Maminka.czNež otěhotníte

Jste připraveni na dítě? 7 otázek, na které je dobré znát odpověď

Lucie Kořistová 24.  6.  2015
Jste připraveni na dítě? 7 otázek, na které je dobré znát odpověď
Mít dítě je krok, který vám změní celý život. Než se pro potomka rozhodnete, měli byste se ujistit, že to váš vztah zvládne.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dělání dětí je legrace, ale dítě ve skutečnosti všechno změní. Ten malý rozkošný poklad je váš navždy a přinese vám života spoustu změn a odpovědnosti. Jste na to připravení? Než se s partnerem rozhodnete mít dítě, měli byste si položit těchto 7 otázek a pravdivě si na ně odpovědět. Hned budete mít jasněji.

1. Už jste přemýšleli o tom, co jiného budete s miminkem dělat, než se s ním mazlit?

Děti jsou úžasné, ale vyžadují plánování. Hodně plánů. Musíte prodiskutovat, jak budete o dítě pečovat, co všechno jste ochotní obětovat - nezbyde vám žádný volný čas na vaše dosavadní koníčky, a pokud se přece jen najde volná chvilka, raději ji věnujete spánku. Když vaše dítě bude spát, vy věnujete chvilku úklidu domácnosti, ale protože jen těžko stihnete vše co dřív, je třeba prodiskutovat, kdo bude uklízet, prát, žehlit venčit psa a mít nádobí, protože jinak se vám vše sesype na hlavu. Podle odborníků mají páry, které na vše myslí předem, daleko vyšší šanci „na přežití.“

2. Jaký druh rodičů chcete být?

Byli byste rádi přísnými rodiči, kteří svého potomka tlačí k úspěchu za každou cenu? Nebo budete pro děti partnery, za kterými mohou přijít s každým problémem? Nikdo vám nemá právo mluvit do výchovy, ale měli byste mít aspoň rámcově jasno dřív, než se narodí. Musíte totiž být s partnerem zajedno, jinak se budete hádat kvůli každé výchovné maličkosti.

3. Umíte se vůbec hádat?

Možná teď na sebe v hádkách ječíte a boucháte dveřmi, ale můžete se takhle chovat i před potomkem? Vždyť ho vyděsíte k smrti. Pokud se rozhodnete mít děti, musíte zapracovat na svém umění se hádat, naučit se argumentovat, vyslechnout druhého a najít řešení, které bude vyhovovat oběma.

4. Máte smysl pro humor?

To je dobře, protože někdy vám nic jiného nezbývá. Třeba v okamžiku, kdy jsou tři ráno a vaše dítě trápí prdíky, které ho nenechají usnout, a tak pláče a pláče a nenechá se utišit. I na těch nejtěžších okamžicích je nutné si najít něco dobrého a zasmát se tomu, jinak se zblázníte.

5. Jak jste na tom finančně?

Každý z nás má potřebu jiných úspor, aby si dovolil mít dítě, ale podívejte se na své bankovní účty společně. Situaci prodiskutujte a spočítejte, jak moc dítě zasáhne do vašeho finančního rozpočtu. Je možné, že celou výbavičku dostanete, nebo zdědíte, a pak budete mít vstupní náklady výrazně nižší, než kdybyste si vše museli kupovat. Připravte se na to, že o penězích budete muset diskutovat často, takže pokud vám toto téma není příjemné, musíte se to prostě naučit.

6. Chceme dítě oba?

Dítě není ten druh rozhodnutí, kdy se jeden může do situace nechat vmanipulovat. Puzení po dítěti bude pravděpodobně silnější u žen, ale muži si musí aspoň umět představit, co všechno se v jejich životě změní a být s tím smíření. V rodičovství by měli být zapojeni oba stejně, a proto je jasné, že by s tím oba měli souhlasit.

7. Počítáme se změnami našeho sexuálního života?

Je to smutné, ale po dítěti se budete méně milovat (alespoň na čas se zdravotních důvodů). Většinou se ale tato pauza protáhne, či se změní četnost milování, protože žena je unavená svou novou rolí, nočním vstáváním a neustálým kojením. Proto si o tom promluvte ještě púřed početím, aby ypozději nedocházelo ke zbytečným hádkám. Pomazlení novorozence a jeho vůně stojí za to!

Témata: Než otěhotníte, Noční vstávání, Ota, Přísný rodič, Smíření, Děti, Odpověď, Jaký druh
Mohlo by vás zajímat
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Stejné místo i sestava, jen desítky let rozdíl. Zasmějte se u 40 rodinných momentek v proměnách času
Mrázková Dita
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Dominika Mesarošová má jasno: Druhé dítě nechci. Úkol stát se mámou jsem si už splnila
Mrázková Dita
Slavné maminky