Maminka.czČasopis Maminka

Jste opravdu v jiném stavu? U každé ženy jsou signály jiné

Zuzana Labudová 8.  6.  2012
Jste opravdu v jiném stavu? U každé ženy jsou signály jiné
Některé ženy prý poznají, že jsou těhotné, ještě předtím, než si udělají těhotenský test nebo jim graviditu potvrdí lékař. Jaké jsou nejčastější první známky jiného stavu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Gravidita vzniká, když dojde ke spojení mužské a ženské pohlavní buňky, tedy spermie a vajíčka. Spermie vznikají v semenných kanálcích varlat, odkud putují přes nadvarlata k prostatě, kde vzniká ejakulát, který je při mužském orgasmu vstřikován do ženské vaginy. V jednom mililitru ejakulátu je v ideálním případě asi 30 milionů spermií, při jedné ejakulaci opustí mužské tělo asi pět mililitrů této doslova životodárné tekutiny. Děvčátka mají při narození ve vaječníku asi 300 tisíc vajíček, která po nástupu menstruace postupně dozrávají a z vaječníků se uvolňují.

Když se spermie dostanou přes děložní hrdlo do dělohy a vejcovodu, setkají se s vajíčkem a jedna z nich do něj pronikne. Tak dochází k oplodnění, o němž ovšem v tuto chvíli žena ještě nemá ani ponětí. Že byla oplodněna, zjistí většinou zhruba o čtrnáct dní později, podle těhotenských příznaků. Ty lékaři dělí do tří skupin: na nejisté, pravděpodobné a jisté. Do první je možné zařadit celkové změny, které gravidita v organismu i psychice ženy vyvolá. Patří sem především prudké změny nálad, velká únava, mdloby a závratě a později i nevolnost. Zařadit sem můžeme také pocit velkého napětí v prsech a jejich zvětšování.

UDRŽTE SI PŘEHLED: Gravidita není nemoc: Na co dát pozor a čeho se naopak nebát?

Některé ženy pociťují v prvním těhotenství tyto příznaky tak intenzivně, že v další graviditě vědí bezpečně, že jsou těhotné, ještě než jim vynechá menstruace. Právě nedostavení se pravidelného měsíčního krvácení je hlavním příznakem z druhé skupiny pravděpodobných symptomů, i když absence menses může mít samozřejmě i řadu jiných příčin. Jistotu vám pak přinese těhotenský test, ať už z moči, nebo krve, či ultrazvukové vyšetření, které dnes dokáže těhotenství potvrdit velmi brzy po oplodnění. Příznaků gravidity je řada a není vůbec nezbytné, aby se u vás projevily všechny. Navíc existují i ženy, které by – nebýt lékařského potvrzení – o svém těhotenství nevěděly až do té doby, než se jim děťátko začne v bříšku citelně hýbat, protože prostě žádné známky jiného stavu nepociťují. I to je zcela normální.

Výjimky potvrzují pravidlo

Ze všech pravidel existují výjimky a v případě těhotenství to platí také. Přestože je za klasický příznak pokládáno především vynechání menstruace, existuje nemálo žen, které ještě jednou, dvakrát či vícekrát slabě odmenstruovaly i přesto, že byly těhotné. Příčinou může být to, že tělo si prostě zvyklo menstruovat, takže v období, kdy se měla dostavit menstruace, je ke slabému krvácení či špinění náchylné. Může se také stát, že právě v době očekávané menstruace takzvaně „odšpiníte“ hematom, který se v děloze v počátku gravidity poměrně často vyskytuje.

Mnoho žen popisuje nepřekonatelnou únavu, nutnost lehnout si aspoň na chvíli během dne a usínání při Večerníčku se staršími dětmi v prvních týdnech těhotenství. Je ale řada těch, kterým s pozitivním těhotenským testem energie naopak výrazně přibylo, mají sil na rozdávání a vrhají se do spousty rozličných aktivit. Obojí je v normě a není důvod, proč byste měla odpočívat, pokud se vám chce tančit či plavat. Podobné je to se známými „těhotenskými nevolnostmi“.

Pravda je, že mezi druhým a osmým týdnem gravidity mírná až těžká nevolnost se zvracením či bez postihne většinu těhotných.
Přestože se pro tyto situace vžilo označení „ranní nevolnost“, mnoho budoucích maminek nemůže říci, že by jim bylo v poledne či večer výrazně lépe než ráno.
Některé ženy ale těhotenskou nevolnost nikdy nezažijí.

Pravděpodobně záleží na řadě okolností včetně konstituce ženy a vzájemné interakce organismu s plodem, rozhodně ale není chybějící nevolnost důvodem k obavám. Velmi časté a těhotnými i jejich partnery radostně přijímané je zvětšování prsů, mnoho žen má ale tuto oblast zvýšeně citlivou a často je ňadra bolí i bez doteku. Většina budoucích maminek popisuje také časté nucení na močení, někdy i s mírnou inkontinencí. Embryo totiž vylučuje látky podporující produkci moči, navíc dochází k rychlému zvětšování dělohy, která pak tlačí na močový měchýř.

Ani v těchto v případech však výskyt podobných jevů rozhodně není podmínkou zdárného průběhu těhotenství. Hormonální změny, které v těle probíhají už od okamžiku početí, mohou zapříčinit také zmíněné výkyvy v náladách anebo změny v chuťových preferencích.

Nejznámějším těhotenským jídlem jsou proslulé kyselé okurky, pokud si ale uděláte mezi kamarádkami a příbuznými anketu, pravděpodobně se dozvíte, že chutě těhotných jsou opravdu velmi rozmanité – od syrečků přes zmrzlinu až po bramboráky. Mnoho maminek popisuje také nepřekonatelný odpor k některým potravinám, zejména těm s výraznou chutí či vůní. Některé těhotné bolí od začátku gravidity v podbřišku, což může být způsobeno zvětšováním dělohy a rozvolňováním vazů v pánevní oblasti. Neobvyklý není ani výtok z pochvy, jeho výskyt je ale vždy potřeba konzultovat s gynekologem, případně sekret vyšetřit, aby se pokud možno zabránilo infekci, jež by mohla nenarozené miminko uvnitř bříška ohrozit.

Jedna, nebo dvě čárky?

Těhotenské testy, respektive soupravy na domácí testování těhotenství, jsou v současné době považovány i odborníky za velmi spolehlivé. Jistotu sice poskytuje spíše krevní vyšetření, pro první orientaci je ale „čurání na papírek“ doma rozhodně příjemnější variantou. Princip všech těhotenských testů je stejný: v moči se zjišťuje hladina tzv. choriogonadotropinu, tedy těhotenského hormonu.

V lékárně si koupíte test, doma načuráte do suché a čisté nádobky, proužek do ní ponoříte k vyznačené rysce, necháte pár sekund ponořený a pak už jen čekáte na výsledek. Jedna čárka může znamenat úlevu i zklamání, dvě čárky nadšení i obavy – nebo všechno najednou. Důležité je postupovat podle návodu přiloženého k testu, postup se u jednotlivých sad může trochu lišit. V každém případě, pokud chcete zvýšit spolehlivost testování, netestujte dříve než v den vynechané menstruace a použijte ideálně první ranní moč, v níž je koncentrace hormonu nejvyšší.

Výjimku mohou tvořit ženy, které vědí, kdy mají ovulaci, protože pravidelně svůj cyklus sledují pomocí měření bazální teploty či ovulačních testů právě proto, že chtějí otěhotnět. Pokud totiž víte, že ovulujete brzy po menstruaci, můžete první test zkusit již trochu dříve než v době očekávaných měsíčků. Produkce těhotenského hormonu každopádně začíná až po úplném zahnízdění embrya do děložní sliznice a tento proces je zpravidla ukončen asi osmý den po oplodnění.

Zdaleka ovšem neplatí, že ke každému oplodnění dojde přesně v polovině cyklu.
Mnoho žen otěhotní buď těsně před, nebo po menstruaci, některé dokonce při pravidelném krvácení. Proto ať už je výsledek jakýkoli, zkuste jej po dvou třech dnech zopakovat ještě jednou. Na trhu jsou k dostání různé typy těhotenských testů v rozličných cenových relacích. Už zhruba za 30 korun koupíte jednoduchý test, který vám do tří minut prozradí, zda je ve vaší moči těhotenský hormon obsažen. Asi dvakrát tolik stojí testovací sada s krabičkou, do níž musíte moč nakapat kapátkem. Tento test je sice méně komfortní, co se manipulace týče, jeho spolehlivost je ale téměř stoprocentní.

V lékárnách mají také tzv. testovací pero, které jen ponoříte do proudu moči, nepotřebujete tedy žádnou nádobu. Tato varianta je ideální pro nedočkavé, které chtějí testovat kdekoli, ale hlavně rychle.

Zaplatíte za to asi 80 korun. Některé testy deklarují poměrně spolehlivé zjištění hodnot těhotenského hormonu již dva až tři dny před očekávanou menstruací. Velmi obezřetné by měly být ženy, které se pokoušejí otěhotnět pod dohledem lékaře. V rámci léčby neplodnosti totiž někdy bývá čekatelkám na miminko aplikován těhotenský hormon, takže výsledek testování by touto okolností mohl být zkreslen.

Lékaře však navštivte v každém případě, těhotenský test pro domácí zjištění gravidity totiž rozhodně nedokáže zjistit, zda vaše těhotenství není mimoděložní, což může při průtazích znamenat i ohrožení vašeho zdraví. Produkci těhotenského hormonu může ovlivnit i cysta na vaječníku, proto na výsledek testu zcela nespoléhejte, vše po několika dnech zopakujte a poté se vydejte ke svému gynekologovi. Opakovaný test je výhodné použít také v případě, že je na testu druhá čárka, která s velkou pravděpodobností značí těhotenství, velmi slabá, nebo ji spíš jen tušíte.

Produkce hormonu totiž v začátcích těhotenství stoupá doslova každým dnem. Každé dva až tři dny se jeho množství v krvi zdvojnásobí, vrchol nastává okolo devátého až desátého týdne těhotenství, poté mírně opadá a od 25. týdne gravidity zůstává na stejné hladině až do porodu. Vylučování tohoto hormonu končí asi týden po porodu. Pokud tedy držíte v ruce pozitivní těhotenský test jen pár týdnů po porodu, rozhodně to nebudou zbytky z minulé gravidity, ale roste ve vás nový človíček.

Kuk na mámu!

První ultrazvuk absolvujete zhruba v 6. týdnu těhotenství (počítá se od prvního dne poslední menstruace, tedy embryo je v tu dobu zhruba měsíc staré). Toto vyšetření se provádí většinou vaginální sondou, případně přes břišní stěnu – v tom případě vás lékař požádá, abyste přišla pokud možno s plným močovým měchýřem. V děloze v tuto dobu gynekolog rozpozná dutinu, v níž se objevuje tzv. žloutkový váček a zárodečný terčík, většinou už je vidět také srdeční akce plodu.

Hlavním cílem tohoto vyšetření je zjištění, zda je těhotenství uloženo v děloze. Mimoděložní gravidita je vždy patologická a je potřeba ji řešit, většinou chirurgicky, jiná cesta bohužel není a při zanedbání může být pro matku i život ohrožující. Dále se dozvíte, zda pod srdcem nosíte jeden, dva, nebo dokonce ještě více pokladů a podle srdeční frekvence je možné docela dobře určit, zda je embryo životaschopné a těhotenství se vyvíjí přesně tak, jak má. Následně vás bude čekat ultrazvuk v rámci prvotrimestrálního screeningu mezi dvanáctým a čtrnáctým týdnem těhotenství.

V tomto období se kromě vyloučení různých vývojových vad nejlépe určuje skutečné stáří gravidity. Lékař změří vzdálenost mezi temenem plodu a jeho kostrčí (ve zprávě z vyšetření najdete tento údaj u zkratky CRL, hodnota se ve 12. týdnu pohybuje většinou okolo 65 mm). Tímto způsobem se dá nejpřesněji určit předpokládaný termín porodu. Lékaři většinou chtějí těhotné vidět na kontrole již na začátku gravidity především kvůli riziku mimoděložního a zamlklého těhotenství. Druhý případ nastává tehdy, když plod v děloze prokazatelně nemá srdeční akci.

Ta by měla být patrná v sedmém týdnu gravidity. Někdy existuje důvod se domnívat, že těhotenství může být výrazně mladší, než naznačuje datum poslední menstruace, například když žena ví, že ovuluje výrazně později než v polovině cyklu. Pak je třeba zkontrolovat velikost plodu a případně počkat, zda se srdeční akce za pár dní objeví. Pokud k tomu nedojde, těhotenství bylo bohužel neúspěšné.

Na vině bývají různé chromozomální defekty, buď poškození samotného vajíčka, či spermie, anebo chyba při jejich spojení, příčinou může být také infekce nebo některé léky. Proto je dobré nespoléhat se jen na vlastní intuici, ale nechat si těhotenství potvrdit od lékaře co nejdříve, abyste se začala chovat jako skutečná nastávající maminka a přiměla k ohleduplnosti i své okolí. Jen tak budete mít největší šanci na to, že donosíte a porodíte zdravé miminko.

Témata: Časopis Maminka, Těhotenský test, Testovací sada, Stav, Zen, Klasický příznak, Jednoduchý test, Domácí test, Zamlklé těhotenství, Kaz, Nový človíček, Druhý případ, Signál, Velká únava, Srdeční frekvence, Ranní moč, Časté nucení, Těhotenskými nevolnost, Cysta, Slabé krvácení, Těhotenské testy na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie