Maminka.czPorod

Jsme normální! aneb Radosti a strasti nevidomé maminky

Když jsem byla požádána, abych napsala o tom, jak se žije nevidomé mamince s roční holčičkou, byla jsem nadšená, že se mohu o své zážitky podělit.
, Časopis Maminka
3. 9. 2011
Jsme normální! aneb Radosti a strasti nevidomé maminky

Ráno v pět se dcerka probudí a dožaduje se hraní. Se zoufalým výrazem se vypotácím z postele a začíná každodenní kolotoč. Přebalit, umýt, nasnídat, pohrát si, za chvilku je svačina a po ní šup do postele. Pak oběd, hraní, procházka, sváča, zase hraní, večeře, vykoupat a spát. A kromě toho, že se starám o svoji holčičku, jsem také členkou grantové komise Nadačního fondu Českého rozhlasu, která rozhoduje o rozdělování nadačních příspěvků ze sbírky Světluška nevidomým.

Každodenní kolotoč

Jak si třeba myslíte, že poznáváme tvář svého dítěte? Abychom měly o podobě našich miminek opravdu přehled, často je hladíme a různě se s nimi muchláme. Tím si nahrazujeme oční kontakt. Píšeme si o nich také deníčky a místo fotek nosí mnohé nevidomé maminky malé diktafony, kam si své děti nahrávají.

Výchova podle mě

Vy třeba pijete kávu a koukáte na svého drobečka, jak spokojeně šmejdí po místnosti. Když provádí něco, co se vám nezamlouvá, zavoláte na něj a kávu si dopijete. Nevidomé maminky se ale na své dítě musejí mnohem víc soustředit, je třeba poslouchat, a pokud se nám něco nezdá, vyrazit za batoletem a všechno hmatem zkontrolovat. Víte, jak se u našich dětí pozná, že dělají, co nemají? Jsou potichu, protože vědí, že tak máme potíže je odhalit.

Jdeme ven

Dalším menším úskalím můžou být procházky, některé maminky si troufnou jít s kočárkem a bílou hůlkou, toho se ale já bojím, raději si dám dcerku na záda do ergonomického nosítka nebo šátku a vyrazím. Mám tak volné ruce a hlavně minimalizuji možnost, že bych s kočárkem někde nepříjemně narazila.

Jsme normální!

Naším největším problémem jsou ale lidé okolo, kteří stále trpí nesmyslnými předsudky, a tak nám život velmi ztěžují. Také mě často mrzí, že když se dostanu do skupiny maminek s malými dětmi, místo toho, aby mi třeba ukázaly, kam mohu s dcerkou jít, nebo mě vzaly mezi sebe, většinou dají hlavy dohromady a zapomenou, že nevidící mají problém s očima, ne s ušima.

Všechny se snažíme své děti vychovávat s láskou, takže ten rozdíl mezi vidícími a nevidícími tu zas nějak nevidím. Sice nám všechno trvá o něco déle, ale ten pocit, když zvládnete něco nového, překonáte další překážku a svému dítěti tak můžete být ještě lepší mámou, ten se opravdu slovy popsat nedá.


O SVĚTLUŠCE

Světluška je sbírkový projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který provází děti i dospělé s těžkým zrakovým postižením na jejich cestě k samostatnosti. Přispívá jim na speciální pomůcky, které „mluví“ nebo mají hmatový displej, na psí vodící pomocníky, na osobní asistenty pro děti a podobně. V průběhu roku pořádá rozmanité benefiční akce, které mají za cíl získat finanční prostředky pro nevidomé. Nejznámější z nich jsou Kavárna POTMĚ, celorepubliková charitativní sbírka Den, kdy svítí Světlušky a benefiční večer Světlo pro Světlušku.

Více na www.svetluska.net. Přispět můžete odesláním SMS : DMS SVETLUSKA na 87777.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Časopis Maminka, Školák, Předškolák, Radost
Mohlo by vás zajímat
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?
Deset rizikových skupin žen, kterým hrozí předčasný porod. Nepatříte mezi ně?
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu