Maminka.czChování a vztahy

Jsi úplně stejná jako ta tvoje matka!

Také doma občas slýcháte, že jste stejná jako vaše matka či otec? Myslíte, že se v této lehce jedovaté větě ukrývá kousek pravdy, a to i přesto, že se tomu snažíte ze všech sil vyhnout?
28. 5. 2013
Jsi úplně stejná jako ta tvoje matka!

Ani já jsem se přes všechnu snahu dědictví svých milých předků nevyhnula; zbytek mé drahé rodiny mě občas tituluje přízviskem „máma Jarda“. No, hádejte, kdo je „Jarda I.“. Ano, je to můj svérázný tatínek. A jelikož má neméně osobitého tatínka i můj choť, občas u nás dochází k zprostředkovanému souboji našich otců.

Děti jsou katalyzátorem

Vzorcům chování, které se nám nelíbily na našich rodičích, se obvykle snažíme cíleně vyvarovat. A mnohdy se nám to dlouhou dobu i daří. Zlom však přichází ve chvíli, kdy máme své vlastní děti. Tehdy začne klíčit a růst v dětství zaseté semínko a my se jednoho dne přistihneme, jak vypouštíme z úst onu bájnou větu, kterou jsme z nechutí (později s pubertálním posměchem) slýchali celé dětství.

Čím jsme starší, tím víc JIM v chování býváme podobní. Ostatně si toho všimli již naši předci, kteří nastávajícím generacím nechali spoustu roztomilých vzkazů ve formě přísloví. Asi znáte: „Jaká matka, taká Katka.“ nebo „Jablko nepadá daleko od stromu.“

ČTĚTE TAKÉ: Duševní nastavení svého dítěte můžete ovlivnit již v děloze

„Jaká matka, taká Katka“

Na oblíbená, a v mnoha případech až smutně pravdivá přísloví, si rozhodně vzpomeňte, až budete svému úžasnému „drahouškovi“ říkat slavnostní „ANO“. Spolu s ním si totiž často berete i velkou část paní, která ho vedla k oltáři (nebo část jejího manžela). Zamilované růžové brýle nám mnohdy zpočátku brání vidět, jak moc jsou si v některých věcech podobní. Někdy též míváme bláhový pocit, že svého milého změníme.

Já budu fakt jiná!

Mnohé děti velmi přísných rodičů budou chtít vychovávat své potomky liberálněji; bez pomyslného biče nad hlavou. Dcery velmi zaměstnaných maminek kariéristek budou toužit po tom, dát svým dětem to, co jim samotným chybělo – čas s rodičem, pozornost a třeba i společné teplé večeře. Tolik se zaměříme na to být jiní, až úplně přehlédneme, že si zmíněné naklíčené semínko našlo stejně svou cestu ven. Sice se nám povedlo být na rozdíl od naší maminky vlídná a empatická, ale už jsme přehlédly, že nám zůstalo její nesnesitelné puntičkářství ohledně všeho, co se týče jídla. Své rodiče zkrátka nezapřeme, vtiskávali se do nás řadu let. Inu: „Odříkaného chleba největší krajíc!“

Témata: Chování a vztahy, Přísný rodič, Matka
Mohlo by vás zajímat
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?
V této lesní školce klasické hračky nenajdete, děti si je totiž musí vyrobit samy
Dítě ve znamení Váhy bývá miláčkem učitelů, ale často klame tělem
S bylinkami u dětí zacházejte opatrně. Při nachlazení pomůže lípa nebo mateřídouška

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu