Maminka.czJen pro maminku

Jsou šperky při alergii na kov tabu?

Prezentace klienta
22. 5. 2019
Jsou šperky při alergii na kov tabu?
Kůže je největším orgánem lidského těla. Stejně, jako bedlivě sledujeme množství cukrů nebo tuků v krvi, abychom předešli onemocnění oběhové soustavy, je také potřeba sledovat sebemenší změny na povrchu těla. Zarudnutí a svědění pokožky může mít sice různé příčiny, ale dost možná to může být také alergie na kov. Je vám tedy v tomto případě nošení šperků navždy zapovězeno?

Když nošení šperků bolí

Možná už se vám někdy stalo, že vás ruka, na které nosíte hodinky nebo třeba stříbrné prstýnky začala svědit, a když jste je sundali, měli jste kůži pod nimi zarudlou? Přesně tak se projevuje alergická reakce na kov. Jedná se o nejčastější tzv. kontaktní dermatitidu, která se vyskytuje při styku s alergenem, kterým je v tomto případě nikl, chrom, kobalt, měď nebo mosaz. Projevuje se právě zarudnutím pokožky, svěděním, vyrážkou či výskytem vodnatých puchýřků nebo šupinek. U silnějších alergiků mohou tyto alergeny dokonce vyvolat problémy s dýcháním.

To, že se jedná o alergii, a ne nějaké dočasné podráždění pokožky poznáte tak, že když se opakovaně kůže potká s kovem, reaguje naprosto stejně. Větší predispozice pro vznik takové alergie mají lidé, kteří trpí například atopickým ekzémem, astmatem nebo mají z jiných důvodů sníženou obranyschopnost.

Klepněte pro větší obrázek

Není všechno zlato, co se třpytí

Mezi největší škodiče patří bižuterie. Je to totiž obecný kov, většinou s příměsí některého z iritantů. Říkáte si, že jste z obliga, protože všechny vaše šperky, snubní prsteny nevyjímaje, jsou ze zlata nebo stříbra? Bohužel, i tak byste měli zbystřit. Levnější zlaté nebo stříbrné šperky totiž obsahují příměsi jiných kovů nebo slitin, které posléze mohou způsobovat podráždění. Problematické mohou být také klenoty z růžového zlata. Pro docílení jejich načervenalé barvy se totiž používá měď, tedy další potenciální alergen.

Život bez šperků?

I s alergií na kovy se však můžete zkrášlit blyštivými klenoty. Je však potřeba jednotlivé kousky pečlivě vybírat. Při výběru zlatých šperků v klenotnictví poptávejte ty produkty, které mají 14 karátů a více, navíc bez příměsi niklu nebo kovu, který vaše kůže netoleruje. Fandíte-li spíše bílým kovům, řešením pro vás bude nechat si své stříbro či bílé zlato porhodiovat. A pokud chcete 100% jistotu, že si své drahocenné kousky budete užívat bez alergických reakcí, volte šperky z platiny. Ta je nejen pověstná svou odolností, ale je také hypoalergenní.

Klepněte pro větší obrázek

Kovy a dětská ouška

Velmi opatrní pak buďte při výběru prvních náušniček. Máte-li podezření, že by vaše dítě mohlo být na kovy alergické, případně nechcete-li pokoušet osud, pátrejte v kategoriích dražších šperků. Zpravidla totiž platí, že čím dražší šperk, tím čistější kov. Je jasné, že kupovat malému děvčátku platinové náušnice se nemusí vyplatit, zejména když při veselém dovádění o ně může snadno přijít. V tom případě jsou nejlepší volbou právě zlaté nebo stříbrné náušnice s vrstvičkou rhodia. Další, velmi oblíbenou a levnou variantou jsou šperky z chirurgické oceli. Ty jsou však vhodné pouze pro dítka, která prokazatelně žádnou alergií netrpí, neboť ocel může obsahovat stopy niklu a železa.

Pokud vás tedy doposud hodina šperku na ruce stála dva dny léčby následků, nezoufejte. Naštěstí již existují možnosti, díky kterým si oslnivou krásu diamantů budete moci užívat i bez svědění a červených fleků!

Témata: Jen pro maminku

Mohlo by vás zajímat
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Vnouče mělo do rodiny přinést radost, místo toho je zdrojem konfliktů
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!

Horoskopy

Štír Na víkend jste se těšili celý pracovní týden, protože si potřebujete vážně odpočinout. Už jste na to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Helena, Jelena, Ena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu