[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Většina žen hodnotí aktuální stav českého porodnictví celkem kladně. Podle mínění 73 % potenciálních matek je jeho stav dobrý, dle 14 % špatný (z toho pouze 2 % považují české porodnictví za velmi špatné). Více než 2/3 sledované cílové skupiny (67 %) hodnotí české porodnictví jako lepší nebo stejné v porovnání s okolními státy, naopak 17 % respondentek jej hodnotí jako horší.
Jaké jsou podle názoru žen hlavní pozitiva českého porodnictví? České porodnictví je spontánně nejvíce spojováno s kvalitou a odborností lékařů i personálu porodnic (14 %).
Mezi další kladné stránky českého porodnictví řadí respondentky hrazení nákladů, možnost volby zařízení i porodu, chování a přístup personálu a celkovou péči o matku i dítě (7–8 %). O něco méně častá je spojitost s kvalitou nemocnic a s dostupností péče (5–6 %).
Hlavním nedostatkem českého porodnictví je podle žen přístup personálu k rodičkám. To, že je necitlivý, nepříjemný nebo arogantní uvedlo 11 % dotazovaných. Celým 6 % žen pak vadila zastaralost vybavení porodnic i používaných metod a nedostatek personálu.
Jako další negativa uvádějí ženy kapacitu a dostupnost porodnic i lékařů (5 %) a také nedostatek empatie, respektu k matkám a nerespektování jejich přání a požadavků (5 %).
„V Porodnici Mělník si uvědomujeme, že individuální přání a potřeby rodičky jsou velmi důležité a klademe na jejich respektování velký důraz. Jsme připraveni přizpůsobit se jejich porodnímu plánu, ať už jde o výběr hudby, aromaterapie nebo konkrétní porodní polohy. Naše filozofie je jednoduchá: rodička by měla mít kontrolu nad svým porodem,“ říká Pavla Jelínková, vrchní sestra manažerka Porodnice Mělník.
Při hodnocení nabídnutých faktorů českého porodnictví souhlasí dotazované ženy nejvíce s tím, že je nakloněno spíše porodům v porodnicích (89 % souhlasí). Respondentky jsou také ve výrazné shodě s tvrzením, že české porodnictví je na dobré úrovni (84 %), má kvalitní přístrojové vybavení a kvalitní odborný personál (82 %). Dotazované se pak ovšem již méně shodují s tím, že české porodnictví respektuje osobnost a potřeby matek (56 %) nebo vede pracovníky k osobnímu přístupu k matkám (51 %).
V české populaci zcela jednoznačně převažuje názor, že lepší je rodit v porodnici než doma. Porodnici preferuje 86 % dotazovaných žen, porod doma pak pouze 6 %.
Pozitiva porodu v porodnici vidí ženy především v zajištění porodu, omezení nebo řešení případných komplikací, dále pak v rychlé pomoci v případě nastalé komplikace (25 %), lékařském dohledu (22 %) nebo potřebné vybavenosti (17 %).
„Ačkoli porod doma může některým ženám nabídnout pohodlí a známé prostředí, nemůže konkurovat komplexní péči, odbornosti a záruce bezpečnosti, které nabízí porodnice. I když může běžný porod probíhat bez problémů, mohou se objevit komplikace ohrožující zdraví matky a novorozence. Z tohoto důvodu je klíčové, aby u každého porodu byl přítomen odborník s patřičným vzděláním a praxí, který umí tyto komplikace včas rozpoznat a adekvátně zasáhnout,“ doplňuje MUDr. Radek Havlas, primář Porodnice Mělník, pro kterou agentura STEM/MARK průzkum realizovala.
Jako nevýhody porodu v porodnici uvádějí respondentky především osobní psychické faktory. Nejčastěji se jedná o neosobní přístup k matce (12 %), neochotný, nepříjemný personál (11 %) a cizí neznámé prostředí (11 %). Dále ženy zmiňují možný stres, nedostatek soukromí, neosobní prostředí a také nerespektování přání budoucí matky (5–9 %).
Jako pozitiva domácího porodu ženy uvádějí především známé domácí prostředí (45 %), klid a pohodlí (28 %). Jako pozitivní je uváděno také soukromí a osobní přístup k rodičkám (11 %) nebo jejich uvolněnost, bez stresu (10 %). Naopak negativa domácího porodu nejčastěji ženy vidí v komplikacích (50 %), které mohou nastat. Dále je jako negativní faktor vnímána nepřítomnost lékaře (15 %), absence přístrojů a dalšího vybavení (11 %) nebo nemožnost rychlé pomoci (9 %).
Domácí porody jsou v ČR spíše výjimkou, pouze 1 % respondentek uvádí, že jejich poslední porod proběhl doma. (Výzkum nesledoval, zda šlo o plánovaný či vynucený domácí porod).
Ženy, které již rodily, převážně uvádějí, že porod splnil očekávání (41 %) nebo byl lepší, než očekávaly (34 %). Negativní zkušenost s porodem má ¼ matek (25 %), 9 % z nich tvrdí, že porod byl u nich výrazně horší, než očekávaly.
Z nabídnutých faktorů, které mohou ovlivňovat volbu porodnice, považují ženy za nejdůležitější (90 % a více) jednak faktory kvality porodnice – odbornost, zkušenost personálu a technické zabezpečení, vybavení, ale také faktory přístupu k matce – kontakt s narozeným dítětem, osobní přístup personálu, zajištění soukromí, možnost zapojení otce. O něco méně důležité při rozhodování jsou rady lékaře, vzdálenost od bydliště a stravování (77–87 %). Relativně nejméně důležité (56–59 %) je okolí porodnice a také cena.
Podle čeho si rodičky porodnici vybírají? Spontánní odpovědi na otevřenou otázku potvrdily předchozí výsledky, že pro výběr porodnice jsou důležité dvě skupiny faktorů. Jednak technické charakteristiky – vybavení porodnice, které by mělo být kvalitní, moderní, špičkové apod., ale také prostředí v porodnici, které by mělo být nejen příjemné, ale také domácí, rodinné, intimní, čisté apod.
Snad ještě důležitější je ale personál porodnice, který by měl být nejen profesionální, kvalifikovaný a zkušený, ale také příjemný a empatický. Ženy považují za důležitý přístup k rodičkám, který by měl být nejen profesionální, ale také lidský, osobní, respektující. Pokoje by měly zajišťovat soukromí, domácí charakter, nadstandardní vybavenost. Důležitá je pro ženy dle výzkumu také čistota.
Zdrojem informací o porodnicích jsou hlavně ty neformální a individuální. Nejčastěji ženy informace získávají od přátel a známých (79 %) nebo na internetu (54 %). Je zde pochopitelně i osobní zkušenost (35 %) a rady, doporučení lékaře (33 %). Odborné publikace, časopisy, ale také klasická média jako zdroj informací využívá jen 11 % respondentek.
Průzkum realizovala agentura STEM/MARK v srpnu 2024 a to na vzorku 1005 žen ve fertilním věku 18–45 let, které uvažují o dítěti.