Maminka.czZdraví

Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?

Simona Procházková 20.  9.  2019
Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je poměrně závažnou zdravotní komplikací, která vám může pěkně „zavařit“, pokud se včas nediagnostikuje a neléčí. Jak poznáte, že něco není v pořádku, a proč je důležité svěřit se do rukou lékaře? Poradí gynekolog MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dobrý den, jsem poprvé těhotná, aktuálně ve 24. týdnu. Předevčírem jsem byla na pravidelné kontrole v poradně a sestřička mi naměřila krevní tlak 140/95. Trochu mě vystrašila, že jsou hodnoty nebezpečně zvýšené, bílkovina v moči se neprokázala, což je prý dobře. Mám přijít na kontrolní měření za pár dní a pak prý se uvidí, co dál. Co mi hrozí, mám se něčeho obávat? S krevním tlakem jsem nikdy neměla potíže, dříve byl spíše nízký (tak 100/80). Tak proč najednou tak vyskočil?     Daniela W. (33)

Vysoký krevní tlak v těhotenství škodí vám i miminku. Co hrozí a jak se léčí?

Odpovídá MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit:

V první řadě je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před otěhotněním byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený přímo postupujícím těhotenstvím, kdy se u zcela dosud zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze (nejčastěji právě během 2. a 3. trimestru). Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít v průběhu těhotenství ke zdravotním komplikacím, a to jak ze strany nastávající matky, tak plodu. V případě maminky jsou nejčastější problémy s ledvinami nebo cévami, u plodu pak poruchy růstu nebo předčasný porod.

Proto je naprosto nezbytné vysoký krevní tlak včas odhalit a okamžitě začít řešit. Každé těhotné by měly být pravidelně kontrolovány hodnoty krevního tlaku (v rámci pravidelných návštěv gynekologa). Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si domů spolehlivý tlakoměr a pravidelně se měřte sama. Důvody, proč se v průběhu gravidity někdy hodnoty krevního tlaku zvýší, nejsou dosud zcela přesně známé.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Pokud jde o léčbu hypertenze, probíhá jednak změnou celkového každodenního režimu (úprava jídelníčku, dostatek pohybu) a jednak za pomoci léků. Je ale potřeba vědět, že ne všechny léky na vysoký tlak mohou užívat těhotné ženy, o správné medikaci vždy rozhodne ošetřující praktický lékař nebo gynekolog. Vysoký tlak navíc může být komplikací rovněž během porodu. Zejména tehdy, když dojde k jeho rychlému vzestupu. Může se spojovat s odloučením placenty, silným krvácením a ohrožením života dítěte i rodičky.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Gynekologie a porodnictví (poradna), Tipy a rady v těhotenství, Těhotenská poradna, Reprofit, Mácháč, Těhotenství týden po týdnu, Tlak, Zdravotní komplikace, Vysoký tlak, Hypertenze, Krevní tlak, Gynekolog, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
GALERIE: Princezna Charlotte nebo princ George jako dospělí? Neuvěříte, jak budou vypadat děti královských rodin za pár let
Formánková Simona
Galerie