Maminka.czČasopis Maminka

Jste žena? Nekuřte!

, Časopis Maminka
26. 11. 2009
Jste žena? Nekuřte!
Kouření označila Světová zdravotnická organizace za největší příčinu předčasných úmrtí, které se dá předcházet. Jen v České republice si cigarety vyžádají 50 obětí každý den.

Pro zdraví každého je důležité nekouřit, u žen však přibývá ještě jeden důvod – jejich kuřácký návyk zásadně ovlivní zdraví nejen jejich, ale i jejich dětí, a to i těch, které se ještě nenarodily. Plánujete mateřství?

Nekouřit je důležité Už před těhotenstvím

Mnoho párů se snaží o početí dítěte a přitom si neuvědomují, že mnohé mohou ovlivnit svým životním stylem; například neplodnost u kuřaček je až o 30 % častější v porovnání s nekuřačkami. Kouření také ovlivní ještě neoplodněné pohlavní buňky a může být příčinou pozdějších genetických vad dítěte.

Jste těhotná? zanechte kouření co nejdříve

Proč kouření škodí i budoucímu miminku? Látky z cigaretového kouře působí nejen v dýchacích cestách, ale v plicích se vstřebávají do krve a touto cestou se dostanou do celého organismu včetně dělohy. Placenta nedokáže zabránit přechodu většiny těchto látek do krevního oběhu plodu a některé látky (například oxid uhelnatý) se v krevním oběhu plodu koncentrují dokonce více než v těle matky! Kouření též snižuje průtok krve placentou – plod tak nemůže být dostatečně zásobován kyslíkem a dalšími látkami nezbytnými pro jeho zdravý vývoj. Látky z kouře přecházejí také po porodu do mateřského mléka. I samotný průběh těhotenství je zásadně kouřením ovlivněn. Kuřačky také mají dvakrát častěji komplikace v těhotenství, jako jsou samovolné potraty, mimoděložní těhotenství nebo náhlá úmrtí plodu. Děti narozené kuřačkám mají až o 250 g nižší hmotnost, což představuje velkou zátěž pro poporodní adaptaci i další vývoj. Potomci maminek-kuřaček více pláčou, jsou neklidné a jejich následný mentální vývoj je pomalejší.

Kdy zanechat kouření?

Jednoduchá rada zní: co nejdříve. Pro většinu lidí, kteří ve společnosti cigarety již nějaký čas strávili, není lehké kouření zanechat. Rozhodnutí je jen na vás, ale v dalším nelehkém období můžete využít odborné pomoci – ať u svého lékaře, v Centru léčby závislosti na tabáku, nebo na Lince pro odvykání kouření, kde zkušení konzultanti poradí účinné postupy nebo vyhledají nejbližší specializované lékařské pracoviště. Občas se můžeme setkat s pověrou, že zanechat kouření během těhotenství by mohlo poškodit plod, který už je na kouření „zvyklý“. Pravdou je pravý opak: neexistuje žádný zdravotní důvod, proč nezanechat kouření naráz a jednou provždy. V těhotenství je lépe vyhýbat se jakýmkoli lékům, ale není-li možné přestat jen „silou vůle“, je léčba vždy menším rizikem, než v kouření (byť i velmi omezeném) pokračovat. Nemějte tedy zbytečné obavy a kdykoli se poraďte s odborníky.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Časopis Maminka, Žena, Nelehké období, Mentální vývoj, Oxid uhelnatý, Jednoduchá rada, Kuřačka

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější

Horoskopy

Rak Závěr pracovní doby je v nedohlednu a vy se s každou minutou ještě více trápíte. Napojte se na vlnu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu