Maminka.czZdraví

Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?

20. 9. 2019
Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je poměrně závažnou zdravotní komplikací, která vám může pěkně „zavařit“, pokud se včas nediagnostikuje a neléčí. Jak poznáte, že něco není v pořádku, a proč je důležité svěřit se do rukou lékaře? Poradí gynekolog MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit.

Dobrý den, jsem poprvé těhotná, aktuálně ve 24. týdnu. Předevčírem jsem byla na pravidelné kontrole v poradně a sestřička mi naměřila krevní tlak 140/95. Trochu mě vystrašila, že jsou hodnoty nebezpečně zvýšené, bílkovina v moči se neprokázala, což je prý dobře. Mám přijít na kontrolní měření za pár dní a pak prý se uvidí, co dál. Co mi hrozí, mám se něčeho obávat? S krevním tlakem jsem nikdy neměla potíže, dříve byl spíše nízký (tak 100/80). Tak proč najednou tak vyskočil?     Daniela W. (33)

Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje vás i miminko!

Odpovídá MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit:

V první řadě je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před otěhotněním byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený přímo postupujícím těhotenstvím, kdy se u zcela dosud zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze (nejčastěji právě během 2. a 3. trimestru). Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít v průběhu těhotenství ke zdravotním komplikacím, a to jak ze strany nastávající matky, tak plodu. V případě maminky jsou nejčastější problémy s ledvinami nebo cévami, u plodu pak poruchy růstu nebo předčasný porod.

Proto je naprosto nezbytné vysoký krevní tlak včas odhalit a okamžitě začít řešit. Každé těhotné by měly být pravidelně kontrolovány hodnoty krevního tlaku (v rámci pravidelných návštěv gynekologa). Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si domů spolehlivý tlakoměr a pravidelně se měřte sama. Důvody, proč se v průběhu gravidity někdy hodnoty krevního tlaku zvýší, nejsou dosud zcela přesně známé.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Pokud jde o léčbu hypertenze, probíhá jednak změnou celkového každodenního režimu (úprava jídelníčku, dostatek pohybu) a jednak za pomoci léků. Je ale potřeba vědět, že ne všechny léky na vysoký tlak mohou užívat těhotné ženy, o správné medikaci vždy rozhodne ošetřující praktický lékař nebo gynekolog. Vysoký tlak navíc může být komplikací rovněž během porodu. Zejména tehdy, když dojde k jeho rychlému vzestupu. Může se spojovat s odloučením placenty, silným krvácením a ohrožením života dítěte i rodičky.

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Gynekologie a porodnictví (poradna), Těhotenská poradna, Krevní tlak, Gynekolog, Hypertenze, Vysoký tlak, Tlak, Zdravotní komplikace, Těhotenství týden po týdnu, Reprofit

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje

Horoskopy

Ryby O víkendu nechcete jen uklízet, vařit a plánovat dárky. Prahnete po nasátí vánoční atmosféry na vlastní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květoslava, Kvetoslava, Marija

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné