Maminka.czZdraví

Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?

20. 9. 2019
Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je poměrně závažnou zdravotní komplikací, která vám může pěkně „zavařit“, pokud se včas nediagnostikuje a neléčí. Jak poznáte, že něco není v pořádku, a proč je důležité svěřit se do rukou lékaře? Poradí gynekolog MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit.

Dobrý den, jsem poprvé těhotná, aktuálně ve 24. týdnu. Předevčírem jsem byla na pravidelné kontrole v poradně a sestřička mi naměřila krevní tlak 140/95. Trochu mě vystrašila, že jsou hodnoty nebezpečně zvýšené, bílkovina v moči se neprokázala, což je prý dobře. Mám přijít na kontrolní měření za pár dní a pak prý se uvidí, co dál. Co mi hrozí, mám se něčeho obávat? S krevním tlakem jsem nikdy neměla potíže, dříve byl spíše nízký (tak 100/80). Tak proč najednou tak vyskočil?     Daniela W. (33)

Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje vás i miminko!

Odpovídá MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit:

V první řadě je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před otěhotněním byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený přímo postupujícím těhotenstvím, kdy se u zcela dosud zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze (nejčastěji právě během 2. a 3. trimestru). Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít v průběhu těhotenství ke zdravotním komplikacím, a to jak ze strany nastávající matky, tak plodu. V případě maminky jsou nejčastější problémy s ledvinami nebo cévami, u plodu pak poruchy růstu nebo předčasný porod.

Proto je naprosto nezbytné vysoký krevní tlak včas odhalit a okamžitě začít řešit. Každé těhotné by měly být pravidelně kontrolovány hodnoty krevního tlaku (v rámci pravidelných návštěv gynekologa). Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si domů spolehlivý tlakoměr a pravidelně se měřte sama. Důvody, proč se v průběhu gravidity někdy hodnoty krevního tlaku zvýší, nejsou dosud zcela přesně známé.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Pokud jde o léčbu hypertenze, probíhá jednak změnou celkového každodenního režimu (úprava jídelníčku, dostatek pohybu) a jednak za pomoci léků. Je ale potřeba vědět, že ne všechny léky na vysoký tlak mohou užívat těhotné ženy, o správné medikaci vždy rozhodne ošetřující praktický lékař nebo gynekolog. Vysoký tlak navíc může být komplikací rovněž během porodu. Zejména tehdy, když dojde k jeho rychlému vzestupu. Může se spojovat s odloučením placenty, silným krvácením a ohrožením života dítěte i rodičky.

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Gynekologie a porodnictví (poradna), Těhotenská poradna, Gynekolog, Reprofit, Zdravotní komplikace, Vysoký tlak, Tlak, Těhotenství týden po týdnu, Krevní tlak, Hypertenze

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry

Horoskopy

Býk Nestrachujete se jen o sebe, ale také o svou pracovní pozici. Ještě před pár dny jste měli velké plány,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hedvika, Heda, Despina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu