Maminka.czSlavní rodiče

Judista Lukáš Krpálek: Rodiče by měli děti v pohybu podporovat a trávit s nimi čas

, Časopis Maminka
25. 8. 2017
Říká se, že matka je jistotou domova a otec je mostem ke společnosti. A něco pravdy na tom bude. Své o tom ví i judista a olympijský vítěz LOH Lukáš Krpálek, který je tatínkem ročního syna Antonína.

S narozením dítěte se vám změní svět

Když se vám narodí dítě, změní vám to svět. Najednou se už nemusíte starat jen o sebe, ale musíte se umět postarat i o dítě a o celou rodinu. Ale to hlavní je, že vám do života přibude nový člověk.

Nám se narodilo krásné usměvavé dítě, které je do všeho nadšené a všude kolem sebe rozdává pozitivní energii. A v neposlední řadě je změna v tom, že se vám najednou neuvěřitelně stýská, když nejste doma. Zrovna teď jsem se vrátil ze soustředění v Tatrách a to se mi stýskalo hodně. Manželka mi pořád posílala nová videa, jak začal chodit.

Navíc Tonda hned po tom, co jsem odjel, začal říkat “táta”, takže mi bylo moc líto, že jsem u takové krásné a zásadní chvíle nebyl. Ale to asi zažívá každý táta, který pracuje. U mě je možná těžší, že jsou období, kdy mám soustředění v zahraničí, odjíždím od rodiny pryč i na několik týdnů a trávím s nimi velmi málo času, a tak když jsem doma, snažím se jim to vynahradit.

Když přijdu z tréninku, už si nejdu hned lehnout, ale alespoň na chvíli se věnuju Tondovi. Hraju si s ním a užívám si společné chvilky. Teď nedávno mi ale manželka s Tondou jeli fandit na Mistrovství Evropy ve Varšavě.

Byly to Tondovy první závody, a tak jsme měli strach, že nezvládne být celý den v hale. Ale bylo to přesně naopak. Zvládl to skvěle. Pořád s někým komunikoval a vůbec nezlobil. A mě to neskutečně nabíjelo.

Co by měl každý otec předat ve výchově svému synovi? Sebevědomí i úctu

Děti by měly sportovat

Tonda je ještě na nějaké sportování malý, ale jakmile povyroste, určitě bych chtěl, aby se nějakému sportu věnoval. Zatím je naším největší sportovním výkonem hra na honěnou. Od té doby, co se Tonda naučil chodit a běhat, pořád chce, aby ho někdo honil.

Rozběhne se a pak se zastaví, šibalsky se podívá, jestli za ním běžíme, a když nás vidí, strašně se rozesměje. Pro mě osobně sport k životu patří a mrzí mě, když vidím, jak se dnešní děti málo hýbou. Rodiče jim raději strčí do ruky tablet nebo pustí televizi, jen aby od nich sami měli pokoj a mohli odpočívat. Přitom by naopak měli děti v pohybu podporovat, doprovázet je a nebo s nimi sami trávit čas.

Často se vymlouvají na finance, že je to drahé, ale nemyslím si, že je to o financích. U nás v rodině také nebyly kdovíjaké peníze, a přitom jsem hodně sportoval. Jako malý jsem si strašně přál hrát hokej, ale bohužel na to finance opravdu nebyly, a tak jsem si vybral jiné sporty.

Je to o tom chtít, věnovat se dítěti, docházet s ním na ty kroužky a třeba s ním i sportovat. Co se týká juda, tak tam se sice ročně platí nějaké příspěvky, ale takové kimono vydrží dítěti i pět let. A tak si myslím, že to zase tak velká finanční zátěž není. Já se naopak budu snažit připravit synovi maximální podmínky pro to, aby mohl dělat, co bude chtít.

Sám jsem byl v dětství hodně sportovně založené dítě a dá se říci, že jsem si vyzkoušel kde co, od vybíjené, házené a basketbalu, až po přespolní běhy a hod koulí nebo lezení po stěně. Vždycky mě to hrozně bavilo a bavila mě i ta parta kolem.

Děti díky sportu a hlavně tomu kolektivu zažijí spoustu krásných a důležitých chvil. Dodneška si pamatuji, jak jsem začal jezdit na soustředění s judem, že jsme trénovali někde mimo domov, jednou v Brně, jednou v Plzni nebo v Praze.

Zvlášť prázdniny díky tomu pro mě dostávaly zcela jiný rozměr….Nepatřím mezi otce, kteří by se snažili dítě někam za každou cenu tlačit, sport pro něj nemusí být zaměstnáním, ale sportovat by určitě měl.

Hit internetu: Tyto vlasáče si zamilujete, otec s dcerou mají úžasné fotky

Učíme Tondu samostatnosti

S tím sportem možná souvisí i to, že jsou děti samostatnější. A o to se u syna snažíme už teď v jeho deseti měsících. Nějak ho přehnaně neopečováváme, nestojíme pořád za ním a když se bouchne nebo upadne, příště už si dá sám pozor.

Od druhého týdne života taky spí ve svém vlastním pokoji a my máme u nás v ložnici chůvičku, takže když začne brečet, jdeme za ním, ale jinak je zvyklý na svůj klid. Přijde mi to lepší, než se ho snažit v pozdějším věku násilím odnaučit spát v posteli s rodiči, tak jak to vidím ve svém okolí.

I když je to na druhou stranu například na dovolené, kde spíme všichni v jednom pokoji, nepraktické, jsem pyšný, že je už teď tak samostatný.

Video: Otcové jsou u porodu důležití

JITKA (38 let): Manžel otce nikdy nepoznal, přesto je stejný
Čas strávený s dětmi? Není důležitá kvantita, ale kvalita
Super trik: Otec uspal dítě za pouhých 41 sekund!
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Slavní rodiče, Časopis Maminka, Rodiče, Sport, Finance, Děti, Přespolní běh, Nový člověk, Čas, Plzeň, Společná chvilka, Antonín, Celá rodina, Praha, Pozitivní energie, Brno, Finanční zátěž, Roční syn, Pohyb, Pozdní věk, Olympijský vítěz, Štěně, Narození dítěte, Syn, Hit internetu

Mohlo by vás zajímat
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý

Horoskopy

Rak Ani ve snu by vás nenapadlo, že zrovna vy si oblíbíte docházení do zaměstnání. Uvědomte si, že to může…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sandra, Polyxena, Sanda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu