude vůbec poprvé, co nebudu u svých rodičů a budu to slavit s dcerou a přítelem. U nás doma je to jak v Santa Clausově vesničce, mám ráda všechno lesklé, třpytivé, a vyzdobené. A první Vánoce Lili si chceme opravdu užít.

Co dostane třeba za dárek?

Baví ji cokoliv, co svítí, mluví, bliká. Nejlépe telefon, ovladač, klíče… Určitě dostane nějakou interaktivní hračku, nejlépe nějakého lezoucího medvídka, aby ji to motivovalo k lezení. Protože ona se zatím plazí, ale už se staví. Lezení z nějakého důvodu přeskočila.

A co si třeba na Vánoce přejete vy?

Já jsem skromná holka. Udělalo by mi radost autíčko, domeček a dovolená (smích).

Když jsme u té dovolené, cestujete z dcerou?

Už byla v Polsku a teď na Slovensku v Tatrách, takže ano. Ale na nějakou delší dovolenou se teprve chystáme. Je to trochu překvapení, takže o tom zatím nechci mluvit.

Kryšpín o Ježíškovi začíná pochybovat, říká Agáta Hanychová
Témata: Mateřství, Slavné maminky, Rozhovor, modelka, Tereza Fajksová, Agáta Hanychová, Slovensko, Internet, Tate, Polsko, Chopok, Dcera, Mód, Zelňačka, Matka, Ležení, Happy end, Tatry, Lilien
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
RECEPT: Hříšně dobré čokoládové brownies, které nadchne celou rodinu
Brožová Lenka
Recepty
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Je jí 23, ale vypadá na 8: Uvízla jsem v těle dítěte, říká dívka, která trpí vzácným onemocněním
Mrázková Dita
Životní příběh
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender