Maminka.czChování a vztahy

Jsou dnešní děti jako skleníkové květiny?

Martina Machová 14.  4.  2015
Jsou dnešní děti jako skleníkové květiny?
Co mají společného bylinky z květináče, skleníkové květinky a dnešní děti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud jste někdy měli možnost pozorovat, jak nesměle roste třeba máta nebo mateřídouška za oknem v květináči, a jak se bujně vlní na záhonu, skalce či dokonce na mezi u lesa, možná si lámete hlavu, proč tomu tak je. Vždyť bylinky v květináči mívají tu nejlepší péči! Za oknem nebo na balkóně na ně nefouká silný vítr, listy jim nesežehne prudké letní slunce, ani nepoškodí kroupy, vlahou zálivku mají každý den, hnojené jsou dle sofistikovaných doporučení hnojivy dle speciálních receptur – péči mívají takřka dokonalou!

Přesto jsou tyto piplané rostlinky obvykle bleďounce zelené, s tenkým a vyčouhlým stonkem. Bylinky z květináčů jsou méně aromatické, výnosy z plodů například rajčat pěstovaných na balkóně bývají chudší. A co mají společného takové rostlinky a současné děti?

Ideální školkové dítě sedí a kreslí si (nebo skládá puzzle)

Bylinky z květináče a současné děti mají hojnost všeho; péči mívají dokonalou, o nedostatku čehokoliv lze mluvit jen stěží. Přes všechnu skvělou péči nejsou ani bylinky z květináče ani současné děti houževnatější, obratnější, šikovnější, samostatnější a z určitého úhlu pohledu možná ani zdravější.

Mnoho nebezpečných nemocí se již díky hygieně, očkování a dostatku vitamínů po celý rok sice podařilo vymítit, děti však trápí nemoci novodobé – „epidemie“ stále se rozrůstající rodiny alergií, ekzémů, astma apod. Lehčí viróza propukne, jakmile si dítko nevezme čepici a punčocháče. Moderní děti dokonce často bolívají záda a mají ploché nohy, své dny totiž často tráví „pod střechou“ a velmi staticky – ve školce, škole, v družině, doma u televize či počítače.  Dokonce je mnohdy nežádoucí, aby se děti více pohybovaly!

Ideální školkové dítě sedí a kreslí si, vybarvuje, tvoří nebo skládá puzzle. Jenže lidské tělo bylo stvořeno k pohybu – jsme chodci, jsme běžci, potřebujeme slunce, pohyb, přírodu a s trochou nadsázky i vítr ve vlasech a trochu hlíny za nehty. Také si vybavíte, jak spokojeně děti působí, když stráví prázdniny u babičky na venkově? Jak jsou nadšené, když mají o víkendu šanci „lítat“ dva dny venku?

Co děti naučí rozbité koleno?

Rostliny bývají neuvěřitelně životaschopné, od přírody mají naprogramovanou obrovskou sílu a vůli k životu. Vůli klíčit a růst kdekoliv – třeba jako břízka za komínem, nebo podběl v prachu na kolejích.  I děti tyto schopnosti mají, pokud je však o ně systematicky neolupujeme a dopřáváme jim dosyta „lítat“ venku, řádně se ušpinit, vymáchat se v louži a třeba si i rozbít koleno.

Rozbitá kolena, která předešlým generacím přísní rodiče polévali kysličníkem a drhli kartáčkem, nás mnohdy naučila padat šikovně, nebo raději bolest překousnout a odřeninu maskovat, abychom se vyhnuli výčitkám a pekelnému šumění peroxidu.

Na třešních a zapovězeném nanuku si pochutnali šikovní

Dny trávené venku v triku a kraťasech činily děti otužilejšími. Obratnost a schopnost si poradit byly požehnáním; dopravily malého mlsouna do koruny třešně nebo mu díky pár vráceným (dlouho hledaným) vratným lahvím zajistily zapovězený nanuk. Klíče na krku spolu s absencí mobilního volání daly dítku pocit skutečné odpovědnosti, včetně důsledků, které přinese jejich ztráta.

Samozřejmě, že ne vše staré je dobré! Avšak moderní doba na nás rodiče bohužel mimo jiné vyvíjí tlak, abychom své děti vychovávali jako květinky v květináči. Zahrnujeme je neustálou péčí a věcmi, maximální ochranou s důrazem na absolutní bezpečnost.

Místo aby naše děti touto ochranou sílily a byly odolnější a zdravější, tak se mnoho psychologů shoduje spíše na tom, že dnešní nejmladší generace je pravděpodobně náchylnější k psychickým problémům, možná je i méně odpovědná, samostatná a schopná si poradit a v případě nutnosti improvizovat.

Bude skvělé, když to tak nenecháme!

Témata: Mateřídouška, Děti, Chování a vztahy, květiny, Moderní doba, Psychický problém, Speciální recept, Nejmladší generace, Silný vítr, Rozbité koleno, Výčitka, Školkové dítě, Nanuk, Jak, Květ, Šumění, Letní slunce
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Kotoul a stojku by měl umět každý školák. Podívejte se, jak je dítě správně naučit
Procházková Simona
Děti a sport
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy