Maminka.czChování a vztahy

Jsou dnešní děti jako skleníkové květiny?

14. 4. 2015
Jsou dnešní děti jako skleníkové květiny?
Co mají společného bylinky z květináče, skleníkové květinky a dnešní děti?

Pokud jste někdy měli možnost pozorovat, jak nesměle roste třeba máta nebo mateřídouška za oknem v květináči, a jak se bujně vlní na záhonu, skalce či dokonce na mezi u lesa, možná si lámete hlavu, proč tomu tak je. Vždyť bylinky v květináči mívají tu nejlepší péči! Za oknem nebo na balkóně na ně nefouká silný vítr, listy jim nesežehne prudké letní slunce, ani nepoškodí kroupy, vlahou zálivku mají každý den, hnojené jsou dle sofistikovaných doporučení hnojivy dle speciálních receptur – péči mívají takřka dokonalou!

Přesto jsou tyto piplané rostlinky obvykle bleďounce zelené, s tenkým a vyčouhlým stonkem. Bylinky z květináčů jsou méně aromatické, výnosy z plodů například rajčat pěstovaných na balkóně bývají chudší. A co mají společného takové rostlinky a současné děti?

Ideální školkové dítě sedí a kreslí si (nebo skládá puzzle)

Bylinky z květináče a současné děti mají hojnost všeho; péči mívají dokonalou, o nedostatku čehokoliv lze mluvit jen stěží. Přes všechnu skvělou péči nejsou ani bylinky z květináče ani současné děti houževnatější, obratnější, šikovnější, samostatnější a z určitého úhlu pohledu možná ani zdravější.

Mnoho nebezpečných nemocí se již díky hygieně, očkování a dostatku vitamínů po celý rok sice podařilo vymítit, děti však trápí nemoci novodobé – „epidemie“ stále se rozrůstající rodiny alergií, ekzémů, astma apod. Lehčí viróza propukne, jakmile si dítko nevezme čepici a punčocháče. Moderní děti dokonce často bolívají záda a mají ploché nohy, své dny totiž často tráví „pod střechou“ a velmi staticky – ve školce, škole, v družině, doma u televize či počítače.  Dokonce je mnohdy nežádoucí, aby se děti více pohybovaly!

Ideální školkové dítě sedí a kreslí si, vybarvuje, tvoří nebo skládá puzzle. Jenže lidské tělo bylo stvořeno k pohybu – jsme chodci, jsme běžci, potřebujeme slunce, pohyb, přírodu a s trochou nadsázky i vítr ve vlasech a trochu hlíny za nehty. Také si vybavíte, jak spokojeně děti působí, když stráví prázdniny u babičky na venkově? Jak jsou nadšené, když mají o víkendu šanci „lítat“ dva dny venku?

Co děti naučí rozbité koleno?

Rostliny bývají neuvěřitelně životaschopné, od přírody mají naprogramovanou obrovskou sílu a vůli k životu. Vůli klíčit a růst kdekoliv – třeba jako břízka za komínem, nebo podběl v prachu na kolejích.  I děti tyto schopnosti mají, pokud je však o ně systematicky neolupujeme a dopřáváme jim dosyta „lítat“ venku, řádně se ušpinit, vymáchat se v louži a třeba si i rozbít koleno.

Rozbitá kolena, která předešlým generacím přísní rodiče polévali kysličníkem a drhli kartáčkem, nás mnohdy naučila padat šikovně, nebo raději bolest překousnout a odřeninu maskovat, abychom se vyhnuli výčitkám a pekelnému šumění peroxidu.

Na třešních a zapovězeném nanuku si pochutnali šikovní

Dny trávené venku v triku a kraťasech činily děti otužilejšími. Obratnost a schopnost si poradit byly požehnáním; dopravily malého mlsouna do koruny třešně nebo mu díky pár vráceným (dlouho hledaným) vratným lahvím zajistily zapovězený nanuk. Klíče na krku spolu s absencí mobilního volání daly dítku pocit skutečné odpovědnosti, včetně důsledků, které přinese jejich ztráta.

Samozřejmě, že ne vše staré je dobré! Avšak moderní doba na nás rodiče bohužel mimo jiné vyvíjí tlak, abychom své děti vychovávali jako květinky v květináči. Zahrnujeme je neustálou péčí a věcmi, maximální ochranou s důrazem na absolutní bezpečnost.

Místo aby naše děti touto ochranou sílily a byly odolnější a zdravější, tak se mnoho psychologů shoduje spíše na tom, že dnešní nejmladší generace je pravděpodobně náchylnější k psychickým problémům, možná je i méně odpovědná, samostatná a schopná si poradit a v případě nutnosti improvizovat.

Bude skvělé, když to tak nenecháme!

Témata: Děti, Chování a vztahy, Květ, Psychický problém, Speciální recept, Školkové dítě, Silný vítr, Výčitka, Květiny, Moderní doba, Nejmladší generace, Nanuk, Letní slunce, Rozbité koleno, Šumění, Jak

Mohlo by vás zajímat
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Horoskopy

Kozoroh Za prodloužené volno jste moc rádi. Rozhodně však nebudete lenošit a vydáte se někam do přírody, anebo…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné