Maminka.czZdraví

Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?

20. 9. 2019
Jsem ve 24. týdnu těhotenství a vyskočil mi tlak. Mám se obávat?
Hypertenze neboli vysoký krevní tlak je poměrně závažnou zdravotní komplikací, která vám může pěkně „zavařit“, pokud se včas nediagnostikuje a neléčí. Jak poznáte, že něco není v pořádku, a proč je důležité svěřit se do rukou lékaře? Poradí gynekolog MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit.

Dobrý den, jsem poprvé těhotná, aktuálně ve 24. týdnu. Předevčírem jsem byla na pravidelné kontrole v poradně a sestřička mi naměřila krevní tlak 140/95. Trochu mě vystrašila, že jsou hodnoty nebezpečně zvýšené, bílkovina v moči se neprokázala, což je prý dobře. Mám přijít na kontrolní měření za pár dní a pak prý se uvidí, co dál. Co mi hrozí, mám se něčeho obávat? S krevním tlakem jsem nikdy neměla potíže, dříve byl spíše nízký (tak 100/80). Tak proč najednou tak vyskočil?     Daniela W. (33)

Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje vás i miminko!

Odpovídá MUDr. Štěpán Machač, Ph.D z kliniky Reprofit:

V první řadě je potřeba rozlišit dva základní stavy: Jedním je vysoký tlak v těhotenství, kdy pacientka již před otěhotněním byla léčena pro hypertenzi, a druhým pak je vysoký tlak způsobený přímo postupujícím těhotenstvím, kdy se u zcela dosud zdravé ženy v průběhu gravidity zachytí poprvé hypertenze (nejčastěji právě během 2. a 3. trimestru). Rizikovější je druhý stav, ale u obou může dojít v průběhu těhotenství ke zdravotním komplikacím, a to jak ze strany nastávající matky, tak plodu. V případě maminky jsou nejčastější problémy s ledvinami nebo cévami, u plodu pak poruchy růstu nebo předčasný porod.

Proto je naprosto nezbytné vysoký krevní tlak včas odhalit a okamžitě začít řešit. Každé těhotné by měly být pravidelně kontrolovány hodnoty krevního tlaku (v rámci pravidelných návštěv gynekologa). Pokud chcete mít jistotu, pořiďte si domů spolehlivý tlakoměr a pravidelně se měřte sama. Důvody, proč se v průběhu gravidity někdy hodnoty krevního tlaku zvýší, nejsou dosud zcela přesně známé.

Nejlepší prevencí preeklampsie je zdravý životní styl, ani ten ale není všemocný

Pokud jde o léčbu hypertenze, probíhá jednak změnou celkového každodenního režimu (úprava jídelníčku, dostatek pohybu) a jednak za pomoci léků. Je ale potřeba vědět, že ne všechny léky na vysoký tlak mohou užívat těhotné ženy, o správné medikaci vždy rozhodne ošetřující praktický lékař nebo gynekolog. Vysoký tlak navíc může být komplikací rovněž během porodu. Zejména tehdy, když dojde k jeho rychlému vzestupu. Může se spojovat s odloučením placenty, silným krvácením a ohrožením života dítěte i rodičky.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Gynekologie a porodnictví (poradna), Tipy a rady v těhotenství, Těhotenská poradna, Reprofit, Mácháč, Těhotenství týden po týdnu, Tlak, Krevní tlak, Zdravotní komplikace, Gynekolog, Hypertenze, Vysoký tlak

Mohlo by vás zajímat
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí studie!

Horoskopy

Býk I když není všechno podle vašich představ, snažíte se nepodléhat stresu a beznaději. Pokud jste zadaní,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Soběslav, Virginie, Virginia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné