Maminka.czKojenec

K čemu slouží mateřská centra?

19. 11. 2010
K čemu slouží mateřská centra?
Přemýšlíte nad tím, jak vyplnit na mateřské čas? Potřebujete nějaký smysluplný program a koukání na pohádky a plácání bábovek na místním hřišti Vás ani Vaše dítko už nijak zvlášť nebaví? Možná je na čase poohlídnout se po nějakém mateřském centru ve svém okolí. Pro koho jsou taková centra určena, co nabízejí a kolik Vás to bude stát?

Mateřské centrum slouží rodičům, kteří chtějí aktivně trávit čas se svými dětmi, něco nového se dozvědět nebo se seznámit s ostatními rodiči z okolí. V nabídkách těchto center můžete najít kurzy pro těhotné, maminky s dětmi i pro samotné děti.

Kurzy pro těhotné se zaměřují často na různá cvičení, můžete narazit na cvičení na velkých míčích nebo na aqua aerobik. Stejně tak můžete navštěvovat kurzy, kde Vás připraví na porod a poradí Vám, co vše si nakoupit a zařídit, než se dítko narodí. Po šestinedělí je možné začít s miminkem navštěvovat lekce baby masáží.

Pro batolátka se nabízí různé kroužky, kde se společně naučíte nové básničky, písničky a tanečky. Také můžete využít různých výtvarných nebo sportovních kroužků pro předškoláky. Pro děti může být návštěva mateřského centra přínosem nejen vzhledem k dovednostem, které se tam naučí, ale zároveň dostanou možnost nenásilnou formou se seznámit s dětským kolektivem.

Čtěte také: Jde na mateřské „nezblbnout“?

Nabídka nekončí u předškoláků. Například mateřské centrum Karlovy Vary nabízí pro školáky celoroční tábor. Řeší tím mnohdy složitou situaci rodičů, jak zajistit hlídání v době školních prázdnin, ředitelského volna atd.

Pro rodiče jsou tato centra přínosem, jelikož děti se tam zabaví a oni si mohou odpočinout. Mnohé maminky nejvíce ocení setkání s dalšími rodiči, kteří bydlí v jejich okolí, mají podobně staré děti a obdobné problémy, mohou si tedy vzájemně poradit, povzbudit a mnohdy jsou zde navázána přátelství, která se pak přesouvají i mimo centrum. Pro rodiče jsou také často připravovány kurzy a přednášky na různá témata. Na tuto dobu bývá v centru zajištěno hlídání dětí, rodiče si tedy mohou přednášky v klidu vychutnat.

Mnohá mateřská centra jsou tvořena svépomoci různých maminek a s pomocí dobrovolníků. Nabídka kurzů a přednášek se proto velmi často mění v závislosti na současném složení vedoucích kurzů, jejich organizace se věnují většinou maminky po dobu mateřské. Většina nabízených aktivit je dotována z různých grantů nebo sponzory, ale je třeba na ně přispívat. Mnohdy jsou ceny více než symbolické, například 50 Kč na celý rok, jinde může stát například lekce předporodního plavání nebo baby masáží okolo 100 až 150 Kč.

Pokud nemáte zájem o nabídku kurzů a přednášek, možná využijete mateřské centrum na přebalení a nakojení, některé z nich tento servis nabízejí.

Mateřských center je velké množství, pokud tedy bydlíte v nějakém větším městě, určitě minimálně na jedno narazíte. Pokud by ve Vašem okolí nic obdobného nebylo, je nejvyšší čas domluvit se s dalšími maminkami a nějaké založit.

Čtěte také: Jde na mateřské „nezblbnout“?

Témata: Děti, Batole, Kojenec, Předškolák, Praktické rady, Velký míč, Máť, Mateřské centrum, Baby masáž

Mohlo by vás zajímat
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Kozoroh Urychleně si rozmyslete, co vlastně chcete. Hvězdy vám přejí hodně štěstí v nové práci, ale rovněž…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné