Maminka.czČasopis Maminka

Jsou nejstarší děti vůdci a nejmladší rozmazlení benjamínci? Víme, jak děti ovlivňuje pořadí narození

Opravdu platí, že nejstarší děti jsou rození vůdci a nejmladší rozmazlení benjamínci? A co ti prostřední? Na odpovědi jsem se ptala Moniky Němcové, která se věnuje rodinným konstelacím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vás ovlivnilo pořadí, do kterého jste se narodili? A přistihli jste i sami sebe, že ve výchově přistupujete jinak k prvorozenému a jinak k nejmladšímu členovi rodiny? Ono je to i logické, čím víc zkušeností a nadhledu máme, tím víc se mění i náš výchovný postoj.

Moje rodičovská evoluce by se dala s nadhledem popsat takto: Když jsem zjistila, že jsem poprvé těhotná, okamžitě jsem přestala pít kávu a nepila ji ani po celou dobu kojení. U druhého dítěte jsem pila kávu bez kofeinu. U třetího jsem si řekla, že jedno kafe denně přece nevadí. No a u čtvrtého jsem dospěla k tomu, že pokud si nedám denně aspoň dvě, nemůžu prostě fungovat. Tahle paralela dost trefně vystihuje postupné uvolňování mých rodičovských hranic.

Co jsem u prvního dítěte řešila, u třetího jsem občas nechávala plavat. Už jsem totiž věděla, že to řešit nemá cenu. To se samozřejmě promítlo i do mých dětí. Nedávno jsem vyslechla rozhovor svých synů, kdy nejstarší komentoval domácí úkol mladšího bratra: „Tak naškrábanou písanku by mi mamka v první třídě nikdy nedovolila odevzdat a tobě se pod to klidně podepíše?“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Rodina a vztahy, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Rodiče, Sourozenci, Rodinné konstelace, Benjamin, Nadhled, Filozof, Nejstarší dítě, Jasný, Monika Němcová, Děti, Matyáš, NEPŘIJMOUT, Praha, Benjamínek, Narození, Marie Montessori
Mohlo by vás zajímat