Maminka.czChování a vztahy

Jste originál! Tak se přestaňte srovnávat s ostatními

, Časopis Moje psychologie
26. 7. 2015
Jste originál! Tak se přestaňte srovnávat s ostatními
Rady o tom, jak se máte přestat srovnávat s druhými, jsou sice dobře myšlené, ale podobné odhodlání člověku vydrží maximálně do chvíle, než dočte článek, kde se o nich píše. Co opravdu můžete udělat pro to, abyste si každý den nepřipadali jako nejhorší na světě?

Nesrovnávejte se s ideálem

Porovnáváme se s ostatními, což by nebyl problém, pokud bychom měli za vzor jednoho člověka. Většinou to ale máme obráceně. „Bereme, jak rychle běhá Pavlína, jak skvěle anglicky umí Věra, jaké nápady má Josef, jak krásnou postavu má Simona. Vyrábíme si tím neexistujícího člověka a srovnáváme se s tímto ideálem. To ale nikdy nemůže dopadnout dobře,“ varuje psycholožka Katarína Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti

Nemusíte se přestat srovnávat s nikým z nich. Ale když už máte za vzor třeba Pavlínu, zkuste se kromě běhu podívat i na to, jaká je v práci. Je třeba tak dobrá řidička jako vy? Jak to má s dětmi? A tak dále. 

Chtějte vidět souvislosti 

Podobnou chybu děláme, když se srovnáváme s ideály v médiích. Nedávno jsem dostala e-mail od kamaráda, kterého frustruje tenista Novak Djokovic. „Tak on hraje nejlíp tenis na světě, vydělává milion eur a ještě se naučí perfektně pět jazyků? Jak si nemám připadat jako lůzr, když sám sotva zvládám chodit do práce?“

Katarína Filasová říká, že u médií platí totéž, co u sociálních sítí. Díváme se na „smetanu“, s níž se každý rád pochlubí. Co ale ta obrovská práce, která tomu předcházela? Opravdu bychom chtěli mít takový život jako naše vzory se vším, co k tomu patří? Pokud ano, zkuste se sami sebe zeptat – a proč vlastně? Co vaše vzory mají a vy ne? Možná pro vás takové zamyšlení bude užitečné, abyste v životě našli, co hledáte, a mířili k tomu správnému cíli. 

Srovnejte se sami se sebou 

Když se srovnáváte s druhými, vždycky najdete minimálně jednoho člověka, který má oproti vám něco navíc. Zkuste se někdy srovnat sami se sebou, například: vy teď a vy před deseti dvaceti lety. Možná si uvědomíte obrovské úspěchy, kterých jste dosáhli a které jste postupně začali považovat za samozřejmé.

Třeba zjistíte, že to, o čem jste v pubertě snili jako o nejvyšších metách, jste o patnáct let později překonali. V tomto úhlu pohledu se zřejmě budete cítit mnohem úspěšnější a spokojenější, než když se díváte na druhé. A také je důležité si uvědomit, že se srovnáváme s těmi, kteří jsou podle našeho názoru úspěšnější a myslíme si, že tím pádem i šťastnější. Ale co ti ostatní? 

Přehoďte nastavení 

Na srovnávání se s druhými není podle Kataríny Filasové nic špatného. Problém je v tom, že srovnávání automaticky otáčíme proti sobě ve smyslu „on něco umí líp než já“. 

„Chybí nám perspektiva, že většinou porovnáváme dovednost, kterou druhý člověk hodně dlouho trénoval a do níž investoval, kdežto my jsme zase investovali do něčeho jiného,“ říká psycholožka a doporučuje naučit se srovnávat funkčním způsobem.

Kdykoli vám v hlavě zazní „ten je tak dobrej, já jsem…“, zkuste si místo toho říct: „Ten je tak dobrej, já se to taky zkusím naučit.“ Vyberte si jednu věc, kterou chcete zlepšit, a na tu se vědomě zaměřte. S vědomím, že na něčem intenzivně pracujete, se vám rázem snáz bude dívat i na ostatní, kteří se snaží zase o něco jiného. 

Maminka
Témata: Kariéra, Časopis Moje psychologie, Peníze a kariéra, Chování a vztahy, Řidička, Druhý člověk, Zamyšlení

Mohlo by vás zajímat
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Nemáš děti? Jen jedno? Mateřství je citlivé téma. A všichni se stále ptají
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
To je ale bříško! Těhotenství s trojčaty týden po týdnu na mimořádných fotkách
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Dokážeme být v redakci off-line? A co na to naše děti?
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku

Horoskopy

Blíženci Během února jste byli v jednom kole, a proto byste si měli konečně odpočinout. A netřeba ležet u…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bedřich, Albín, Albin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné