Maminka.czZdraví

Jsou důvody proč se bát hormonální antikoncepce?

Ulekare.cz Ulekare.cz 19.  5.  2015
Hormonální antikoncepce: Někdo ji zatracuje, jiný naopak vychvaluje. Je to jako se vším. Vše má svůj rub i líc.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak to zařídila příroda

Pojďme se nejprve v rychlosti podívat, jak hormonální antikoncepce funguje. V průběhu menstruačního cyklu se v organismu ženy střídají hladiny hormonů – estrogenů a progesteronu – za účelem připravit ženu na otěhotnění, těhotenství udržet anebo ženu připravit na další cyklus.

Pokud žena otěhotní, hladina hormonů se relativně ustálí za převahy progesteronu. Hormonální antikoncepce dělá jednoduše to, že v ženském těle navodí podobnou hormonální rovnováhu jako v těhotenství. Je totiž velmi vzácné, aby těhotná žena přímo v průběhu těhotenství opět otěhotněla.

Co víme o hormonální antikoncepci

Forem a složení hormonální antikoncepce je několik typů, my se ale zaměříme na ten nejužívanější. Tím je kombinovaná perorální antikoncepce, což znamená antikoncepce užívaná ve formě pilulek s obsahem estrogenů a gestagenů.

Hormonální antikoncepce prošla velkým vývojem – jeho výsledkem je stále nižší množství estrogenní složky a zdokonalené molekuly složky gestagenové. Gestageny jsou látky napodobující účinek tělu vlastního progesteronu. V současnosti je na trhu již čtvrtá generace hormonální antikoncepce – oproti předešlým má výhodu léčebného vlivu na aknéa otoky a minimálního vlivu na přibývání na váze.

Přínosy hormonální antikoncepce

 

  • Nejefektivnější antikoncepční metoda vůbec.

  • Úprava menstruačního cyklu a z toho vyplývající úleva od silné a bolestivé menstruace včetně zabránění vzniku anémie.

  • Pozitivní vliv na kvalitu pleti.

  • Brání řídnutí kostí.

  • Snižuje riziko některých rakovin, jako je rakovina dělohy nebo vaječníků.

Riziko žilní trombózy

Řekli jsme si, že hormonální antikoncepce navozuje u ženy obdobný stav jako v těhotenství. Proto je také výskyt rizika žilní trombózy často porovnáván s těhotnými ženami. Jak uvádí MUDr. Josef Záhumenský, těhotná žena má až 6× vyšší riziko vzniku žilní trombózy oproti netěhotné.

Uživatelka hormonální antikoncepce má toto riziko 3× vyšší oproti neuživatelce, ale 2× nižší oproti těhotné ženě. V ohrožení jsou zejména ženy trpící nepoznanou vrozenou poruchou srážlivosti krve.

Mezi další rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce patří:

  • možné negativní ovlivnění funkce jater,

  • vyšší výskyt žlučníkových kamenů,

  • nepohodlí ženy ve formě bolesti hlavy, pocitu na zvracení či napětí prsou.

Role lékaře

To, aby pro vás byla hormonální antikoncepce přínosná, by měl mít na starosti především váš gynekolog. Nejméně závažná rizika, jako jsou bolest hlavy nebo napětí prsou, lze poměrně snadno vyřešit změnou typu hormonální antikoncepce. Závažnějším rizikům pak lze účinně předcházet při náležité péči lékaře, a to pečlivým zhodnocením vaší zdravotní historie či vhodnými diagnostickými testy.

Témata: Zdraví, Web Ulékaře.cz, Antikoncepce, Hormonální antikoncepce, Uživatelka, Hormon, Důvod, Velký vývoj, Srážlivost krve, Zdraví na Heureka.cz