Maminka.czČasopis Maminka

Jste žena? Nekuřte!

, Časopis Maminka
26. 11. 2009
Jste žena? Nekuřte!
Kouření označila Světová zdravotnická organizace za největší příčinu předčasných úmrtí, které se dá předcházet. Jen v České republice si cigarety vyžádají 50 obětí každý den.

Pro zdraví každého je důležité nekouřit, u žen však přibývá ještě jeden důvod – jejich kuřácký návyk zásadně ovlivní zdraví nejen jejich, ale i jejich dětí, a to i těch, které se ještě nenarodily. Plánujete mateřství?

Nekouřit je důležité Už před těhotenstvím

Mnoho párů se snaží o početí dítěte a přitom si neuvědomují, že mnohé mohou ovlivnit svým životním stylem; například neplodnost u kuřaček je až o 30 % častější v porovnání s nekuřačkami. Kouření také ovlivní ještě neoplodněné pohlavní buňky a může být příčinou pozdějších genetických vad dítěte.

Jste těhotná? zanechte kouření co nejdříve

Proč kouření škodí i budoucímu miminku? Látky z cigaretového kouře působí nejen v dýchacích cestách, ale v plicích se vstřebávají do krve a touto cestou se dostanou do celého organismu včetně dělohy. Placenta nedokáže zabránit přechodu většiny těchto látek do krevního oběhu plodu a některé látky (například oxid uhelnatý) se v krevním oběhu plodu koncentrují dokonce více než v těle matky! Kouření též snižuje průtok krve placentou – plod tak nemůže být dostatečně zásobován kyslíkem a dalšími látkami nezbytnými pro jeho zdravý vývoj. Látky z kouře přecházejí také po porodu do mateřského mléka. I samotný průběh těhotenství je zásadně kouřením ovlivněn. Kuřačky také mají dvakrát častěji komplikace v těhotenství, jako jsou samovolné potraty, mimoděložní těhotenství nebo náhlá úmrtí plodu. Děti narozené kuřačkám mají až o 250 g nižší hmotnost, což představuje velkou zátěž pro poporodní adaptaci i další vývoj. Potomci maminek-kuřaček více pláčou, jsou neklidné a jejich následný mentální vývoj je pomalejší.

Kdy zanechat kouření?

Jednoduchá rada zní: co nejdříve. Pro většinu lidí, kteří ve společnosti cigarety již nějaký čas strávili, není lehké kouření zanechat. Rozhodnutí je jen na vás, ale v dalším nelehkém období můžete využít odborné pomoci – ať u svého lékaře, v Centru léčby závislosti na tabáku, nebo na Lince pro odvykání kouření, kde zkušení konzultanti poradí účinné postupy nebo vyhledají nejbližší specializované lékařské pracoviště. Občas se můžeme setkat s pověrou, že zanechat kouření během těhotenství by mohlo poškodit plod, který už je na kouření „zvyklý“. Pravdou je pravý opak: neexistuje žádný zdravotní důvod, proč nezanechat kouření naráz a jednou provždy. V těhotenství je lépe vyhýbat se jakýmkoli lékům, ale není-li možné přestat jen „silou vůle“, je léčba vždy menším rizikem, než v kouření (byť i velmi omezeném) pokračovat. Nemějte tedy zbytečné obavy a kdykoli se poraďte s odborníky.

Témata: Časopis Maminka, Jednoduchá rada, Kuřačka, Mentální vývoj, Žena, Oxid uhelnatý, Nelehké období

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!

Horoskopy

Blíženci V tomto týdnu ukážete šéfovi, že nejste žádná béčka. Ohromíte ho přesností a rychlostí vykonávaných…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Karolína, Karolina, Lota

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné