Maminka.czTěhotenství

K čemu je dobrá těhotenská průkazka

Velikostí ani počtem stran nijak převratná, ale lékař v ní najde celou historii vašeho těhotenství a vše, co potřebuje vědět. Díky ní může sledovat, jak se vám i dítěti v děloze daří. A o to v průběhu devíti měsíců gravidity jde na prvním místě…
25. 3. 2015
K čemu je dobrá těhotenská průkazka

Tento doklad, co se závažnosti týká, je podobně významný jako občanský nebo řidičský průkaz. Lékař vám ho vystaví v době kolem 8.–10. týdne těhotenství, kdy se jasně prokáže gravidita a životaschopný plod v děloze. K tomuto potvrzení je třeba ultrazvuk a krevní testy.

Na ultrazvuku lékař určí stáří plodu, tedy délku gravidity, a vypočítá termín porodu (podle poslední menstruace, případně data početí, když ho žena zná). Budoucí maminka začíná docházet na pravidelné kontroly do těhotenské poradny. Těhotenský průkaz noste stále u sebe, protože v případě náhlých příhod z něho lékaři v nemocnici vyčtou potřebné údaje o dosavadním průběhu těhotenství, prodělaných vyšetřeních, léčbě i rodinné anamnéze a mohou okamžitě reagovat na vzniklou situaci. 

Co se dá vyčíst ze 12 stran?  

Seznamte se, prosím

Na první jsou uvedeny osobní údaje, datum poslední menstruace (PM) a termín porodu (TP), datum provedeného ultrazvuku a datum předpokládaného termínu porodu podle výsledku ultrazvukového screeningu (ten se může i výrazně lišit). 

Trocha historie 

Na druhé straně jsou zapsány informace o anamnéze těhotné. Ta se probírá při první vstupní návštěvě poradny. Zkuste se s předstihem zamyslet nad tím, které nemoci, úrazy a operace jste prodělala, zda se neléčíte s nějakými nemocemi (vysoký krevní tlak, cukrovka…), které nemoci prodělal váš partner, tedy otec budoucího dítěte, a které dědičné zátěže v širší rodině jsou ve hře.

Je dobré, aby lékař o všech věděl, může pak lépe zvážit, co v průběhu těhotenství pohlídat. Pokud se skutečně dlouhodobě léčíte, měla byste (nejlépe ještě před otěhotněním) o svém stavu (či uvažování o případné graviditě) říct specialistovi, k němuž docházíte. Ten může váš organismus na zátěž spojenou s těhotenstvím připravit. Někdy gynekolog doporučí i speciální genetické vyšetření. Díky němu se dá se stoprocentní jistotou zjistit, že je vaše miminko v pořádku. 

Tabulky těhotenství 

Tabulka na třetí straně se týká žen, které již těhotenskou průkazku znají, protože už mají graviditu za sebou. V tabulce předchozích těhotenství se mimo jiné uvádí, zda žena prodělala cerkláž (steh na děložním čípku), jestli netrpěla gestózou, onemocněním doprovázeným otoky, bílkovinou v moči (P-protein) a vysokým krevním tlakem (H-hypertenze), zda neporodila předčasně, jakým způsobem porod proběhl (vaginálně, operační porod). 

Další tabulka už se vztahuje k současnému těhotenství. Vypovídá o tom, jestli žena nemá předčasné kontrakce (děložní stahy – ty by totiž mohly vyvolat předčasný porod), jak má uzavřené děložní hrdlo, v jakém stavu je děložní čípek (nezkrácený, měří se při běžných kontrolách pomocí ultrazvuku), hodnotí se množství plodové vody, uložení dítěte v děloze, sleduje se přítomnost cukru v moči. 

Kontroly aneb jak se daří 

Třetí a čtvrtá strana uvádějí údaje o rozměrech pánve budoucí maminky, protože ženy s úzkou pánví jsou často indikovány k císařskému řezu, výsledky vyšetření krve na syfilidu (BWR), protilátky – pokud má žena negativní Rh faktor, je třeba ji vyšetřovat v průběhu těhotenství častěji, zda se protilátek nevytvořilo příliš vysoké množství. To by mohlo ohrozit život plodu.

Dolní tabulka zachycuje termíny pravidelných kontrol v poradně – kromě dat a týdne těhotenství se sleduje váha budoucí maminky, otoky, pravidelná vyšetření moči, nevolnosti, tlak krve, pohyby plodu a ozvy (OP), výška děložního fundu (tedy růst těhotenství od spony stydké k nejvýše uloženému bodu dělohy) poloha plodu, vnitřní nález – gynekologické vyšetření děložního čípku, kolposkopické a cytologické vyšetření se provádí na začátku těhotenství v zrcadlech. Vylučuje se rakovina děložního čípku.

Další strana je pokračováním předešlé – doplňují se zde výsledky všech odběrů, vyšetření (například triple test). 

Co vědět ve finále

Poslední tři strany obsahují rady, co s sebou do porodnice, o předporodní přípravě, případné hospitalizaci, záznam případných vyšetření od dalších specialistů (zubař), výsledky krevního obrazu (KO). 

Co vás zajímá? 

Samozřejmě všechny informace o miminku, ale některé vítězí:

  • Gravidogram: Šestá a sedmá strana průkazky. Na grafu se zde vyznačují přírůstky váhy budoucí maminky, vzdálenost od spony stydké po nejvyšší bod dělohy (fundus), tedy růst těhotenství, a cervix skóre (CS) neboli stav děložního čípku.
  • Fotodokumentace: Ultrazvuk jako jedno ze základních vyšetření by žena měla podstoupit nejméně 3x v průběhu těhotenství. Záznamy o něm jsou uvedeny na 8. a 9. straně průkazky (spolu s výsledky dalších vyšetření). Při ultrazvuku obvykle lékař mamince poskytne obrázky miminka v děloze. Celé je vidět naposledy kolem 20. tt při velkém screeningu. 
Témata:Těhotenství
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo
Tipy na hrady a zámky, kde se děti zaručeně nudit nebudou
Oblíbený banán: Pomáhá při průjmech, pálení žáhy i zánětech střev
Tipy na víkend: Hudba, kreativní tvoření, nebo sport? Festivalová sezóna začíná

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu