[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Trvalo mi dlouho, než jsem na to přišla. A ještě déle, než jsem to uvedla do praxe. Vždycky jsem si totiž zakládala na tom, že jsem schopná dělat spoustu věcí najednou, dodržovat termíny a přitom nepotřebovat diář, protože mám přece hlavu. Něco na způsob ségry Supermana. Pokud jsem na něco zapomněla, nebo něco nestihla, tvrdila jsem, že jde o výjimečné a ojedinělé selhání.
Jakmile se mi narodily děti, výjimečná a ojedinělá selhání se začala poněkud hromadit. Měla jsem vždy rozjetou spoustu projektů a bojovala na mnoha frontách. Jenže místo toho, abych se cítila jako superhrdinka, připadala jsem si spíš jako hadr na podlahu.
Pak mi kamarádka vykládala o pracovním školení, které absolvovala s profesionálním koučem. V jeho rámci se dozvěděla, jak obrovským žroutem energie je takzvaný multitasking, kdy se člověk snaží souběžně vykonávat hned několik věcí najednou. Čím déle mluvila, tím víc jsem se v jejím popisu poznávala.
Poprvé v životě jsem si koupila pracovní diář a začala do něj systematicky zanášet všechny své úkoly a povinnosti. Postupem času jsem se je naučila i rovnat podle priorit a podle tohoto klíče je i plnit. A je neuvěřitelné, jak taková jednoduchá věc dokázala zafungovat. Pravidlo soustředění se výhradně na jednu věc a postupné plnění úkolů (nakolik to v rámci mateřského života jde) mi dramaticky usnadnily život a ušetřily spoustu energie.
Možná máte ve svém životě také řadu úplně zbytečných požíračů energie, které vám odsávají síly a vás vůbec nenapadne je podezírat. Představujeme ty největší z nich a ručíme za to, že když se vám je podaří odstranit, nebudete litovat.
Lijete do sebe litry kávy v naději, že toho pak mnohem víc stihnete a budete mít energie na rozdávání? Potom vás nejspíš nikdy nenapadlo, že právě přemíra kofeinu může za to, že se cítíte unavená.
A vůbec se přitom nemusí jednat o šálek kávy, který si dáte před spaním. Kvalitu vašeho spánku, a tudíž i úroveň vaší energie druhý den, negativně ovlivní i káva, kterou vypijete šest hodin před tím, než se odeberete do postele.
Potvrdil to mimo jiné výzkum z roku 2013 provedený na Wayne State University School of Medicine. Pokud si dáte šálek kávy méně než šest hodin před spaním, zkrátíte si spánek v průměru o hodinu a i jeho kvalita bude horší. Spánek a úroveň energie jsou přitom spojené nádoby, a jestliže špatně a málo spíte, nemůžete očekávat, že se budete cítit skvěle.
Patří mezi vaše nejoblíbenější hry ta na dokonalou matku? Zakládáte si na tom, že máte výborně fungující domácnost, vaše děti (pod vaším vedením) nosí domů samé jedničky a ještě k tomu podáváte vrcholové pracovní výkony? Možná máte dobrý pocit z toho, že máte všechno ve svém životě pod kontrolou a všechno má své pevné a na milimetr přesné místo, ale nejspíš se také potýkáte s únavou, která přichází ve vlnách a ztěžuje vám vaše každodenní fungování.
„Mohu potvrdit, že lidé se sklony k perfekcionismu jsou vystaveni mnohem většímu stresu a žijí pod velkým tlakem, který je samozřejmě z dlouhodobého hlediska vyčerpávající,“ říká psycholožka Eva Malá. „Své dělá i tlak médií nebo například sociálních sítí, které nám denně podsouvají myšlenku, že přípustná je pouze dokonalost a úspěch. Sociální sítě jsou v tomto ohledu zejména nebezpečné, protože se tváří, že prezentují život normálních lidí. Málokdo si ale uvědomí, že za úspěšnými a líbivými profily stojí hodiny práce, retušování a úprav – a že tedy s normálním životem mají pramálo společného.“ Nesnažte se být za každou cenu perfektní a odpusťte sama sobě nedokonalost. Ačkoli to může znít jako fráze, ve výsledku zjistíte, kolik cenné energie tím ušetříte.
V podstatě to zní logicky: Jste unavená, tak si nejdete zacvičit nebo zaběhat, protože šetříte energii. Jenže ve skutečnosti je to přesně naopak. Když vynecháte pravidelný pohyb, budete ještě unavenější. Tuto skutečnost už dávno potvrdila řada výzkumů. Například tým odborníků z univerzity v Georgii zjistil, že mírné cvičení zvýší úroveň energie člověka v průměru o dvacet procent a naopak o pětašedesát procent klesne jeho únava. Výsledky výzkumu byly publikovány v odborném magazínu Psychotherapy and Psychosomatics. Při sportu se vyplaví endorfiny, které jsou vynikajícím zdrojem energie. Jako bonus si můžete připočíst i to, že pohyb zlepšuje kvalitu spánku a tím vás opět nadopuje další energií.
Kdokoli, kdo má víc než jedno dítě, to důvěrně zná. Sourozenci se obvykle perou, pošťuchují, provokují a žalují na sebe několikrát denně. Možná máte tendenci jejich nekonečné spory neustále rozsuzovat, rovnat jejich hádky a jste přesvědčená, že musíte být pořád v pozoru, protože bez vašeho dohledu by se nejspíš navzájem skalpovali. V jejich hádkách ale ztrácíte energii úplně zbytečně.
„Určitě není nutné, aby rodiče vstupovali do všech dětských hádek. Naopak to může být kontraproduktivní,“ upozorňuje psycholožka. „Děti si naprostou většinu svých neshod dokážou vyřešit samy. Se spory a konflikty se budou setkávat celý život a v rámci dětských hádek se učí umění diskuse, kompromisu i vyjednávání. Zároveň se během hádek přirozeně ustanoví hierarchie mezi mladším a starším.“ Obrňte se trpělivostí, v případě potřeby zalijte uši voskem, a nechte své děti, ať se pohádají i poperou. Ručíme vám za to, že to přežijí, bude jim to ve finále ku prospěchu a vy ušetříte spoustu energie.
Pokud odpovíte „ano“ minimálně na pět otázek, měla byste udělat velkou inventuru své energie a zamyslet se nad tím, kde vám síly zbytečně utíkají.
Jakmile ráno otevřete oči, běžíte zkontrolovat, co se během noci událo na sociálních sítích? Přes den ještě několikrát nakouknete, aby vám neuteklo nic zásadního a Facebook používáte i místo ukolébavky na dobrou noc? Potom vás možná nikdy ani nenapadlo, jak obrovským požíračem energie mohou sociální sítě být. V první řadě vám zničí spánek. Výzkum provedený vloni na University of Glasgow ukázal, že pokud jste na sociálních sítích víc než tři hodiny denně, bude mít váš spánek horší kvalitu, budete se častěji budit a zhorší se i vaše koncentrace a pocit mentální pohody během dne. Výzkum z roku 2017 provedený v Singapuru zase zjistil, že náruživí uživatelé sociálních sítí jsou přes den mnohem více ospalí a unavení. Pokud se tedy potýkáte s permanentním nedostatkem energie, zkuste omezit čas strávený na sociálních sítích, možná že právě ony jsou tou černou dírou, v níž mizí vaše životní síla.
Kdokoli cokoli potřebuje, může se na vás spolehnout. Nedokážete nikomu nic odmítnout – a to ani v případě, že vám to komplikuje život. A podobně to praktikujete i se svými dětmi. Chcete, aby měly úžasné dětství bez jakýchkoli traumat, protože těch si přece užijí dostatek v dospělém životě, takže jim ve všem vyhovíte... Jenže ve skutečnosti tím neprospíváte ani jim, ani sobě. „Umění nastavit si hranice je jedno z nejobtížnějších, ale potřebují je jak dospělí, tak děti,“ upozorňuje Eva Malá.
„Je přirozené, že lidé prahnou po uznání, pochvale a snaží se vyhýbat konfliktům. Ale pokud tato snaha dosáhne stadia, kdy člověk není schopný odmítat ani to, co mu nevyhovuje nebo ho poškozuje, stává se velkým zdrojem stresu.“ To, že si nastavíte hranice a jejich prostřednictvím chráníte sama sebe z vás nedělá horšího člověka a nemusíte z toho mít výčitky svědomí. „Stejně jako by děti měly mít možnost zažít a vyřešit si samy konflikty, potřebují zažít i odmítnutí a jistou míru frustrace. Představa, že dětství má být absolutně bezstarostné a bez jakékoli známky stresu, je zcestná. Naopak vytyčení hranic dodává dětskému životu řád a jistotu.“ Zařaďte „ne“ do svého slovníku a ušetříte si spoustu energie.
V boji za větší množství energie nezapomeňte na již zmiňovaný multitasking. Čím víc věcí najednou budete dělat, tím více sil vás to bude stát. A vaše výkonnost se tím nijak nezvýší. Vědci z McGill University například v roce 2016 zjistili, že situace, kdy musí mozek „přepínat“ mezi množstvím aktivit a každou chvilku se soustředit na jinou, jsou velmi vyčerpávající. Autoři výzkumu upozorňují na to, že lidé to často řeší tím, že si dají kávu nebo nějakou sladkost, ale tím se problém nevyřeší. Jediné, co přetížený mozek skutečně potřebuje, jsou minimálně patnáctiminutové přestávky, zařazované pravidelně po jedné až dvou hodinách práce. A především soustředění se na pouze jeden problém, který aktuálně řešíte. Multitasking není důkaz vaší mimořádné výkonnosti, ale cestou k jistému vyhoření.