[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Přizpůsobit se životu s novým členem domácnosti má svá úskalí. Ať už jsou to bezesné noci, nekonečné přebalování a časté krmení. Může se zdát, že den nemá dost minut na to, abyste udělala všechno. Zvláště pokud jde o vaše vlastní potřeby. Ale starat se o sebe není luxus, je to nutnost.
Cítit se po porodu v nepohodě ale není nic neobvyklého. „Určitá míra psychické nepohody je v počátcích mateřství běžná. Je to přece jen nová životní situace, a to i v případě, že už má žena starší děti. Každá nová situace přináší určitou míru obav a vyžaduje laskavost sama k sobě a schopnost přijímat podporu a pomoc,“ říká porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková.
Poporodní deprese a další psychické obtíže postihnou podle statistiky v České republice více než 15 procent žen. Závažnější je poporodní psychóza, která se ale vyskytuje vzácně, zhruba u 1:1000 žen. „Poporodní deprese se vyznačují typickými příznaky, jako je skleslá nálada, výrazná únava, iracionální obavy, nezájem o okolní svět, zpomalené tempo i pocit, že se svět odehrává jako film, jako by žena nebyla součástí. Trvají dva týdny a déle a ženu či její okolí nepříjemně omezují,“ vysvětluje Kristina Zemánková.
Pro poporodní depresi je také typický pocit zahlcení, přílišný strach ze selhání a podobně. „V takovém případě bývá užitečné vyhledat odbornou pomoc, poradit se s porodní asistentkou, gynekologem nebo praktickým lékařem,“ radí Kristina Zemánková. Stydět se nemusíte, naopak je potřeba tento stav řešit. Jak dále říká, pomáhá psychoterapie a někdy může být užitečné ji na přechodnou dobu doplnit farmakoterapií. „I v takovém případě ale není potřeba přestat kojit,“ radí. A kdy zpozornět? „Ve chvíli, kdy žena cítí, že jí není dobře, že není ve své kůži. Tehdy nejpozději potřebuje podporu a úlevu. Pokud má pocit, že jí to přerůstá přes hlavu a ztrácí se v sobě nebo ztratila sebe, pak potřebuje odbornou pomoc,“ dodává.
Nejlepší je samozřejmě takovým potížím předejít. Kristina Zemánková doporučuje desatero prevence psychického trápení po porodu. Co do něj patří?