Maminka.czPsychika

Jste čerstvě po porodu? Nedivte se, když budete cítit nejistotu nebo strach. Desatero pro mámy, jak být ve větší pohodě

aši 28.  2.  2024
Novopečené maminky často zažívají pocity nejistoty a obavy, z čehož může vzniknout nepohoda. Je to normální, ale je dobré si uvědomit, že důležité je pečovat nejen o miminko, ale také o svou duši.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přizpůsobit se životu s novým členem domácnosti má svá úskalí. Ať už jsou to bezesné noci, nekonečné přebalování a časté krmení. Může se zdát, že den nemá dost minut na to, abyste udělala všechno. Zvláště pokud jde o vaše vlastní potřeby. Ale starat se o sebe není luxus, je to nutnost.

VIDEO:  Jako v akváriu, myšlenky na sebevraždu: Poporodní depresi zažila dvakrát

Nepohoda je běžná věc

Cítit se po porodu v nepohodě ale není nic neobvyklého. „Určitá míra psychické nepohody je v počátcích mateřství běžná. Je to přece jen nová životní situace, a to i v případě, že už má žena starší děti. Každá nová situace přináší určitou míru obav a vyžaduje laskavost sama k sobě a schopnost přijímat podporu a pomoc,“ říká porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková.

Pozor na trvalejší skleslou náladu

Poporodní deprese a další psychické obtíže postihnou podle statistiky v České republice více než 15 procent žen. Závažnější je poporodní psychóza, která se ale vyskytuje vzácně, zhruba u 1:1000 žen. „Poporodní deprese se vyznačují typickými příznaky, jako je skleslá nálada, výrazná únava, iracionální obavy, nezájem o okolní svět, zpomalené tempo i pocit, že se svět odehrává jako film, jako by žena nebyla součástí. Trvají dva týdny a déle a ženu či její okolí nepříjemně omezují,“ vysvětluje Kristina Zemánková.

Kdy je potřeba vyhledat odborníka?

Pro poporodní depresi je také typický pocit zahlcení, přílišný strach ze selhání a podobně. „V takovém případě bývá užitečné vyhledat odbornou pomoc, poradit se s porodní asistentkou, gynekologem nebo praktickým lékařem,“ radí Kristina Zemánková. Stydět se nemusíte, naopak je potřeba tento stav řešit. Jak dále říká, pomáhá psychoterapie a někdy může být užitečné ji na přechodnou dobu doplnit farmakoterapií. „I v takovém případě ale není potřeba přestat kojit,“ radí. A kdy zpozornět? „Ve chvíli, kdy žena cítí, že jí není dobře, že není ve své kůži. Tehdy nejpozději potřebuje podporu a úlevu. Pokud má pocit, že jí to přerůstá přes hlavu a ztrácí se v sobě nebo ztratila sebe, pak potřebuje odbornou pomoc,“ dodává.

Desatero, jak být po porodu vyrovnanější

Nejlepší je samozřejmě takovým potížím předejít. Kristina Zemánková doporučuje desatero prevence psychického trápení po porodu. Co do něj patří?

  1. Ideální je připravit se na šestinedělí ještě před porodem. Zjistěte si nejdůležitější informace ohledně toho, jak bude vaše tělo regenerovat po porodu, o kojení a péči o miminko. A také kontakty na osoby, které vám můžou pomoci, jako je porodní asistentka, dula nebo laktační poradkyně.
  2. Zajistěte si praktickou pomoc – kdo bude po porodu vařit, kdo se bude starat o domácnost, kdo zajistí nákupy a další potřebné věci, abyste vy mohla odpočívat, regenerovat a věnovat se miminku a nemusela řešit nic jiného.
  3. Dobře zvolte, koho pozvete na poporodní návštěvy. Zlaté pravidlo zní, pusťte k sobě jen toho, kdo vám přichází pomoct, ne toho, kdo vám přidělává práci!
  4. Nechte se opečovávat – ve zdravém těle zdravý duch, jak se říká. Můžete si dopřát třeba masáž od porodní duly, která přijde k vám domů.
  5. Jezte dostatek vitaminů a neodbývejte se v jídle, jezte co nejzdravěji a nezapomínejte ani na pitný režim.
  6. Nemějte na sebe přehnané nároky. Dítě nepotřebuje dokonalou mámu, dítě potřebuje hodně kontaktu a emoční pohodu.
  7. Máte starosti? Nebuďte na to sama. Popovídejte si s kamarádkou, psycholožkou, porodní asistentkou, můžete cokoli. Trápí vás vzpomínky na porod? Možná jde o poporodní trauma a mohlo by být úlevné mít odbornou podporu.
  8. Sdílejte svoje pocity s ostatními maminkami, je skvělé nebýt na to sama. Můžete zajít do mateřského centra, nebo se spojit s jinými ženami v různých podpůrných skupinách na sociálních sítích.
  9. Nevyžádané rady si neberte osobně. Největší odborník na vaše dítě jste vy.
  10. Možná nejtěžší rada. Naučte se nastavovat hranice a říkat si o pomoc.      Většina blízkých ráda věnuje svůj čas a prostředky na to, abyste se cítila v pohodě.
Šestinedělí je stále tabu. Poradíme vám, jak se na něj připravit, abyste ho prožila v klidu
Témata: Porod, Miminko, Psychika, Šestinedělí, Poporodní deprese, Porodní asistentka, Nejistota, Velká pohoda, Máma, Česká republika, Pocit, Kristina Zemánková, Pohoda, Nepohoda