Maminka.czZdraví

Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?

20. 9. 2019
Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je poměrně závažnou zdravotní komplikací, která vám může pěkně „zavařit“, pokud se včas nediagnostikuje a neléčí. Jak poznáte, že něco není v pořádku, a proč je důležité svěřit se do rukou lékaře? Poradí gynekolog MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit.

Dobrý den, jsem poprvé těhotná, aktuálně ve 24. týdnu. Předevčírem jsem byla na pravidelné kontrole v poradně a sestřička mi naměřila krevní tlak 140/95. Trochu mě vystrašila, že jsou hodnoty nebezpečně zvýšené, bílkovina v moči se neprokázala, což je prý dobře. Mám přijít na kontrolní měření za pár dní a pak prý se uvidí, co dál. Co mi hrozí, mám se něčeho obávat? S krevním tlakem jsem nikdy neměla potíže, dříve byl spíše nízký (tak 100/80). Tak proč najednou tak vyskočil?     Daniela W. (33)

Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje vás i miminko!

Odpovídá MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit:

V první řadě je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před otěhotněním byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený přímo postupujícím těhotenstvím, kdy se u zcela dosud zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze (nejčastěji právě během 2. a 3. trimestru). Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít v průběhu těhotenství ke zdravotním komplikacím, a to jak ze strany nastávající matky, tak plodu. V případě maminky jsou nejčastější problémy s ledvinami nebo cévami, u plodu pak poruchy růstu nebo předčasný porod.

Proto je naprosto nezbytné vysoký krevní tlak včas odhalit a okamžitě začít řešit. Každé těhotné by měly být pravidelně kontrolovány hodnoty krevního tlaku (v rámci pravidelných návštěv gynekologa). Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si domů spolehlivý tlakoměr a pravidelně se měřte sama. Důvody, proč se v průběhu gravidity někdy hodnoty krevního tlaku zvýší, nejsou dosud zcela přesně známé.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Pokud jde o léčbu hypertenze, probíhá jednak změnou celkového každodenního režimu (úprava jídelníčku, dostatek pohybu) a jednak za pomoci léků. Je ale potřeba vědět, že ne všechny léky na vysoký tlak mohou užívat těhotné ženy, o správné medikaci vždy rozhodne ošetřující praktický lékař nebo gynekolog. Vysoký tlak navíc může být komplikací rovněž během porodu. Zejména tehdy, když dojde k jeho rychlému vzestupu. Může se spojovat s odloučením placenty, silným krvácením a ohrožením života dítěte i rodičky.

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Gynekologie a porodnictví (poradna), Těhotenská poradna, Těhotenství týden po týdnu, Krevní tlak, Hypertenze, Zdravotní komplikace, Gynekolog, Tlak, Vysoký tlak, Reprofit

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?

Horoskopy

Střelec Za tímto týdnem se budete rádi ohlížet, protože se vám opravdu dařilo. A to nadřízený ještě neví, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu