Maminka.czTěhotenství

Jste těhotná? Těchto 6 věcí byste si měla užít dřív, než porodíte

Simona Procházková 18.  2.  2023
Jakmile otěhotníte, začne vám v hlavě vířit spousta úkolů a povinností, které musíte stihnout splnit, zařídit, naplánovat, pořídit… A tento pomyslný seznam roste rychleji než miniaturní plod v děloze, což může být stresující. Zkuste na chvíli zapomenout na výbavičku a termíny lékařských kontrol a zaměřte se sama na sebe a své potřeby a přání. Na co byste si během devíti měsíců v očekávání měla udělat čas?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Šťastná, vyrovnaná a spokojená máma rovná se šťastné a spokojené miminko, a platí to i v době, kdy svého drobečka teprve nosíte pod srdcem. Tak proč si toto jedinečné období kazit spěchem, stresem, věčným honěním se za výkonem nebo výčitkami, že ještě nemáte nakoupenou dostatečnou zásobu plenek, nemůžete se doma shodnout na modelu kočárku a miminkovská výbavička ještě pořád není vzorně nažehlená a vyskládaná do komínků?

VIDEO: Chřipka a nachlazení v těhotenství. Víte které léky můžete užívat?

Ne, opravdu nemusíte obden leštit a cídit každý kout, drbat okna do záviděníhodného lesku ani v pokleku čistit koberce! Zvolněte, zamyslete se, co vám udělá radost, zvedne náladu, příjemně vás uvolní… A s chutí do toho. Máme pro vás několik nápadů a tipů, čím si udělat těhotenství ještě krásnější a užít si čekání na potomka naplno.

Ignorujte chytré řeči a nevyžádané rady

Pro mnohé lidi ve vašem okolí bude vzdouvající se těhotenské bříško inspirací pro spousty a spousty otázek, vyprávění hororových zážitků a udílení nevyžádaných rad. O nic z toho velmi pravděpodobně nestojíte, bývá ale náročné ustát podobné konfrontace se ctí. Zachovejte klid, dýchejte zhluboka a důvěřujte jen své mateřské intuici. Ano, i ve frontě u pokladen v supermarketu, když se vás snaží zatáhnout do konverzace zvědavá spolučekatelka a dusí vás kulometnou palbou dotěrných dotazů a doporučení, zatímco vy sníte o tom, jak se doma s právě zakoupeným arašídovým máslem a sušenkami zašijete v elastických legínách zpátky k Netflixu.

Vyrazte na nejbližší veletrh pro děti

Zapátrejte na internetu, poptejte se známých… Určitě se během vašeho těhotenství bude někde v okolí konat dětský veletrh nebo prodejní výstava se sortimentem pro děti. Zajděte si tam pro inspiraci, získáte široký přehled o nabídce na trhu a zjistíte, co skutečně využijete, a bez čeho se naopak klidně obejdete. Můžete si tam prohlédnout, vyzkoušet a samozřejmě rovnou pořídit vše, co budete po porodu potřebovat.

Pod jednou střechou můžete sehnat nebo objednat vše, co vám pro miminko ještě schází, bez únavného obíhání obchodů. A co víc, na veletrzích obvykle nakoupíte se zajímavými slevami, které mohou klidně činit až 50 %. Často na podobných akcích probíhají rovněž přednášky a semináře (na témata jako kojení, koupání miminka, první pomoc pro kojence atd.), můžete tu získat zajímavé kontakty.

Zajděte si ke kadeřnici

Možná vám to připadá jako poněkud povrchní starost ve srovnání s tím, že se ve vašem životě ocitne zbrusu nový človíček. Ale buďte si jistá, že upravené vlasy po porodu pozvednou vaši náladu o několik stupňů výš. Jednak se dá předem jen těžko odhadnout, kdy se poté znovu ke kadeřníkovi dostanete, jednak si uvědomte, že vy coby maminka s novorozeným miminkem budete hlavním objektem všech fotografů v okolí.

Až si budete s odstupem času prohlížet fotografie z tohoto výjimečného období, budete si určitě blahořečit, že jste si našla na kadeřníka čas. V těhotenství navíc kvůli změnám hormonálních hladin v těle nemálo maminek potrápí rychle se mastící a zplihlé vlasy, takže péče o ně se určitě vyplatí. Budete se cítit mnohem lépe a odborník vám poradí, jak na to, abyste si zachovala kštici v té nejlepší kondici, doporučí vám vhodné přípravky, udělá zázračný zábal nebo regenerační kúru… Každá nastávající maminka si zaslouží spoustu hýčkání.

9 tipů, jak se hodit do pohody v těhotenství. Vyzkoušejte zvukové koupele a další vychytávky

Zorganizujte dámskou jízdu

Samozřejmě narození dítěte neznamená, že už byste nikdy nikam nevyrazila, ale nějaký čas bude trvat, než si zvyknete na nový řád a režim a sžijete se s novým človíčkem, který vás navíc bude potřebovat mít neustále nablízku. Dopřejte si proto bez výčitek ještě před odjezdem do porodnice akci, která bude patřit jen vám. Je úplně jedno, jestli pozvete k sobě do obýváku dvě nejlepší kamarádky a uděláte si pyžamový večírek nebo zajdete s partou kolegyň do kina či divadla a zakončíte výpravu dokonalou večeří nebo si společně užijete „holčičí“ wellness víkend na horách… Jediné, na čem záleží, je to, abyste si užila odpočinek, zábavu a společnost vašich oblíbených žen a načerpala co nejvíc pozitivní energie.

Hýčkejte se a plňte si přání

Vyrůstá ve vás člověk, což je neskutečně náročná práce, která z vás doslova vysává energii. I když právě spíte nebo sedíte na gauči před televizí. Vaše tělo „maká přes čas“ a měla byste mu jeho maximální úsilí oplácet poctivou péčí. Dopřejte mu hýčkání, které si bezpochyby zaslouží, naslouchejte jeho potřebám. Požádejte partnera o jemnou masáž zad, objednejte se na kosmetiku nebo pedikúru, jděte si zaplavat do bazénu, uvelebte se ve voňavé vaně s rozečtenou knížkou, kupte si nekřesťansky drahý krém nebo luxusní ovocný čaj, jděte se každý den aspoň na chvíli projít na vzduch, dělejte to, co vás baví a těší.

Co ve finále skutečně potřebujete pro bezproblémové těhotenství? „Opravdu pohodlné boty, teplou vanu, polohovací polštář žížalu, dostatečně pevnou, ale zároveň pohodlnou mateřskou podprsenku, zázvorové bonbony a kvalitní suchý šampon. A k tomu aspoň jednu kamarádku, která bude ochotná poslouchat vaše hormonální stížnosti a nářky v jakoukoli denní dobu," říká s úsměvem Šárka, maminka dvou malých holčiček.

Pořiďte co nejvíc fotek

Foťte a foťte. I když se cítíte oteklá a nafouklá jako balon a jste v jednom kuse zpocená, máte neupravené vlasy a neoholené nohy. Nezapomínejte, že vaše tělo tvoří zázrak, jste dárkyní nového života a později se za tímto obdobím budete ráda ohlížet. Přestože se teď zrovna cítíte pod psa a jako neforemný, neohrabaný hroch. Pořizujte fotky i videa, čím upřímnější a reálnější, tím lépe.

Požádejte partnera, aby zachytil pár naprosto „obyčejných“, a přesto zázračných okamžiků – jak podřimujete na gauči ve svém oblíbeném vytahaném tričku nebo sledujete film v televizi s talířem s večeří položeným na břiše. Uvidíte, nebudete toho litovat, třebaže zrovna nemáte náladu na pózování před objektivem, za pár let budete ráda, že jste si takové fotky udělala. Vaše dítě určitě bude zajímat, jak vypadalo ještě v bříšku, vy si nad podobnými fotkami nostalgicky zavzpomínáte.

Nezapomeňte si udělat i těhotenské fotky s nastávajícím tatínkem. Je úplně jedno, jestli kvůli tomu navštívíte profesionálního fotografa nebo vás zvěční kamarád na zahradě za domem. Získáte tak zdokumentované vzpomínky, k nimž se budete oba rádi vracet.

Témata: Těhotenství, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Jen pro maminku, Od těhotenství k porodu, internet, Zdraví žen, Netflix, Děloha, Veletrh, Fotka, Komín, Maminka, Mela, Hroch, Výbavička